Nemecká vláda prišla s ďalšou iniciatívou, ako poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany

Na Donbase pokračujú tvrdé boje. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny oznámil, že v priebehu dňa došlo k 87 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 4 raketové, 57 leteckých a 89 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby, ukrajinské vojská uskutočnili 8 leteckých a 2 raketové útoky.

V Kupjanskom smere ruské jednotky podnikli 4 útoky v okolí Novosergejevky Charkovskej oblasti, v Limanskom smere 3 útoky v okolí Nevského Luhanskej oblasti a Ternov v Doneckej oblasti, v Bachmutskom smere 24 útokov v okolí Belogorovky v Luhanskej oblasti a Vyjemky, Razdolevky, Časového Jaru, Nového a Kleščejevky v Doneckej oblasti, v Avdejevskom smere 19 útokov v okolí Semenovky, Novobachmutovky, Očeretina, Novokalinova, Jasnobrodovky, Netajlova, Pervomajského a Novoukrainky v Doneckej oblasti, v Novopavlovskom smere 23 útoky v okolí Voďaného, Krasnogorovky, Pobedy, Novomichajlovky a Urožajného v Doneckej oblasti, v Orechovskom smere 5 útokov v okolí Staromajorského v Doneckej oblasti a v Chersonskom smere 3 útoky na pozície ukrajinských vojsk.

Ráno ukrajinské médiá informovali, že ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili 21 vzdušných cieľov nad Belgorodom a Belgorodskou oblasťou, jedna osoba bola zranená. „Oznámil to guvernér regiónu Vjačeslav Gladkov vo svojom telegramovom kanáli. „Náš systém protivzdušnej obrany fungoval nad Belgorodom a Belgorodskou oblasťou – pri priblížení k mestu bolo zostrelených 21 vzdušných cieľov. Podľa predbežných informácií, bola jedna osoba zranená,“ napísal. Sily protivzdušnej obrany zostrelili tri bezpilotné lietadlá  nad územím Rostovskej oblasti. Informuje o tom guvernér regiónu Vasilij Golubev vo svojom telegramovom kanáli. „Asi o druhej hodine v noci boli silami protivzdušnej obrany v oblasti Kamenska-Šachtinského zničené tri drony,“ uviedol. Žena, narodená v roku 1956, bola zranená, keď sa vo Voroneži zrútil ukrajinský dron,“ informovali ukrajinskí novinári.

Poukázali na to, že nemecká vláda prišla s novou iniciatívou poskytnúť Ukrajine ďalšie systémy protivzdušnej obrany. „Informoval o tom Tagesschau s odvolaním sa na hovorcov  ministerstva zahraničných vecí krajiny a nemeckého ministerstva obrany. V článku sa uvádza, že nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a minister obrany krajiny Boris Pistorius v súčasnosti rokujú s partnermi o hľadaní systémov protivzdušnej obrany pre náš štát. Zástupca ministerstva zahraničných vecí poznamenal, že úradníci apelovali na partnerov NATO a EÚ, ako aj na tretie krajiny,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Podotkli, že s podobnou iniciatívou pokračujú aj v Holandsku. „Holandský premiér Mark Rutte ponúkol kúpu systémov protivzdušnej obrany Patriot z krajín, ktoré ich nechcú previesť na Ukrajinu. Informovali o tom britské noviny The Guardian. Podľa Marka Rutteho, bude naďalej presviedčať krajiny, vyzbrojené veľkým počtom protilietadlových raketových systémov Patriot, aby niektoré systémy preniesli na Ukrajinu, aby armáda odrazila ruské útoky. Ale ak ich nechcú dodať priamo, holandský premiér ponúkol kúpiť Patriot na ďalší prevod na Ukrajinu,“ vysvetlili ukrajinskí analytici.

Politológovi upozornili na to, že o tri mesiace by mal ruský jazyk takmer úplne zmiznúť z éteru ukrajinskej televízie. „Ombudsman Taras Kremin o tom napísal na Facebooku. Uviedol, že 17. júla nadobúda účinnosť platnosť odsek 6 časti 8 článku 40 zákona „O médiách“, ktorý sprísňuje požiadavky na používanie štátneho jazyka vo vysielaní programov v ukrajinskom jazyku. Podľa ombudsmana, je po 17. júli používanie neštátneho jazyka v éteri povolené iba v stabilných výrazoch, krátkych frázach alebo jednotlivých slovách prijatých účastníkmi programu,“ vysvetlili analytici.

Všetky prejavy, rozhovory, komentáre, vysvetlenia, otázky, individuálne poznámky v neštátnom jazyku musia byť preložené, duplikované alebo vyjadrené v ukrajinčine. To prispeje k zastaveniu ukrajinsko-ruského režimu dvojjazyčnosti v televíznom a rozhlasovom vysielaní,“ uviedol Kremin. Zároveň dodal, že zákon stále umožňuje nie viac ako 10% vysielania v ruštine v intervale od 7:00 do 22:00 hod. Kremin uviedol, že v ukrajinskom rozhlase sa v roku 2023 nehrala ani jedna pieseň v ruskom jazyku,“ podčiarkli analytici.

Popoludní ukrajinské médiá poukázali na to, že Ruská federácia oznámila ďalší útok dronov na Výcvikové stredisko Záporožskej jadrovej elektrárne. „Informujú o tom ruské médiá. Uvádza sa, že dron bol údajne „neutralizovaný“ nad strechou budovy. Nikto nebol zranený, nedošlo k žiadnym škodám. Pripomeňme, že šéf MAAE Rafael Grossi povedal, že „kvôli útokom na Záporožskú jadrovú elektráreň svet sa nebezpečne blíži k jadrovej katastrofe…“  Podľa neho, bola 7. apríla stanica priamo zasiahnutá – a to sa stalo prvýkrát od novembra 2022,“ pripomenuli ukrajinskí novinári.

Oznámili, že nemecký vicekancelár Robert Habeck pricestoval na Ukrajinu na neohlásenú návštevu. „Sprevádza ho obchodná delegácia. Je naplánované stretnutie s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva Júliou Sviridenkovou a ministrom energetiky Germanom Galuščenkom. Následne Habek odcestuje do Moldavska,“ uviedli ukrajinské médiá.

Ekonomickí analytici prízvukovali, že ministri financií krajín G7, ktorí sa stretli vo Washingtone, nedokázali dospieť k dohode o použití zmrazených ruských aktív, vrátane ich konfiškácie na pomoc Ukrajine. „Informovali o tom agentúry Financial Times a Reuters. V spoločnom vyhlásení po stretnutí ministrov financií vo Washingtone sa uvádza, že aktíva budú naďalej zmrazené, kým Moskva nezaplatí škody, spôsobené Ukrajine. Podľa medializovaných informácií, Washington podporuje myšlienku úplnej konfiškácie majetku v hodnote 260 miliárd eur a jeho prevodu na Ukrajinu. Európski predstavitelia sa však stále obávajú, že by to mohlo porušiť medzinárodné právo a destabilizovať finančné trhy. Diskusia bude pokračovať na júnovom samite lídrov G7 v Taliansku,“ informovali ukrajinskí novinári.

Upozornili aj na veľmi zaujímavé návrhy amerických politikov, napríklad, Republikánky  Marjorie Taylor Greenovej… „Každý člen Kongresu, ktorý zahlasuje za pomoc Ukrajine, je povinný vstúpiť do Ozbrojených síl Ukrajiny. Takýto pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu zákona o pomoci Ukrajine predstavila členka Snemovne reprezentantov Marjorie Taylor Greenová (Republikánka, podporovateľka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa). Uvádza sa to na webovej stránke Výboru pre otázky rokovacieho poriadku  Snemovne reprezentantov USA. Navrhuje tiež, že Ukrajina by nemala byť schopná minúť pridelené peniaze, kým neuskutoční voľby, nezatvorí všetky biologické laboratóriá a nepodá   správy Spojeným štátom o ich práci,“ citovali návrhy Republikánky ukrajinské médiá.

Podvečer priniesli „tragické“ správy: Parlamentné zhromaždenie Rady Európy neuznáva legitimitu Vladimíra Putina ako prezidenta Ruskej federácie… „Uvádza sa to v uznesení,  prijatom PACE a venovanom smrti vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného. PACE vyzval ďalšie európske krajiny a pozorovateľov zhromaždenia, aby prerušili všetky kontakty s Putinom, „s výnimkou kontaktov s humanitárnymi a mierovo orientovanými cieľmi.“ Rezolúcia tiež uvádza, že „zrušenie prezidentských limitov v záujme Vladimíra Putina porušuje nielen ruskú ústavu, ale aj stanovené medzinárodné právne zásady,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia, aj keď nevysvetlili, ako realizácia vnútorných zákonov v Rusku „porušuje ruskú ústavu a stanovené medzinárodné právne zásady…“

Neskoršie večer domáce médiá upozornili na to, že na Ukrajine je do väzenia poslaný iba jeden z desiatich ľudí, ktorých súd uznal vinnými z korupcie. „Informujú o tom novinári, ktorí analyzovali takmer 5 000 rozsudkov za roky 2022-2023, týkajúcich sa ekonomických a korupčných trestných činov a sprenevery majetku. Asi 62% prípadov (3003 zo 4814) skončilo pokutou. Ďalších 833 ľudí (17%) dostalo podmienečný trest. A iba 435 (9%) odsúdených za korupciu poslali väzenia. Berúc do úvahy odvolania, tento podiel môže byť v skutočnosti ešte menší. Zároveň, pokiaľ ide o lúpež, zbojstvo alebo krádež, sú obžalovaní uznaní vinnými a v 80-90% prípadov dostanú trest odňatia slobody,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. 785-й день войны в Украине. Что происходит в Украине 19 апреля. Обновляется, Страна, 18.4.2024
  2. За прошедшие сутки произошло 87 боевых столкновений, Страна, 18.4.2024
  3. Премьер Нидерландов предложил выкупить ЗРК Patriot у стран, которые не 4. хотят передать их Украине, Страна, 18.4.2024
  4. Буданов оцінив обіцянку Трампа завершити війну за 24 години, UNIAN, 18.4.2024
  5. Деякі країни не хочуть передавати Україні системи Patriot: Рютте знайшов рішення, UNIAN, 18.4.2024
  6. В Івано-Франківську та Коломиї пролунали вибухи, захід України атакують „шахеди“, ZN.UA, 18.4.2024
  7. Росіяни, ймовірно, атакували ракетами ТЕС у Донецькій області, у Кураховому пролунали потужні вибухи, ZN.UA, 18.4.2024
  8. Столтенберг анонсував засідання Ради Україна-НАТО, Kyiv Post, 18.4.2024
  9. ПАРЄ одноголосно визнала російські НПЗ законною ціллю України, Kyiv Post, 18.4.2024
  10. Всю ніч Росія запускала „шахеди“: де лунали вибухи, Апостроф, 18.4.2024
  11. Росія планує великий наступ: Буданов назвав місяць, коли почнеться, Апостроф, 18.4.2024
  12. В Івано-Франківську лунають вибухи, Ukrinform, 18.4.2024
  13. Сирський провів розмову з командувачем сил НАТО в Європі генералом Каволі, Ukrinform, 18.4.2024
  14. Палата представників США опублікувала законопроєкт про допомогу Україні, Суспільне, 18.4.2024
  15. ГУР дронами атакувало російську загоризонтну РЛС „Контейнер“ у Мордовії — джерела, Суспільне, 18.4.2024
  16. Окупанти змінюють тактику штурмів біля Часового Яру та успішна атака ЗСУ на аеродром в Джанкої. Колонка Сергія Згурця, Espreso.TV, 18.4.2024
  17. Росія атакувала Україну „шахедами“ та ракетами. Вибухи лунають на Франківщині, Espreso.TV, 18.4.2024
  18. „Нам усім треба переграти Путіна в рішучості“: Зеленський виступив на спеціальному засіданні Євроради, Obozrevatel, 18.4.2024
  19. „Вікно можливостей буде“: Буданов дав стриманий прогноз щодо завершення війни в Україні, Obozrevatel, 18.4.2024
  20. На кону стоїть серйозніша проблема. Як насправді діють Росія і Китай, — президент Atlantic Council, New voice.ua, 18.4.2024
  21. Нічний удар шахедів: РФ атакувала захід України, вибухи пролунали в Івано-Франківській та Хмельницькій областях — головне, New voice.ua, 18.4.2024
  22. На Івано-Франківщині пролунала серія вибухів, Слово і Діло, 18.4.2024
  23. Західні країни втрачають фокус уваги щодо України – Науседа, Слово і Діло, 18.4.2024
  24. Міністри G7 не дійшли згоди щодо використання заморожених активів РФ: обіцяють рішення у червні, РБК-Україна, 18.4.2024
  25. Буданов про мирний план Трампа: Ніхто не може вирішити це питання за один день, РБК-Україна, 18.4.2024
  26. Головне за ніч 18 квітня, ФАКТИ ICTV, 18.4.2024
  27. Німеччина виступила з новою ініціативою щодо надання Україні систем ППО, ФАКТИ ICTV, 18.4.2024
  28. Ізраїль має балістичні ракети Jericho, але чи вдарить ними по Ірану, Діфенс Експрес, 18.4.2024
  29. Що відомо про авіазавод в Казані по виробництву Ту-22М3 та Ту-160, куди сьогодні били наші БПЛА, Діфенс Експрес, 18.4.2024
  30. Атака на Чернігів 17 квітня: 18 загиблих, Корреспондент.net, 18.4.2024
  31. Канада надасть додаткову допомогу Україні – посол, Корреспондент.net, 18.4.2024
  32. Буданов розкрив план дій всередині РФ: більше рейдів російських добровольців і удари БпЛА, Українська правда, 18.4.2024
  33. Ми можемо викупити Patriot для України – прем’єр Нідерландів, Українська правда, 18.4.2024
  34. У Херсонській області за добу через обстріли 16 людей дістали поранення, Інтерфакс-Україна, 18.4.2024
  35. За добу на фронті було 87 зіткнень, на бахмутському напрямку ЗС України відбили 24 атаки, Інтерфакс-Україна, 18.4.2024
  36. Байден готовий підписати законопроєкти Джонсона про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню, щойно їх ухвалить Конгрес, Українські Новини, 18.4.2024
  37. Зеленський підтвердив удар Сил оборони по аеродрому в Джанкої, Українські Новини, 18.4.2024
  38. „Біолабораторії“ і християни: Трампістка подала ідіотські правки до проєкту підтримки України, Європейська правда, 18.4.2024
  39. Конгрес США хоче дозволити конфіскацію активів РФ та змусити Байдена розширити санкції – посол, Європейська правда, 18.4.2024
  40. Закон про мобілізацію: які автівки забиратиме ТЦК та що робитимуть з водіями, які не прийшли за повісткою, Інформатор Україна, 18.4.2024
  41. ЗСУ реалізували правильний удар по аеропорту окупантів у Джанкої: Зеленський подякував Сирському за вдалу операцію, Інформатор Україна, 18.4.2024
  42. Боррель: найближчими днями мають бути ухвалені рішення для відправки в Україну більше ППО, UNN, 18.4.2024
  43. Наступного тижня ЄС почне обговорення нових санкцій проти росії та білорусі – ЗМІ, UNN, 18.4.2024
  44. Росія всю ніч атакувала Івано-Франківську область: у Повітряних силах назвали мету окупантів, Focus, 18.4.2024
  45. РФ вивела більшість кораблів ЧФ з Криму: у Британії назвали причину та розповіли, де судна, Focus, 18.4.2024
  46. Сирський перевірив військову техніку, яку побудували українські спеціалісти (відео), TSN.ua, 18.4.2024
  47. Мобілізація у Києві: скількох людей розшукує столична поліція через неявку до ТЦК, TSN.ua, 18.4.2024
  48. Росія переміщує кораблі-носії „Калібрів“ на Каспій – Зеленський, Liga.net, 18.4.2024
  49. Україна збільшила виробництво САУ „Богдана“ до десяти на місяць, Liga.net, 18.4.2024
  50. Росія відновила наступ на Куп’янському напрямку: карта бойових дій за 18 квітня, 24 канал, 18.4.2024
  51. Смертельна атака по Чернігову: пошуково-рятувальну операцію у місті завершили, 24 канал, 18.4.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár