Astra Zeneca má problém. Vo Švédsku pozastavili jej použitie

· Čas čítania: 3 min.

Dva švédske regióny dočasne prestali používať vakcínu od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo veľký počet zdravotníckych pracovníkov ohlásil vedľajšie účinky. V piatok bolo očkovanie zastavené v oblasti Sörmland juhozápadne od Štokholmu. Región Gävleborg, ktorý sa nachádza asi 200 km severne od Štokholmu, sa tiež rozhodol dočasne zastaviť očkovanie, píše portál SVT.

V Sörmlande dostalo vo štvrtok dávku vakcíny AstraZeneca celkovo 400 zamestnancov nemocnice. Z celkového počtu 400 osôb hlásilo 100 ľudí podozrenie na vedľajšie účinky, ako je horúčka, bolesti hlavy a svalov, triaška a pod.

AstraZeneca je prekvapená vysokým podielom príznakov: „Nezhoduje sa to s tým, čo sme doposiaľ videli,“ poznamenal Andreas Heddini, lekársky riaditeľ švédsko-britskej farmaceutickej spoločnosti. Hovorí, že štúdie preukázali, že asi len 10% ľudí má vedľajšie účinky hláseného typu, no tu sa jedná o viac ako 25%.

Štúdie sú ale jedna vec, realita druhá. COVID-19 je okrem pandémie taktiež obrovský biznis a vývoj vakcín pripomína skôr konské dostihy, než spoluprácu vedeckej obce. Preto je zrejmé, že takto narýchlo schvaľované vakcíny nemôžu byť klinicky testované tak dlho, ako by tomu bolo za normálnych, nepandemických, okolností. Každé neprimerané správanie organizmu testovaného jedinca by muselo byť dôkladne analyzované a skúmané dlhé týždne a to si farma-firmy nemôžu dovoliť. Nie pri týchto pretekoch. Testovanie musí prebiehať na „dokonalých“ jedincoch bez akýchkoľvek zdravotných problémov. Presne pre toto im štúdie ukázali 10% a realita 25%.

Pred pár dňami taktiež pozastavili očkovanie vakcínou firmy AstraZeneca aj v Juhoafrickej republike pre jej obmedzenú účinnosť voči zmutovanému vírusu.
Nemecká komisia pre očkovanie zase odporúča, aby sa vakcína vyvinutá touto spoločnosťou podávala len osobám do 65 rokov.

Európska agentúra pre lieky (EMA) pred pár dňami požiadala všetkých výrobcov vakcín, aby preskúmali, či ich vakcíny chránia pred novými mutáciami koronavírusu v rovnakej miere, ako chránia pred pôvodnou formou vírusu, na výsledky si však ešte budeme musieť počkať. Nedávno sa navyše objavilo niekoľko ďalších nových variantov vírusu, čo celkom oprávnene vedie k obavám zo zvýšenej infekčnosti.

Všetky tieto skutočnosti by v normálnej krajine viedli k pozastaveniu očkovania, podobne, ako je tomu vo Švédsku, či v Juhoafrickej republike, no na Slovensku sa práve v týchto dňoch vo veľkom spustilo očkovanie učiteľov. Vakcínou firmy AstraZeneca. A to napriek tomu, že Európska agentúra pre lieky stále netuší, aká spoľahlivá je vakcína voči britskej mutácii, ktorá, podľa slov premiéra Igora Matoviča, momentálne na Slovensku prevláda.

Otázok je však oveľa viac. Ak farma-firmy vytvoria novú vakcínu, určenú na zmutované formy vírusu, budú zaočkovaní opäť očkovaní? Budú farma-firmy skúmať vzájomné pôsobenie viacerých vakcín v jednom organizme, najmä keď ich doteraz vôbec nezaujímal zdravotný stav účastníkov očkovania? Ak budú pribúdať stále nové a nové variácie vírusu, koľko vakcín zvládne človek prijať bez nejakých následkov? Budú mať vôbec v týchto konských dostihoch na podobné štúdie čas?

Zrejme len on ukáže, či je vakcína skutočne „sloboda“ ako nám tvrdia celebrity v kampani.

Autor: Martin Bean

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár