Smútok je prirodzenou ľudskou reakciou na stratu milovanej osoby. Môže sa prejaviť mnohými spôsobmi. Proces smútenia prechádza jednotlivými štádiami od popierania cez hnev a pocit viny až po nájdenie útechy a konečné prispôsobenie sa strate. Je normálne, že umierajúci aj pozostalí prežívajú smútok. U pozostalých môže proces smútenia trvať mnoho rokov. V článku si vysvetlíme, ako strata blízkej osoby pôsobí na fyzické telo, čo je syndróm zlomeného srdca, komu hrozí a aké spoločenské riziká plynú z procesu smútenia.
Proces smútenia sa neredukuje iba na psychické príznaky, veľká časť smútiacich opisuje aj fyzické príznaky ako napríklad únavu alebo poruchy spánku, zmenu chuti do jedla a podobne. Vedci aj laici si už roky všímajú skutočnosť, že keď niekto stratí partnera, výrazne sa zvýši riziko jeho úmrtia. Podľa najnovších výskumov je jednou z príčin takejto smrti aj zmena fungovania imunitného systému zapríčinená práve týmto zážitkom. Príčiny zatiaľ nie sú dopodrobna preskúmané, ale predpokladá sa, že rizikovými faktormi vedúcimi k vyššej pravdepodobnosti úmrtia je zvýšená úroveň zápalu, chybná expresia génov imunitných buniek a znížená odpoveď protilátok na imunitné stimuly.
So smútkom sú spojené aj kardiologické problémy. Výskum z roku 2014, na ktorom sa zúčastnilo 30 447 ľudí, ktorí zažili úmrtie partnera, naznačuje, že ľudia v tejto situácii môžu mať v mesiacoch po strate vyšší výskyt smrteľného alebo nefatálneho srdcového infarktu či mozgovej príhody. Zistilo sa, že zvýšené riziko trvalo 30 dní od úmrtia, riziko menej závažných arytmií pretrvávalo 90 dní. Ako teda silný stres ovplyvňuje srdcovú činnosť? Keď zažijete traumatickú udalosť, vaše telo produkuje hormóny, ako sú adrenalín a noradrenalín, ktoré majú pomôcť vyrovnať sa so stresom. Srdcový sval môže byť preťažený obrovským množstvom adrenalínu, ktorý sa náhle vytvorí v reakcii na stres. Nadbytok adrenalínu môže spôsobiť zúženie malých tepien, ktoré zásobujú srdce krvou, čo spôsobí dočasné zníženie prietoku krvi do srdca. Ďalej môže spôsobiť, že do srdcových buniek prenikne veľké množstvo vápnika, čo môže zabrániť tomu, aby srdcové bunky správne fungovali. Tento syndróm sa nazýva stresová (takotsubo) kardiomyopatia alebo „syndróm zlomeného srdca“. Má podobné prejavy ako srdcový infarkt, bolesť na hrudníku a dýchavičnosť, ale tie sú iba dočasné. Pokiaľ máte dlhodobé problémy, syndrómom zlomeného srdca pravdepodobne netrpíte. Existujú skupiny ľudí, pre ktoré môže byť syndróm zlomeného srdca nebezpečný, napríklad ľudia, ktorí už predtým trpeli kardiovaskulárnymi problémami. Vyššie riziko vzniku syndrómu zlomeného srdca majú ženy v strednom veku, po 55. roku života sa päťnásobne zvyšuje. Prevažnú väčšinu pacientov tvoria ženy po menopauze. Presný dôvod nie je známy, ale predpokladá sa, že keďže ženský hormón estrogén pomáha chrániť srdce pred škodlivými účinkami adrenalínu, ženy sa stávajú obzvlášť zraniteľnými voči účinkom náhleho stresu, keď starnú a hladina estrogénu u nich klesá. Je dôležité poznamenať, že ak pociťujete bolesť na hrudníku alebo dýchavičnosť dlhší čas, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o hlbších príčinách. To platí pre akékoľvek iné vážne alebo dlhotrvajúce fyzické prejavy smútku.
AUTOR: Anna Holubová
