Ako nám škodia kozmetické výrobky?

· Čas čítania: 2 min.

Informácie o tom, čo všetko obsahuje náš šampón, mydlo či telové mlieko, sú často nejasné, o to viac, ak naša kozmetika obsahuje množstvo škodlivých látok. Priemysel má iné tempo a orgány poverené kontrolou týchto výrobkov – a teda aj nášho zdravia – toto tempo nemôžu alebo nechcú udržať. Ktoré zložky našich obľúbených kozmetických prípravkov teda stoja za povšimnutie a mali by sme sa im vyvarovať?

1. Kyselina akrylová – vyvoláva astmu, spôsobuje silné popáleniny, okrem iného aj rôzne alergie kože. Zvieratám, na ktorých sú kozmetické výrobky s obsahom tejto kyseliny testované, hrozia nádory rôznych typov.
2. Sacharín – karcinogén, ohrozuje najmä pečeň, obličky a žlčník.
3. Fenol – pri vdychovaní je dráždivý, pri kontakte s kožou vyvoláva popáleniny, takisto spôsobuje bolesť ľadvín, poruchy u novorodených detí, najmä v nervovej sústave. Okrem toho škodí aj nášmu životnému prostrediu. Je zakázaný v Kanade či v Japonsku. V krajinách Európskej únie je táto látka povolená.
4. Bronopol – jedna z najtoxickejších látok pôsobiacich najmä na pľúca a kožu.
5. Kyselina kremičitá – je spojená s rakovinou pažeráka, spôsobuje aj ďalšie poruchy žlčníka či zápal priedušiek.
6. Roztok formaldehydu – často ho spájajú s leukémiou či rakovinou pečene. Používanie tejto látky je zakázané v Kanade i v Európskej únii. Okrem leukémie a rakoviny pečene spôsobuje aj rakovinu kože a pľúc.
7. Hliník – na človeka pôsobí toxicky, spôsobuje podráždenie očí a kože a taktiež je spájaný s Alzheimerovou chorobou.

Aké škodlivé výrobky nájdeme v našich obchodoch? Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve a vo Fínsku.

Ktoré výrobky do tohto zoznamu patria?
1. Prírodná farba na vlasy Henna
2. Krém na nohy od značky Natura Siberica
3. Krém na tvár od značky Natura Siberica
4. Telový krém od značky Organic shop

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár