Analytici a média varujú pred „Polexitom“ a výstupom Poľska z EÚ

Foto: Mleszko.pl

Európski analytici tvrdia, že Varšava urobila krok smerom k odchodu z Európskej únie. Problém „exitu“, ktorý sa podľa nich vyskytol v Poľsku, ako aj v Maďarsku, ktoré obhajujú svoju nezávislosť pred Bruselom, sa stal aktuálnym po rozhodnutí poľského Ústavného súdu o priorite vnútroštátnych zákonov pred európskymi. Analytici hovoria o „Polexite“ (analógia s Brexitom) a o možnom odchode Poľska z EÚ.

V EÚ nespia: Brusel už vyjadril „vážne obavy“ a poľská opozícia vylákala do ulíc desiatky tisíc odporcov „Polexitu“. Protesty však rýchlo ustúpili a odborníci tvrdia, že kvôli nízkej popularite „Eurooptimistov“ pod vedením bývalého premiéra Donalda Tuska je nepravdepodobné, že v Poľsku vybuchne „Euromajdan“. Ale európski analytici a média už predpovedajú blízkosť „Polexitu“. Pre Ukrajincov hádka Varšavy s Bruselom, podľa odborníkov, znamená zníženie platov zahraničných pracovníkov a v širšom zmysle – rozplynutie sa ich už aj tak vágnych vyhliadok na prijatie do EÚ.

Konflikt Poľska so Západom naberá na obrátkach na všetkých frontoch. Na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov s Washingtonom po tom, čo sa Biden dostal k moci, pokračuje spor s Bruselom, ktorý hrozí potrestaním „tvrdohlavej“ Varšavy a Budapešti a spája financovanie s úrovňou demokracie krajín takzvaným „mechanizmom právneho štátu“, ktorému Poľsko, podľa európskych úradníkov, nezodpovedá. Hlavné pretenzie Západu voči Poľsku, okrem tlaku na médiá, sa týkajú nezávislosti súdov, odmietnutia prijať migrantov a porušovania práv sexuálnych menšín.

Poľské úrady však tvrdia, že Európska únia sa chce pomstiť Varšave za jej nezávislú politiku. Vrátane hospodárskej, ktorá napríklad umožnila Poľsku dosiahnuť rýchly priemyselný rast. Varšava navyše neskrýva svoje ambície konkurovať Nemecku ako poprednému „priemyselnému výrobcovi“ v Európskej únii. Vrchol nezhôd padol na škandalózne, podľa Bruselu, rozhodnutie poľského Ústavného súdu o nadradenosti vnútroštátneho práva, ktoré by mohlo Poľsko stáť desiatky miliárd Eur finančnej pomoci EÚ a v budúcnosti zapríčiniť odchod z Európskej únie. Za britským Brexitom by nasledoval poľský „Polexit“.

Poliaci sa skôr či neskôr budú musieť rozhodnúť – zostať v EÚ a zmieriť sa s LGBT agendou, potratmi, migrantami, alebo žiť podľa vlastných predstáv a pravidiel, avšak za vlastné peniaze.  A hoci podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Poliakov je v súčasnosti proti vystúpeniu z EÚ, situácia sa môže zmeniť, ak Brusel uzavrie finančný kohútik, ako aj na pozadí rastúcich nacionalistických nálad v Poľsku. Existujú pochybnosti o tom, že opozícia dokáže zorganizovať protesty, ak vznikne otázka opustenia EÚ. Úroveň dôvery v „starých“ opozičných vodcov, ako je napríklad Donald Tusk, ktorí už boli pri moci, to neumožňuje. Ľudia sa môžu hromadne vydať do ulíc len kvôli prudkému poklesu životnej úrovne, rastúcim cenám a tarifám.

Reakcia EÚ nasledovala takmer okamžite – na Poľsko sa začali sypať vyhrážky. Európski analytici varujú, že kríza medzi Poľskom a EÚ by mohla viesť k domino efektu. Opozícia boje na poplach, vyhlasuje, že v Poľsku už začal „Polexit“, ktorý údajne tlačí Poľsko na „obežnú dráhu“ Kremľa. Podľa nich, taká krajina ako Poľsko, má veľmi jednoduchú voľbu. Buď zostane súčasťou Západu, alebo sa dostane do oblasti vplyvu Ruska. Príbehy o „tretej ceste“ považujú za „intelektuálny podvod“. Súčasné vedenie Poľska, samozrejme nechce vytrhnúť Poľsko z EÚ, ale dôsledne aktivuje mechanizmy, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť takéhoto scenára, podľa niektorých analytikov „samovraždy“.

Varšava oficiálne odmieta opustiť EÚ. Podľa jednej verzie, Varšava očakáva, že podobné konzervatívne sily ako v Poľsku, sa dostanú k moci v Európe. Existuje však názor, že Brusel urobí všetko preto, aby zabránil Poľsku opustiť úniu. Pozoruhodným faktom je, že na pozadí hrozby výstupu Poľska z EÚ sa európske vyhliadky Ukrajiny rozplývajú. V takejto situácii prijímanie nových členov do EÚ ustupuje do pozadia. Pre Ukrajincov, z ktorých mnohí sú orientovaní na Poliakov, myšlienka pripojiť sa k praskajúcej únii nemusí byť tak atraktívna. Hádka medzi Varšavou a Bruselom môže priamo ovplyvniť ukrajinských „zarobitčanov“, pre ktorých príjmy v Poľsku budú čoraz menej zaujímavými. Pripomenieme, že v Poľsku pracuje takmer dvojmiliónová „armáda“ ukrajinských „legionárov“.

Dianie v Poľsku a pravdepodobné smerovanie budúcej českej vlády mnohí analytici považujú za ohrozenie pevnosti Európskej únie, ale predovšetkým za riziko rozpadu spolku V4 napríklad aj preto, že podľa analytikov nová česká vláda bude mať mimoriadne komplikované vzťahy s Budapešťou a Varšavou. Čo by na to povedal Nostradamus?..

AUTOR: Eugen Rusnák

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply