Nobelovu cenu za ekonómiu pre rok 2016 pravdepodobne získa záhadný vynálezca digitálnej meny Bitcoin.
Samotársky vynálezca Bitcoinu Satoshi Nakamoto bol vybraný profesorom financií z UCLA a Chicagskej univerzity, profesorom Bhagwanom Chowdhrym. Výbor Nobelovej ceny ho požiadal o nomináciu kandidátov na cenu, pričom na Huffington Post svoj výber vysvetlil: „Môžem len ťažko myslieť na iné inovácie v oblasti ekonómie a financií za posledných niekoľko desaťročí, ktorých vplyv presahuje úžitok, ktorý umožní brilantný a prelomový vynález Satoshiho Nakamota. To je dôvodom, pre ktorý som ho nominoval na Nobelovu cenu za ekonómiu.“
Nobelovu cenu za ekonómiu založila švédska centrálna banka, Sveriges Riksbank, na pamiatku zakladateľa Nobelovej ceny, Alfreda Nobela. Udeľuje ju Kráľovská švédska akadémia vied od roku 1969.
Vynález meny Bitcoin je naozaj revolučný, podľa Chowdhryho. Digitálna mena ponúka oproti fyzickým i papierovým peniazom mnoho výhod, povedal a dodal, že Bitcoin splodil inovácie v sektore finančných technológií, pretože finančné zmluvy sa môžu digitalizovať, uchovávať, overiť a previesť okamžite.
„Je to bezpečný, spoľahlivý a takmer nerozbitný šifrovací kód, môžeme ho rozdeliť na milióny menších čiastkových celkov a dokážeme ho bezpečne a takmer okamžite previesť na inú osobu na svete s prístupom k internetu, pričom obídeme vlády, centrálne banky a finančných sprostredkovateľov, ako sú Visa, MasterCard, PayPal alebo komerčné banky, čím eliminujeme časové straty a náklady na transakcie.“
Chowdhry poznamenal, že vynálezca Bitcoinu nikdy nepublikoval v niektorom z odborných ekonomických alebo finančných časopisov, s výnimkou 9-stranovej „bielej knihy“ Bitcoin: peer-to-peer elektronický hotovostný systém, ktorú Satoshi Nakamoto umiestnil na webe v roku 2009.
Keďže všetkých laureátov Nobelovej ceny tradične kontaktujú telefonicky, mohol by vzniknúť problém s kontaktovaním zakladateľa Bitcoinu, povedal Chowdhry. V skutočnosti nikto nevie, kto vlastne Satoshi Nakamoto je, kde žije a nie je známe ani jeho telefónne číslo. Profesor navrhol, že by Nakamota mohli informovať on-line a dokonca navrhol, že na slávnostnom ceremoniáli v Štokholme prevezme cenu v jeho mene.
Bitcoin je prvou decentralizovanou digitálnou menou, spustili ju v roku 2009. Kryptomena sa drží v digitálnej peňaženke, na akomsi virtuálnom bankovom účte. Prevody sa uskutočňujú bez bankových a transakčných poplatkov. Všetky transakcie používateľov meny Bitcoin sú súkromné, čo im umožňuje kúpiť či predať čokoľvek, bez toho, aby boli ľahko identifikovateľní. To viedlo k sérii obvinení, že Bitcoin sa stal menou, ktorá sa používa na obchodovanie s drogami a ďalšie nelegálne aktivity. Zástancovia Bitcoinu hovoria, že nezákonným spôsobom môžete použiť akúkoľvek menu.
V poslednej dobe mnoho krajín a bánk navrhlo považovať Bitcoin a ďalšie digitálne meny za štandardné peniaze a tak s touto menou aj zaobchádzať.
Preložené z: RT