Americké ministerstvo financuje inštaláciu bielych skriniek, ktorými môžete sledovať populáciu celého mesta

Add Comment

Federálna agentúra a polícia odmietajú vysvetliť sledovaciu sieť, ktorú plánujú nasadiť  po celom Seattli.

V centre mesta Seattle sa objavujú podivné nové „nevinné“ biele skrinky, používajúce wi–fi pripojenie, ktoré dokážu zaznamenať posledných 1000 miest pobytu osoby pomocou MAC adresy jej mobilného telefónu. Ale Ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS)ktoré siete financovalo sumou 2,7 milióna amerických dolárov – sa odmietlo zaoberať hrozivými dôsledkami systému na súkromie, keďže by mohol viesť k trvalému sledovaniu celej populácie mesta.

Reportáž v The Stranger, týždenníku vychádzajúcom v Seattli, odhaľuje, ako  skrinky, ktoré sú pripojené k telegrafným stĺpom a zahŕňajú vertikálne antény, dokážu sledovať mobilné telefóny, aj keď nie sú pripojené k wi – fi sieti.

Aruba, spoločnosť, ktorá tieto boxy dodáva pre políciu mesta Seattle, sa vo svojej technickej dokumentácii vystatuje tým, že zariadenia dokážu sledovať „tuláka“ alebo „nepripojené“ zariadenie,  inými slovami váš mobilný telefón, aj keď ste odmietli  udeliť súhlas k prístupu systému k vášmu zariadeniu v rámci wi-fi siete.

Príručka pre používateľov  k jednému  z najnovších softvérových produktov spoločnosti Aruba uvádza: „Bezdrôtová sieť má nepreberné množstvo informácií o nepripojených a pripojených zariadeniach. Tento softvér obsahuje  program na lokalizáciu, ktorý v predvolenom nastavení každých 30 sekúnd vypočíta polohu pripojených a nepripojených zariadení … posledných 1000 polôh z každej MAC adresy sa ukladá“.

Keď reportéri Matt Fiks – Verkerk a Brendan Kiley požiadali seattleskú políciu a ministerstvo o vysvetlenie účelu týchto skriniek, DHS to odmietol komentovať a seattleský policajný detektív Monty Moss len konštatoval, že polícia „nie je kompetentná  odpovedať na politické otázky, keď  ešte nemá stanovené postupy“.

Detektív Moss tiež dodal, že sieť by nemala byť používaná pre „účely dohľadu … bez súhlasu mestskej rady a príslušného súdneho povolenia“. Všimnite si, že nepovedal, že sieť nemôže byť použitá na kontrolné funkcie, na čo sme sa pýtali, len to, že nebude,  aspoň kým niektorí ľudia pri moci nepovedia, že to pôjde. To zodpovedá výroku „Verte nám“ a podaniu ruky.

Existencia siete sa odôvodňuje tým,  že  pri mimoriadnej udalosti umožní polícii, hasičom a ďalším záchranárom komunikovať  ako aj priamo sledovať situáciu na jednoduchej súkromnej  sieti.

Avšak systém, je „majstrom v sledovaní všetkých zariadení, ktoré sa pohybujú v oblasti pokrytia a vizuálnom mapovaní polôh týchto zariadení v reálnom čase, pre pohodlie správcu systému“. Polícia tiež uviedla, že plánuje „nasadenie siete na celom území mesta“, otvárajúc tým  dvere pre masové nespútané sledovanie 634.000 obyvateľov Seattlu.

Člen Mestskej rady Seattlu Bruce Harrell odôvodnil existenciu tejto siete,  ktorá sa používa na účely dohľadu tým,  že poukázal na bombové atentáty v Bostone. „Aj keď chápem, že veľa ľudí má obavy z toho, že vláda má prístup k týmto informáciám, ak máme veľké verejné zhromaždenie  a podobnú situáciu ako v Bostone a  stane  sa niečo zlé, prvá vec, ktorú chcem vedieť, je, ako pomocou technológie dokážeme získať informácie “ povedal Harrell pre Kiro – TV.

„Hovoria nám,  že tieto opatrenia pomôžu polícii „riešiť viac trestných činov“. Povedali nám,   že tieto opatrenia budú „udržiavať ľudí v bezpečí“. Ale čo naše súkromie? To nič neznamená? A čo štvrtý dodatok ústavy? Zahodíme naše najdrahšie práva a slobody do koša len preto, že žijeme „v nebezpečnom svete?“ pýta sa Michael Snyder.

Ako sme zdôraznili, je to len jeden z mnohých príkladov ako Veľký Brat inštaluje špionážne prístroje na uliciach bez  čo i len náznaku akýchkoľvek  protestov, v porovnaní s rozhorčením nad odhaleniami  NSA informátora Edwarda Snowdena.

Hi-tech pouličné lampy, nazývané Intellistreets, ktoré sú spojené prostredníctvom všadeprítomnej wi–fi siete a dokážu  zaznamenávať rozhovory, sa teraz objavujú vo veľkých mestách po celých Spojených štátoch.

Podľa spoločnosti, ktorá stojí v ich pozadí, môžu Intellistreets osvetľovacie systémy analyzovať hlasy, správať sa ako bezpečnostné kamery a reprodukovať bezpečnostné oznamy.  Majú tiež schopnosť sledovať ľudí, ktorí nosia RFID štítky. Skutočnosť, že svetlá sú cez wi-fi siete spätne napojené  na centrálnu databázu tiež znamená, že majú rovnakú schopnosť sledovať ľudí pomocou MAC adresy ich mobilného telefónu.

Podľa článku v New York Times z roku 2012 samostatná sieť senzorov inštalovaných v najmenej 70 najvýznamnejších amerických mestách s názvom ShotSpotter, údajne navrhnutá tak, aby upozornila orgány na miesta streľby, má takisto možnosť nahrávať pouličné rozhovory pomocou mikrofónov. To viedlo Americkú úniu pre občianske práva a slobody v (ACLU)  k varovaniu, že technológia by mohla predstavovať jasné porušenie štvrtého dodatku ústavy, ak by bola zneužitá.

Ak tieto technológie skombinujeme s faktom, že prakticky každý nový spotrebiteľský produkt môže byť pripojený na internet (a teda sledovaný a odpočúvaný), výsledkom je sledovacia sieť,   v porovnaní s ktorou vyzerá odpočúvanie telefónnych hovorov a sledovanie  e–mailov  NSA zastarane.

Preklad z infowars

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis