Austrália upozornila, že radikálne podcenila bezpečnostné hrozby spôsobené klimatickou zmenou

Keď austrálsky Senát začal riešiť dôsledky klimatických zmien na národnú bezpečnosť, nová správa upozornila, že globálne otepľovanie spôsobí čoraz častejšie a hrozivejšie humanitárne krízy v ázijsko-tichomorskej oblasti.

Alej katastrof (Disaster Alley), správa napísaná Prelomovým strediskom pre obnovenie klímy, predpovedá, že zmena klímy by mohla potenciálne vytlačiť desiatky miliónov ľudí z potopených miest, priviesť ohrozené štáty k bankrotu, spôsobiť politickú nestabilitu, a prerásť do vojenského konfliktu.

Spoluautor správy Ian Dunlop kritizuje austrálskych politických a korporátnych lídrov, že odmietajú potrebu okamžitej akcie a „privádzajú austrálsku komunitu do extrémneho nebezpečenstva“.

„Globálne otepľovanie spôsobí čoraz viac vážnych humanitárnych kríz, nútenú migráciu, politickú nestabilitu a konflikty. Ázijsko-tichomorský región, vrátane Austrálie, je považovaný za ,,alej katastrof“, kde ľudia zažijú najhoršie údery,“ hovorí správa.

„Austrálski politickí, byrokratickí a korporátni lídri sa zbavujú zodpovednosti, miesto toho aby ochránili ľudí a ich budúci blahobyt. Sú veľmi zle pripravení na reálne riziká zmeny klímy doma i v zahraničí.“

Minulý týždeň austrálsky senát schválil návrh na vyšetrovanie hrozby a dlhodobých rizík, ktoré predstavujú klimatické zmeny pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť, a na pripravenosť Austrálie zmierňovať a reagovať na krízy súvisiace so zmenou klímy v regióne.

Dunlop, bývalý predseda Austrálskej uhoľnej asociácie a generálny riaditeľ Austrálskeho inštitútu riaditeľov spoločností, povedal Guardianu, že bezpečnostné následky klimatickej zmeny nie sú problémy blízkej budúcnosti, ale dejú sa teraz.

Prebiehajúca občianska vojna v Sýrii, v ktorej zabili 450 000 ľudí a odhadovaných 5,5 milióna bolo nútených utiecť z krajiny počas šiestich rokov konfliktu, sa v značnej miere pripisuje aj pretrvávajúcemu suchu, ktoré zanechalo milióny ľudí bez jedla a živobytia.

„Akonáhle tieto následky začnú, prerazia si cestu cez systém ako urýchľovač,“ povedal Dunlop. „Prírodné katastrofy vedú k sociálnym tlakom, zvyšovaniu konfliktov, bojom o dôležité zdroje. Toto podporuje extrémistické postoje, ktoré môžu byť náboženské, kmeňové, alebo politické,a ktoré môžu viesť k masovej migrácii. Uvidíme veľa ľudí v pohybe, najmä v našom regióne, a myslieť si, že to zastavíme nápismi „zastavte lode“, je úplne naivné.“

Dunlop povedal, že globálna povaha klimatickej zmeny núti štáty spolupracovať.

,,Zmena klímy musí byť vnímaná ako dôvod pre oveľa väčšiu globálnu spoluprácu, akú sme videli doteraz. Ak sa na to nebudeme takto pozerať, budeme mať veľké problémy. Tento problém je väčší ako každý iný, je väčší ako ktorýkoľvek národný štát a akákoľvek politická strana.“

,,Budeme valcovaní týmto problémom, pokiaľ teraz neurobíme vážne opatrenia.“

Bezpečnostné dôsledky klimatickej zmeny boli identifikované think-tankami, vládami a armádami všade vo svete.

Pred desiatimi rokmi Alan Dupont a Graeme Pearman napísali pre Lowský inštitút, že bezpečnostné hrozby spôsobené klimatickou zmenou boli zväčša ignorované a vážne podcenené.

V roku 2013 veliteľ Pacifického veliteľstva USA, admirál Samuel Locklear povedal, že najväčšou dlhodobou hrozbou v ázijsko-tichomorskej oblasti nie sú vojenské ambície iného štátu alebo hrozba jadrových zbraní, ale zmena klímy.

V roku 2015 Ministerstvo obrany USA vypracovalo správu, ktorá skúmala bezpečnostné následky narušenej klímy a súčasný minister obrany Jim Mattis, povedal, že klimatická zmena je jasnou a aktuálnou hrozbou pre jednotky USA.

Austrálsky obranný dokument z roku 2016 hovorí, že klimatická zmena by prispela k nestabilite štátu, a označil ju za jeden zo šiestich kľúčových faktorov, ktorý bude „tvoriť austrálske bezpečnostné prostredie do roku 2035“.

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2017/jun/21/australia-warned-it-has-radically-underestimated-climate-change-security-threat

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply