Aktivisti sa dostali až na strechu švédskej jadrovej elektrárne

Add Comment

Viacerí aktivisti hnutia Greenpeace prenikli v stredu dopoludnia do priestoru švédskej jadrovej elektrárne OKG v meste Oskarshamn. Snažili sa poukázať na používanie zastaralých reaktorov.

Dostali sa až na strechu jadrového bloku a za pomoci horolezeckej výstroje sa tam pokúsili umiestniť propagačný transparent. Mladíkov  nakoniec zadržali.

Ako sa pre našu redakciu vyjadril zamestnanec spomínanej elektrárne, v priebehu akcie „zodpovedný personál nevedel, koľko aktivistov preniklo do areálu. Na pomoc zavolali policajný vrtuľník, ktorý prehľadával areál zo vzduchu. Približne o 13:00 sa vedenie rozhodlo, že nepotrebný personál pošlú domov, aby mohli dôkladnejšie prehľadať elektráreň kvôli možnosti, že by sa v nej mohli skrývať ešte ďalší aktivisti“.

Ako ďalej dodal, „v OKG sa nachádzajú tri jadrové bloky o výkone 2.600 MW .  Jeden blok je pre modernizáciu dočasne odstavený. Ďalšie dva sú v činnosti.“

Video z priebehu akcie Greenpeace:

Hovorca jadrovej elektrárne sa pre agentúru DPA vyjadril, že polícia a bezpečnostný personál zariadenia zadržali väčšinu aktivistov.

Zdroj: zamestnec elektrárne, reutes, greenpeace Foto: Greenpeace Sverige

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis