August 2017

· Čas čítania: 10 min.

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Zbližovanie
Stále viac a viac začína byť pre mňa dôležité dávať priestor ľuďom schopným prinášať skutočné a úprimné hľadanie riešení konfliktov, upokojovať vyhrotené situácie a nachádzať silné kontakty s podobným smerovaním. Je však zrejmé, že v rámci nikým nevolených centrálnych štruktúr EÚ sú to len prázdne deklarácie demagógov, ktorým nejde o žiadnu spoluprácu a uvoľňovanie napätia. Práve naopak. Aj koordinácia vládnucich síl EÚ je implementáciou projektov a agendy NWO – takýmto projektom bolo zahatanie prístupových rokovaní na Ukrajine aj napriek Janukovyčovej signatúre a súčasná povinnosť relokácie migrantov v členských krajinách EÚ.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda, Mária Vidomská, Richard Strážan, Martin Urminský, Ivan Lužák):
– Čo nám ponúka Veľká Británia
– Francúzsko už patrí Maronovi a jeho bábkovodičom
– „Nespoľahlivých voličov“ v Mongolsku opravila „spoľahlivá elektronika“
– Vo Švédsku začína občianska vojna
– Démonizovanie Maďarov za elektrinu v plote
– Farebná revolúcia už aj na Kube
– Izraelský minister Galant chce eliminovať Baššára Asada
– Venezuelskí neoliberálni korzári
– Genderová ideológia v Kanade triumfuje
– Pozvoľný úsvit šariátu v Turecku
– Islamský terorizmus vyčíňa aj v Rakúsku
– Facebook pracuje na smartfóne, ktorý číta myšlienky

Z domova (Artur Bekmatov, Zem&Vek, Mária Vidomská):
– Americká ambasáda opäť láka žoldnierov zo Slovenska
– Matica slovenská podala trestné oznámenie na .týždeň
– Slovensko zavádza inštitút „znalcov na extrémizmus“
– Ficova vláda podporuje utečencov
– Komunikácia medzi Harabinom a redaktorkou Denníka N
– Škola propagandy pre slovenských novinárov

Patrik Sloboda
Okovy Novej Hodvábnej cesty
Ani letné júlové prázdninové a dovolenkové obdobie nespomalilo tempo systematických príprav na radikálnu transformáciu krajín Európskej únie na totalitný superštát. Politické špičky v Berlíne, v Paríži, vo Viedni a v Bruseli neúnavne servírovali Stredoeurópanom, ktorí sa nevybrali slniť k Jadranu a okolitým moriam, jednu Jóbovu zvesť za druhou.

Patrik Sloboda
V transatlantickom partnerstve riadne zaškrípalo

Príchod realitného magnáta Donalda Trumpa do Bieleho domu borí mýtus o prirodzenej spriaznenosti a nespochybniteľnosti spojenectva najvyspelejších západných demokracií ležiacich pri brehoch severného Atlantiku. Túto fikciu spopularizovali západné mienkotvorné médiá i vzdelávacie inštitúcie po vypuknutí studenej vojny pred sedemdesiatimi rokmi do takej miery, že skostnatela v dogmu, s ktorou sa nedá – ani nemá – hýbať. Zacementovala prelud o nerozbornom transatlantickom spríbuznení a jeho osudom určenej misii brániť a šíriť demokratické premeny vo svete. Túto mantru po desaťročia odriekali politickí prominenti vazalských krajín západnej Európy.

Roman Michelko
Dlhová brzda si žiada uvoľnenie
Ukazuje sa, že najdôležitejšou politickou témou tohto leta je snaha o uvoľnenie takzvanej dlhovej brzdy. V roku 2011, keď sa tento nástroj zavádzal, bola Európa pod vplyvom veľkej ekonomickej depresie spojenej s masívnym zadlžením viacerých vlád, predovšetkým južného okraja eurozóny. Dlhová brzda mala teda zabezpečiť, aby sa Slovensko nedostalo do dlhovej pasce a postupne neskĺzlo na grécku cestu.

Ján Dudáš
Máme elity na Slovensku?
V každodennom živote i v rôznych printových či elektronických médiách sa stretávame s pojmami elita, inteligencia, intelektuál, inteligent a podobne. Tieto konvenčné pojmy sú charakterizované aj v slovníkoch cudzích slov v každej jazykovej oblasti. Napríklad slovník charakterizuje elitu ako vybraných najlepších jednotlivcov, vyberanú spoločnosť. Čo do rozsahu je elita širší pojem ako inteligencia.

Ekonomika

Róbert Hölcz
Európska ekonomika po brexite
V druhej polovici minulého roka bola globálna ekonomika dosť poznačená nečakanými politickými udalosťami, ku ktorým patrila voľba Donalda Trumpa za amerického prezidenta a rozhodnutie Britov opustiť EÚ. Samozrejme, že na ňu mala vplyv aj pokračujúca uvoľnená menová politika ECB; jej snahou bolo naštartovať rast ekonomiky a inflácie, ako aj pokles nezamestnanosti. Pozrime sa, ako sa tieto politicko-ekonomické súvislosti z minulého roka môžu prejaviť na tohtoročnom vývoji európskej ekonomiky.

Korunní svedkovia

Heinrich Heine

Satira

Koláže (Prečo globalistom hrabe?)

Téma mesiaca – Biznis s chorobami

Peter Čalovka
Big Pharma: Choroby ako objekt biznisu

Big Pharma je hanlivý pojem, ktorý vznikol ako charakteristika správania veľkých (hlavne severoamerických) farmaceutických spoločností etablujúcich sa nie celkom čistými praktikami na konci 19. storočia v USA. Konšpiračné teórie tvrdia, že ciele a praktiky veľkých farmaceutických spoločností sú nekalé až antihumánne.

Patrik Sloboda
Sluha, ktorý ovládol svojho pána
Takmer dve storočia trvalo farmaceutickému priemyslu, kým plne ovládol odvetvie, ktorému mal pomáhať a slúžiť – medicínu. Odvetvie známe aj ako lekárstvo či umenie liečiť (z latinského ars medicinae), po dlhé obdobie – najmä v kresťanskej stredovekej Európe, uznávajúce nedokonalosť ľudského poznania a skláňajúce sa pred vôľou božou a nezvratnosťou osudu. Nástup epochy osvietenstva kladúceho dôraz na vedy a rozumové poznanie spustil v Európe proces oslabovania duchovného rozmeru v rozpoznávaní anomálií a liečbe chorôb.

Peter Staněk
Zisk nad zdravie
Situácia vo farmaceutickom priemysle je pomerne zvláštna. Na jednej strane sme vďaka genomickému výskumu a nanotechnológiám schopní vyrábať špičkové lieky, ktoré uvoľňujú žiaducu látku postupne počas celého dňa. Mnohé choroby, vrátane tých ťažkých, ako napríklad infarkt srdca a infarkt mozgu, sa dnes dokážu liečiť podstatne rýchlejšie práve vďaka novým liekom.

Marián Benka
Amerika v područí farmakartelu

Farmaceutický biznis patrí medzi najziskovejšie na planéte. Nezanedbateľná časť jeho ziskov neputuje na výskum nových liekov, ale do vreciek politikov, aby tak ovplyvňovali tvorbu legislatívy v oblasti zdravotníctva.

Peter Čalovka
Umelo vyrábané nákazy
V 70. rokoch som ako študent prvýkrát počul o existencii rasovo-selektívnych biologických zbraní. Údajne sa vyvíjali súčasne v ZSSR aj v USA a v krajinách NATO. Bola to doba, keď sa éra genetického inžinierstva ešte len začínala. Nebolo treba veľký intelekt, aby človek už v tej dobe odhadol, kam sa tento nový smer biológie bude uberať. Bolo jasné, že sa otvára Pandorina skrinka, ktorá bude oveľa horšia ako to najtemnejšie, čo ľudstvo dovtedy vynašlo – jadrové zbrane.

Ján Lakota
Mezenchýmové kmeňové bunky ako alternatívna medicína?
Áno, čítate dobre. Mezenchýmové kmeňové bunky (MSC) sa ocitli v kategórii alternatívnej medicíny pre bdelú kómu. Aspoň v susednom Rakúsku. Zatiaľ. Predpokladám, že tento variant čoskoro zavládne v celom molochovi, akým Európska únia nepochybne je.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch

Rendez-vous

Tibor Eliot Rostas
Vladimír Mečiar: Vzostupy a pády – Prvá časť trilógie exkluzívneho rozhovoru
Neviem, koľkých novinárov pozval Vladimír Mečiar domov a dlhé hodiny sa s nimi rozprával na veľmi citlivé témy o samotnej podstate existencie Slovenska, dokonca s nimi viedol partnerský dialóg, v ktorom povedal doposiaľ nevyslovené a uznal aj svoje chyby. Je ľahké pridať sa vždy k väčšine a na základe dobre premasírovaného názoru mienkotvorných médií vedieť zdravo a nekompromisne súdiť – samozrejme, v rámci „kritického myslenia“. Kedysi som si – podobne ako drvivá väčšina mladých – myslel, že bývalý trojnásobný premiér Mečiar je iba démon, stelesnenie zla a privádza Slovensko do záhuby. Lenže už vieme, že démonov vyrábajú predovšetkým médiá a cudzie záujmy. Je ľahké a pohodlné kohokoľvek odsúdiť a poslať do horúcich pekiel. Oveľa ťažšie je vedieť počúvať a viesť dialóg. Aj preto som sa s Vladimírom Mečiarom rozprával v jeho dome v Trenčianskych Tepliciach bezmála šesť hodín. Vždy sa mi totiž hnusilo podľahnúť tlaku verejnej mienky a hovoriť len to, čo chcú ľudia počuť. Presne toto je totiž dôvodom marazmu aj slovenskej politiky. A tak sme sa rozprávali, ale aj počúvali. Tém je mnoho. O minulosti a budúcnosti Slovenska, Európy, o amnestiách, o utečencoch, ale aj o celkovom geopolitickom rozložení síl. O úspechoch, ale aj chybách jeho vládnutia, o privatizácii a o tom, kto za ňou v skutočnosti stál, o hrozivej pravde pozadia Václava Havla, o Rusku a Amerike, o Ukrajine, mimovládnom sektore, o príprave ozbrojeného riešenia situácie pri delení republík, o Bilderbergu a svetovláde, o bombardovaní Srbska, o Kiskovi aj Ficovi, o všeslovanstve a ďalších témach. Vladimír Mečiar vraví: „Vidím, že po vás idú. Nebojte sa, títo diktátori čoskoro zmiznú zo scény.“ Nech máte na tohto muža akýkoľvek názor, nič to nezmení na skutočnosti, že sa nezmazateľne zapísal do novodobých dejín Slovenska ako jeho spoluzakladateľ a kľúčová postava. V nasledujúcich číslach vám prinášame mimoriadny a rozsiahly trojdielny rozhovor.

Propaganda

Tereza Ulbrich
Jeden rozhovor zmárnil investície do protestov
To, čo sme na základe indícií tušili, sa začína pomaly, ale veľmi jednoznačne potvrdzovať. Nezávislé, spontánne pochody študentov proti korupcii nie sú ani nezávislé, ani spontánne, ani proti korupcii. Ako by aj mohli byť proti korupcii, keď za nimi stoja tí najskorumpovanejší?

Déja vu

Ratko Sudecký
Pýchu amerického letectva zostrelil pekár

F-117A – neviditeľný americký bombardér, pred ktorým sa triasli nepriatelia USA po celom svete. Prichádzal nebadane a sial smrť. Počas vojny v zálive mu Arabi dali prezývku duch. A Srbi ho zostrelili za 21 sekúnd. „Prepáčte, nevedeli sme, že je neviditeľné,“ odkázali šokovaným americkým strojcom vojny na Balkáne.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Sloveni-Slováci: Naši predkovia a sťahovanie národov bronzovej doby
V bronzovej dobe nám kmene stepných kultúr s jamovými a katakombovými hrobmi posýpanými okrom priniesli s koňmi a povozmi z východnej Európy znalosť bronzovej výroby, ktorá vzhľadom na rudné bohatstvo na našom území dosiahla neobyčajne vysokú úroveň rozvoja.

Bez masky

Richard Strážan
Alexej Anatolievič Navaľnyj: „Disident“ v službách zahraničných kruhov
Štyridsaťjedenročný právnik, aktivista a politik rusko-ukrajinského pôvodu Alexej Anatolievič Navaľnyj je už niekoľko rokov významnou témou ruských a medzinárodných médií ako kritik korupcie a prezidenta Vladimira Putina. Organizoval viacero demonštrácií s logom demokracie a slobody, napádal policajnú korupciu a politických spojencov Putina. Preto sa rozhodol založiť vlastnú politickú platformu. Wall Street Journal ho opísal ako „muža, ktorého sa Vladimir Putin najviac bojí“.

Neznámi hrdinovia

Mariana Fridmanová
Prenasledovaný kvôli úspešnej liečbe rakoviny

Kamil Jurkovič, rodák z Chorvátskeho Grobu, chcel byť pôvodne letcom. No hoci ho prijali aj na leteckú akadémiu, rozhodol sa pre štúdium medicíny. Našťastie pre jeho pacientov. Netušil, že oveľa ťažšie ako liečiť bude bojovať s okolnosťami a ľuďmi, ktorí sa budú snažiť jeho úsiliu zabrániť.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Pohorie Bucegi

Rumunsko a Transylvánia, to nie sú len legendy o upíroch a Vladovi Tepešovi. Rumunský inžinier Eugen Tanvuia v roku 1991 prezradil rakúskemu spisovateľovi Petrovi Krassovi informácie o jednom zaujímavom objave v meste Jasoch, kde pri výkope základov domu robotníci narazili na podzemné chodby. O tom, že malo ísť o pozostatok cudzej alebo dávnej prehistorickej civilizácie, svedčil vchod, ktorý uzatvárala okrúhla kovová platňa s priemerom tri metre. Spomína ju nemecký autor Lars A. Fischinger v knihe Zakázaná história.

Veda a technika

Ján Lakota
Naozaj sme pánmi tvorstva?

A tie vtáky z toho tŕnia, štrnk brnk do druhého tŕnia. Takto sa celé generácie slovenských detí učili písmeno „r“. Náš nedvižný jazýček sa namáhal dovtedy, kým sa to nenaučil. Mne okrem správnej výslovnosti „r“, utkvelo v hlave to „brnk“. Keď pozorujem v kŕmidle rozličné druhy čížikov, sýkoriek, hýle či brhlíky, ktoré pri otvorení okna či zakrádaní sa mačky urobia brnk, veru sa necítim ako pán tvorstva. Brnk – a sú preč. Pri skúmaní, či je vzduch čistý, zavše zastanú vo vzduchu na jednom mieste a – nepadnú. Fascinuje ma to.

Alternative vita

Roman Michelko
Mondragon – fungujúca alternatíva koristníckeho kapitalizmu
Kapitalizmus, respektíve trhová ekonomika má viacero alternatív. Predovšetkým všetky typy vlastníctva by mali byť rovnoprávne a v reálnej konkurencii potvrdiť svoju životaschopnosť.

Zdravie

Marián Benka
Príroda má liek pre každého

Liečivé rastliny neuzdravujú len vďaka obsahu účinných a stavebných látok, ale aj pôsobením svojho ducha, tvrdí propagátorka prírodných, jedlých a liečivých záhrad Hanka Sekulová. Rastliny majú svoju esenciu alebo životnú silu, s ktorou sa pracuje aj v homeopatii. Samozrejme, aj látky, ktoré sú v nich fyzicky obsiahnuté, majú svoj význam.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Bez lepku k infarktu
Mnohí vyhľadávajú potraviny s označením „gluten free“ aj napriek tomu, že celiakiu (trvalú neznášanlivosť imunitného systému voči lepku) nemajú. Ak však na takéto odmietanie lepku nemajú skutočný zdravotný dôvod, mali by zvážiť, či robia dobre. Ako sa vraví: všetkého veľa škodí, a môže to byť aj tento prípad.

Magdaléna Svančarková
Keď sa potlačenie bolesti nevypláca

O tom, že takzvané „utlmovače“ bolesti nie sú veľmi zdraviu prospešné, a navyše spôsobujú množstvo problémov, vieme asi všetci. Avšak vynárajú sa otázky, či je ich použitie vôbec bezpečné.

Jeden deň

Marián Benka
Jeden deň s predajcom zbraní
Rodinný dom Františka Gajdoša z Partizánskeho je plný obuškov, elektrošokov, obranných sprejov a zbraní rôzneho druhu – od lukov či vzduchoviek cez pištole až po upravené samopaly, pretože slúži zároveň ako veľkosklad i maloobchodná predajňa. V malom meste by sa František Gajdoš len ako lokálny predajca podľa vlastných slov neuživil.

Príbehy Zeme

Indiánsky príbeh
Ako sa muži a ženy dali dokopy

Zimkomriavky

Milka Zimková
Slovesnký bioraj

Múzy

Zem&Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry)
Tetsuya Ishida

Mandragora

Vladimír Líška
Na počiatku bol Sumer – Genetické manipulácie bohov

Na počiatku bol Sumer, napísal kedysi Vojtech Zamarovský. Je veľmi pravdepodobné, že aj iné národy dosiahli v tom čase rovnaký stupeň, ale Sumeri zanechali po sebe najviac dokladov. Sumerské klinové tabuľky sa našli od údolia Indusu po Perzský záliv, od Sýrie až po Tartáriu v rumunskom Sedmohradsku. Sumeri sú prvým oficiálnym národom sveta, a ako spomína Däniken, dodnes nevieme, odkiaľ prišli, vieme však, že si priniesli nadradenú, prepracovanú kultúru, ktorú vnútili Semitom, sčasti ešte barbarským.

Pavučina

Artur Bekmatov
Juraj Mesík

Juraj Mesík sa narodil 19. júla 1962 vo Zvolene. Po maturite na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici nastúpil na Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, kde promoval v roku 1988. Už v tomto období sa aktivizoval v ekologickom hnutí – konkrétne v Slovenskom zväze ochrancov prírody, v roku 1986 sa napríklad podieľal na založení tábora Stromu života na Kláštorisku. V týchto kruhoch získal kontakty na ďalších aktivistov ako Ján Budaj (poslanec OĽaNO) či Peter Tatár (bývalý predseda OKS).

Tribúna

Na Slovensku sa v plnej nahote predstavuje postdemokracia (Miroslav Šuňal)

Číslo vyšlo 4.8.2017

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Len prosim nedavajte priestor ludom ako Vladimir Meciar. Ludia, co ste zabudli, co tu napachal meciarizmus? Nezabudnime, ako mnohi zabudli, na fasizmus, ci komunizmus a nostalgicky na neho spominaju. Rozkradla sa krajina, SIS polovala na obcanov, unasali sa ludia, vybuchovali auta, boli sme mafiansky stat…Ale verim, ze to bol len jednorazovy kiks ZaV.

Pridaj komentár