Al-Kajdá z Jemenu a strategické záujmy USA

Podľa novinových správ útoky na satirický časopis Charlie Hebdo uskutočnila jemenská odnož Al-Kájdy, Al-Kájda na Arabskom polostrove (AQAP).

AQAP a Jemen zohrávajú veľkú úlohu v geopolitických plánoch v celom regióne Arabského mora.

V roku 2010, F. William Engdahl z Centra pre výskum globalizácie napísal:

Strategický význam regiónu medzi Jemenom a Somálskom sa stáva miestom geopolitického záujmu. Je to oblasť Bab el-Mandab, jedna z tých, ktoré vláda USA zahŕňa do zoznamu siedmich strategických námorných uzlov pri preprave ropy. Americká Vládna agentúra pre  energetické informácie uvádza, že „uzavretie Bab el-Mandabu by mohlo zabrániť tankerom z oblasti Perzského zálivu, aby sa dostali k Suezskému prieplavu a ropovodu Sumed, a odklonilo by ich na plavbu okolo južného cípu Afriky. Prieliv Bab el-Mandab je spojenie medzi cípom Afriky a Stredným východom a strategické spojenie medzi Stredozemným morom a Indickým oceánom.”

Bab el-Mandab, medzi Jemenom, Džibuti a Eritreou spája Červené more s Adenským zálivom a Arabským morom. Ropa a ďalšie tovary na vývoz z Perzského zálivu musia prejsť Bab el-Mandab pred vstupom do Suezského prieplavu. V roku 2006 uviedlo Ministerstvo energetiky vo Washingtone, že touto úzkou vodnou cestou pretečie do Európy, Spojených štátov a Ázie odhadom cca 3,3, mil. barelov ropy denne. Väčšina ropy, čiže asi 2,1 milióna barelov denne, ide cez Bab el-Mandab na sever do Suezu a komplexu Sumed v Stredozemnom mori.

Zámienka pre vojenské obsadenie vôd okolo Bab el-Mandab jednotkami USA alebo NATO by Washingtonu pomohla získať ďalšiu významnú oblasť v jeho snahe o kontrolu siedmich najdôležitejších ropných prekladísk po celom svete, čo je hlavnou súčasťou akejkoľvek budúcej americkej stratégie zameranej na zabrániť toku ropy do Číny, EÚ alebo akéhokoľvek regiónu, ktorý by sa staval proti politike USA. Vzhľadom k tomu, že významné toky saudskej ropy prechádtajú cez Bab el-Mandab, jeho vojenská kontrola zo strany USA by slúžila ako prekážka, ktorá by odradila Saudské kráľovstvo, aby sa seriózne zaoberalo predajom ropy do Číny alebo inej krajiny, pokúšajúcej sa obchodovať inak ako v dolároch, ako nedávno uviedol britský novinár Robert Fisk z denníka The Independent.

USA by tiež boli schopné ohroziť čínsku prepravu ropy z Port Sudanu na pobreží Červeného mora na sever od Bab el-Mandab, hlavnú tepnu v čínskych národných energetických záujmoch.

Okrem geopolitického postavenia ako hlavného prekladiska globálneho tranzitu ropy, Jemen údajne vlastní časť z najväčších svetových nevyužitých zásob ropy. V jemenskej Masilia Basin a Shabwa Basin hlásia medzinárodné ropné spoločnosti objavy “svetovej triedy”. Francúzsky Total a niekoľko menších medzinárodných ropných spoločnosti je zainteresovaných v rozbehu ťažby jemenskej ropy. Asi pred pätnástimi rokmi mi na súkromnom stretnutí povedal dobre informovaný zdroj z Washingtonu, že v Jemene sa nachádza „dosť nevyťaženej ropy, ktorou by bolo možné uspokojiť celosvetový dopyt dokonca až najbližších päťdesiat rokov.” Je možné, že toto je skutočným dôvodom záujmu Washingtonu o Jemen, a nie Al-Kájda, ktorej samotnú existenciu spochybňujú aj skúsení odborníci na islamský svet.

Preložené z Infowars.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply