Ak zlyhajú iránske rokovania je pravdepodobný globálny nukleárny konflikt

Add Comment

Globálny konflikt medzi USA, Ruskom a Čínou je v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobný, ak veľmoci nedosiahnu s Iránom dohodu o jadrovom programe, tvrdí americký analytik.

„Ak rokovania zlyhajú, ak  dohody nebudú úspešne zrealizované a nebudú pokračovať, potom by mohol nastať obrovský medzinárodný tlak na spustenie konfliktu s Iránom ešte predtým ako (americký prezident) Barack Obama odíde z funkcie, a to je tak veľké nebezpečenstvo, že jeho význam nikto nemôže podceňovať“ povedal v stredu pre Press TV Jeff Steinberg, vedúci redaktor Executive  Intelligence Review

Steinberg ďalej povedal: „Spojené štáty by sa mohli ocitnúť na jednej strane a Rusko a Čína na strane druhej a to sú podmienky, ktoré môžu viesť k  nesprávnym odhadom a všeobecnému chaosu“.

„Takže nebezpečenstvo v tejto situácii je,  že ak rozhovory nepokročia, mohli by sme v najbližších mesiacoch a rokoch čeliť globálnemu konfliktu a tomu sa musíme  za každú cenu vyhnúť, keď máte krajiny ako Spojené štáty, Rusko a Čína, s ich arzenálmi jadrových zbraní“ varoval.

Varovanie prišlo deň po tom, čo Biely dom nariadil Kongresu, aby nestanovil  nové sankcie proti Teheránu, pretože zlyhanie v rokovaniach s Iránom by mohlo viesť k vojne.

Tlačový tajomník Bieleho domu Jay Carney vyzval Kongres, aby poskytol viac času diplomacii,  nakoľko americkí zákonodarcovia zvažujú prísnejšie sankcie.

„Ide o rozhodnutie  na podporu diplomacie a prípadného mierového riešenia tohto problému“ povedal Carney. „Americký ľud nechce pochodovať do vojny“.

Medzitým sa má v stredu americký minister zahraničia John Kerry stretnúť s bankovým výborom Senátu,  aby rozhodli o odklade ďalších sankcií voči iránskej ekonomike.

Hovorkyňa ministerstva Len Psaki povedala Kerrymu: „Bude jasné, že uplatnenie nových sankcií by bola chyba“.

„Aj keď stále zisťujeme, či existuje  diplomatické riešenie, práve teraz žiadame  pauzu, dočasné prerušenie sankcií. Neuberáme zo sankcií. Nechceme ich odvolať“  dodáva Psaki.

Analytik tiež poznamenal, že Izrael a Saudská Arábia sú „obvyklí podozriví“, ktorí  pracujú ruka v ruke v snahe zabrániť dočasnej jadrovej dohode s Iránom.

Preklad z presstv

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis