V dnešnom svete je predmetom obchodu aj zvláštny tovar zvaný človek. Kedysi, pred 30 rokmi, sa odhadovalo, že po svete sa ročne pohybuje 18 až 20 miliónov migrantov. Dnes hovoríme o miliónoch ilegálnych migrantov, o 500-tisíc ľuďoch, ktorí sú pripravení na emigráciu z Líbye do Európy, no zároveň decentne nehovoríme o ďalšej skutočnosti, že došlo k integračnému procesu a k emigrácii státisícov Ukrajincov a podobne. Hlavný rozmer toho však je, kam sa tí ľudia „strácajú“. A strácajú sa v niekoľkých smeroch.
Veľkým problémom v Spojených štátoch je skutočnosť, že tam prišli státisíce ukrajinských detí, ale 85-tisíc detí nevedia vypátrať, nikto nevie, kam zmizli. Stali sa obeťou sexuálneho vydierania? Stali sa obeťou obchodu s orgánmi? Stali sa obeťou otrockej práce? Niekto by si povedal, že otroctvo bolo predsa v starom Ríme alebo v starom Grécku. Podľa analýz OSN a UNCTAD sa dnes otroctvo týka 80 miliónov ľudí na planéte, pričom väčšina otroctva je sústredená v juhovýchodnej Ázii a v Afrike. Zároveň sa však rozmáha obrovským spôsobom, keďže sme rozvinuli transplantačné techniky, obchod s ľudskými orgánmi. Nebudeme hovoriť o tom, ako sa obchodovalo s orgánmi počas občianskej vojny alebo počas konfliktu medzi Srbskom a Kosovom, ale zoberme len skutočnosť, že na Ukrajine sa obchod s orgánmi odhaduje na 30 miliárd dolárov ročne. Orgány sú dokonca odoberané u ranených vojakov, pretože sú dôležité. No a pre istotu sa mŕtvoly spália, aby sa nezistil chýbajúci rozsah orgánov, ktoré boli odňaté.
Najzvrátenejším je však obchod s detskými orgánmi. Je viac-menej dokázané a teraz to má potvrdiť aj štvordielny dokumentárny seriál Mela Gibsona aj film, ktorý natočili a je v predaji, ktorý hovorí o obchodovaní s deťmi ako o zdroji orgánov a hlavne adrenochrómu. A zaujímavé na tom je, že tento gigantický obchod s orgánmi vôbec nehľadí na ľudskosť, humanitu atď., pretože základom všetkého sú predsa peniaze. Obchod s orgánmi tu bol vždy. Vždy bol podstatne vyšší počet uchádzačov o orgány ako poskytovateľov orgánov. Je známy prípad z Indie, kde sa pokojne vzdali obličky, pretože tým zabezpečili rodinu. Sú známe prípady, keď sa orgány stali predmetom nákupu v spojitosti s riešením majetkových problémov rodín. A keďže paleta orgánov, s ktorými sa obchoduje, je veľmi široká a ľudské telo poskytuje pomerne široký diapazón rôznych orgánov, tento obchod prekvitá, rozrastá sa. Lenže otázka ľudskosti alebo humanity vo väzbe na tento obchod s orgánmi akoby vôbec neexistovala, pretože základom je zisk, peniaze za každú cenu.
Ďalšou oblasťou obchodovania s deťmi sú detskí vojaci. Podľa niektorých analýz UNCTAD, ale aj OSN, len v samotnej Afrike je viac ako 3 milióny detských vojakov. Ide o vojakov vo veku 8 až 12 rokov, ktorí perfektne ovládajú kalašnikov a zabijú vás bez mihnutia oka. Pre nich zastrelenie človeka znamená niečo ako zašliapnutie muchy. A predstavte si, čo sa s týmito detskými vojakmi stane, keď budú dospelí. Samozrejme, pre rôzne povstalecké skupiny v Afrike sú detskí vojaci ideálnou platformou. Sú predsa ľahko manipulovateľní, nemusíte ich odmeňovať, urobia pre vás čokoľvek a nemajú žiadne zľutovanie s nepriateľmi. Toto všetko vytvára ďalšiu dimenziu obchodovania s ľuďmi. A to nehovoríme o tradičnom priemysle sexuálneho vykorisťovania atď., kde sa len v období rokov 1990 až 2010 odhaduje, že zo strednej a východnej Európy odišlo za sexuálnou turistikou do západnej Európy viac ako 6 miliónov mladých žien. Rozhodne to boli mladé ženy.
Paradoxne, vôbec nám nevadí, že napríklad v rámci ukrajinského konfliktu hynú muži vo veku od 18 do 40 rokov, ktorí predstavujú nielen manželov a otcov, ale aj základ budúcej populačnej línie v rámci Ukrajiny. Alebo pre istotu nepočítame s budúcou populačnou líniou, pretože všetci schopní muži už dávno zahynú na ukrajinskom fronte?
Obchod s orgánmi detí, pretože tie sú nepoškodené, nepoškvrnené a čisté, je prejavom absolútnej zvrátenosti dnešnej civilizácie a dnešnej doby. Ak tento obchod nezastavíme, môžeme sa ocitnúť v situácii s nepredstaviteľnými dôsledkami. Viete, že existujú uznesenia OSN a UNCTAD proti detskej práci? Že dokonca menej rozvinuté krajiny alebo krajiny ako Pakistan protestovali proti tomuto uzneseniu, pretože detská práca znamená významný príspevok do rodinného rozpočtu? Nebudeme hovoriť o tom, kto ťaží kobalt a lítium v baniach v týchto krajinách. Neťažia ho dospelí, ťažia ho deti, osem-, desať-, dvanásťročné, ktoré to robia len za stravu. Ale my sme hrdí ekológovia, lebo sa z toho spravia lítiové batérie, ktoré budú základom našej elektromobility a budeme spokojní, lebo je to zelené.
Položme si otázku: Kto pracuje na plantážach, kde sú palmy na výrobu palmového oleja, ktorý je predsa ekologický, je fantastický? Väčšinou sú to detskí pracovníci. A v tomto zmysle slova pripravujeme milióny detí o ich detstvo, o ich radosť, o všetky ilúzie… A to nehovoríme o obchodovaní s detskou krvou v rámci adrenochrómu, kde určité elity práve vstrekovaním krvi mladých ľudí, ale predovšetkým detí, si predlžujú svoju vitalitu, mladosť. Nemôžete sa potom diviť, že niektorí politici i v stovke sa zúčastňujú na rokovaniach, rôznych samitoch a sympóziách.
AUTOR: Peter Staněk
