
Rusko sa vyslovilo proti delegácii na summite BRICS pod vedením Sergeja Lavrova. India a Brazília nepodporili myšlienku usporiadania stretnutia v Číne. Návrhy predložila juhoafrická vláda.
Rusko odmietlo požiadavku juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, aby ruskú delegáciu na augustovom summite BRICS viedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a nie prezident Vladimir Putin. Oznámil to viceprezident Juhoafrickej republiky Paul Mashatile. Poukázal na to, že rozhovory s Putinom o jeho prítomnosti stále prebiehajú:
„Sme si vedomí toho, že sme viazaní Rímskym štatútom, ale nemôžeme niekoho pozvať a potom ho dať zatknúť. Boli by sme radi, keby neprišiel.“
India a Brazília zamietli možnosť presunúť summit do Číny, dodal juhoafrický politik.
Členovia juhoafrickej vlády už skôr navrhli prezidentovi Cyrilovi Ramaphosovi tri možnosti účasti ruskej delegácie. Prvým je, aby Putina na summite zastupovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí; druhá, že Putin sa zúčastňuje stretnutia online; v tretej možnosti by bola Čína požiadaná, aby usporiadala stretnutie.
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 17. marca zatykač na Vladimíra Putina a detskú komisárku Mariu Ľvovú-Belovú za údajné „nezákonné deportácie detí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska“.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo rozhodnutie súdu za „nulitné a neplatné, provokatívne a kategoricky neprijateľné“. Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov vyjadril presvedčenie, že Juhoafrická republika počas summitu BRICS udelí Putinovi imunitu.
Južná Afrika ratifikovala Rímsky štatút (zmluvný základ pre prácu Medzinárodného trestného súdu) a uznáva jeho jurisdikciu. Kancelária hlavy štátu uviedla, že krajina nemá v úmysle uniknúť jurisdikcii ICC.
Juhoafrické úrady ešte v máji sľúbili, že účastníci summitu budú požívať diplomatickú imunitu. Vďaka tejto imunite osoba nepodlieha jurisdikcii hostiteľskej krajiny, požíva imunitu a nemôže byť zatknutá ani zadržaná.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Südafrikanische Republik: Russland lehnt Ersetzen von Putin durch Lawrow bei BRICS-Gipfel ab, RT.de, 14.07.2023
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.