Banášová: Budem robiť všetko pre to, aby sa také názory, aké má otec, nešírili!

· Čas čítania: 4 min.
Foto: fb

Banášová sa k vedeckým článkom od profesorov medicíny zo sveta a Slovenska, ktoré prezentuje aj Zem &Vek vyjadruje s ideologicky zafarbeným  videním v štýle normalizačných kádrovákov socializmu: „Chápať iný názor neznamená, že ho aj rešpektujem alebo že pred ním cúvam. Chápem tých ľudí, že majú taký pohľad, chápem aj môjho otca, ale budem robiť všetko preto, aby sa takéto názory nešírili a aby sa nestali dominantnými. Preto som sa aj snažila využiť vlastnú spoločenskú zodpovednosť a s mojim manželom sme nahrali video, a to aj pre tých, ktorí závažnosť korony úplne nechápu. Hovorím však, že nie je potrebná zbytočná agresivita voči ľuďom, ktorí sú možno nezorientovaní alebo sú mimo. Osvetu je potrebné robiť s pochopením, ale zároveň jednoznačne, rázne a zrozumiteľne.

Veľmi sa mi páčilo, čo povedal aj pán Róbert Bezák v súvislosti s omšami: že Vianoce predsa nie sú o tom, že musíme ísť za každú cenu do kamenného kostola. Vieru vieme nájsť aj v sebe, hoc by sme boli nútení byť aj na sviatky sami. Aj z môjho pohľadu sú sviatky príležitosť nájsť v nich podstatu a nie sú len o vonkajších prejavoch, ktoré máme s nimi spojené. Takže, aby som tu zhrnula: budem vďačná za každého, koho to video ovplyvní v rozhodovaní, či sa s niekým navyše stretne počas sviatkov.

Stali sme sa (s otcom) takým trochu, nechcem povedať verejným majetkom, ale možno verejnou hračkou, pre kávičkové ohováranie, a možno aj pre nejaké silnejšie emócie. Som na to zvyknutá, otec tiež a je to úplne, úplne pochopiteľné, že ľudia takto reagujú. Myslím si, že s týmto sa bude musieť otec vysporiadať sám, keď príde z nemocnice. Je to jeho príbeh. Budem sa len snažiť, aby bol v čo najväčšej pohode. A ostatné záleží na ňom, ako sa k tomu postaví.“

Na otázku či Jozef Banáš zmenil názor na covid odpovedala: „Poviem to tak, že nebol úplne v stave, aby sme túto tému otvárali. Riešili sme veľmi praktické veci, napríklad či volať záchranku. Myslím si, že znovu to bude musieť byť on, kto túto tému otvorí. Momentálne nie je, ani v poslednom čase nebol vhodný čas, aby sme sa ho pýtali: „No čo? Čo teraz povieš? Myslím si, že jeho názory vychádzali z toho, že tá téma nebola veľmi zrozumiteľne komunikovaná pre bežné masy. Mne chýbali jasnejšie čísla, porovnania napríklad s nákazou chrípkou, chýbala mi väčšia zrozumiteľnosť. K tomu sa pridával emočný chaos, ktorý tú tému sprevádzal. Mnohí ľudia sa dostali do situácie, že covid nechceli vnímať, pretože sa k nim tie informácie nedostali v zrozumiteľnej verzii. Tak sa uchyľovali k hľadaniu alternatív, ktoré dávali možno logiku, hoc boli aj mimo faktov.

A čo sa týka našich rozhovorov: snažila som sa s otcom diskutovať v pokoji. Neboli to hádky. Len som kládla otázky, na ktoré by si mal odpovedať. Asi to všetci to poznáme: keď sami uveríme nejakej pravde, tak budeme robiť všetko preto, aby sme si ju zachovali čo najdlhšie. A ja teraz neviem povedať, či stav, do ktorého sa otec dostal, mu poskytol aj nejaké iné odpovede. V tejto chvíli však nechcem bez jeho vedomia opisovať naše debaty. Celkovo je to zaujímavý fenomén. Snažila som sa otcovi vysvetliť, že tým, že má vyštudovaný zahraničný obchod a ja kulturológiu, tak ani jeden z nás do toho nedokáže úplne odborne preniknúť. Viac by som o našich debatách nerada rozprávala.“

Pred šiestimi rokmi sa Adela objavila na zadnej strane mesačníku Zem a Vek.

„Toto je trochu náročnejšia téma. Zem a Vek som nikdy nečítala, ani som sa nezaoberala ich teóriami. Hovoríme však o dobe, kedy sa veľmi polarizovala spoločnosť a ja som kvôli istej symbolickej rovine poskytla vyjadrenie pre zadnú stranu časopisu Zem a Vek. Povedala som, že sa nestotožňujem s mnohými vecami, o ktorých píšu, ale že žijeme v dobe, keď máme chápať iné názory, aby sme zbytočne nehrotili konflikty. To, čo som povedala, si veľa ľudí ani neprečítalo. Objavili sa len chýry, že poskytujem Zem a Veku rozhovory, dokonca že pre ten časopis aj píšem. Vznikla z toho bublina. Ja ich ani cielene nečítam, ale po vlne odporu niekoľkých bratislavských intelektuálov som si uvedomila, v akej neslobode žijeme. Mám známych, ktorí Zem a Vek ani len nevezmú do rúk!!! Nikdy to nečítali a takto sa vyjadrujú. To je už aký brainwash? Iný pohľad na vec takto desí? Čo sme v socíku?

Keď prišla tá kritika, tak som reagovala nešťastne. V sebaobrane som bola agresívnejšia, než bolo potrebné. Spätne to hodnotím ako pre mňa dobrú skúsenosť do budúcnosti. S myšlienkou, aby sme sa ako spoločnosť nepolarizovali, a aby sme sa snažili iný názor pochopiť, aj keď nie akceptovať, však stále rezonujem. Dnes je už zjavné, že som túto myšlienku neprezentovala na správnej platforme. Podcenila som médium, ktorému svoj názor prepožičiavam, keďže som ho nečítala a tým ani dostatočne nepoznala jeho problematické texty.

Mala som sa vtedy dôslednejšie zoznámiť s jeho obsahom. Bol to krok vedľa, ktorý mi však priniesol cennú skúsenosť. Dnes by sa to už nestalo, hoci kto vie akú inú skúsenosť si ešte sama „naordinujem“. Som človek zábavného priemyslu, sústredím sa na túto oblasť. Zaujímam sa síce o spoločenské témy a tie sa snažím prezentovať cez zaujímavých ľudí v mojej talkshow, ale nemyslím si, že som ponorená do nejakých konšpiračných teórií. Pravdupovediac ma ani nezaujímajú,“ dodala Adela.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Adela Vinczeová: Videom o mojom otcovi sme chceli ukázať, ako ľahko môže človek nakaziť rodičov, Denník N, 23.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár