Americkou snemovňou prechádza návrh zákona na rozšírenie vojenských vzťahov s Izraelom

Add Comment

Americká Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý menuje Izrael „hlavným strategickým partnerom“ USA a snaží sa rozšíriť vojenské vzťahy Washingtonu s Tel Avivom.

Právna úprava, ktorá bola schválená v hlasovaní 410-1 vyzýva k rozšíreniu dodávky amerických zbraní a vojenských technológií do Izraela a zaväzuje americký Kongres, aby navýšil financovanie pre izraelský raketový systému Iron Dome.

Izrael už každoročne dostáva miliardy dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov. Podľa existujúcej dohody 10 rokov pomoci medzi Washingtonom a Tel Avivom podpísanej v roku 2007, do Izraela prúdi z peňazí amerických daňových poplatníkov 30 miliárd dolárov .

Ročná vojenská pomoc USA Izraelu bola v rámci existujúcej dohody navýšená z 2,4 miliárd dolárov na 3,1 miliárd do roku 2017.

Medzitým americkí a izraelskí predstavitelia diskutovali o náraste americkej vojenskej pomoci Izraelu v novom balíku pomoci , ktorý by sa rozšíril do roku 2027.

Nedávny návrh zákona, ktorý bol schválený Poslaneckou snemovňou v stredu, bude teraz presuntý do amerického Senátu, kde je už podobná legislatíva pripravená.

The American Israeli Public Affairs Committee (AIPAC), čo je najsilnejšia proizraelská lobbistická skupina v Spojených štátoch, nemeškala s chválou postupu zákonodarcov, pričom podľa nej „snemovňa opätovne potvrdila svoj ​​záväzok k nerozbitným americko-izraelským vzťahom“.

Preklad z presstv.ir Zdroj foto: israeliweek.com

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis