Biden sa dočkal

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Shutterstock

VOLITELIA HO ZVOLILI ZA PREZIDENTA A PUTIN MU KONEČNE ZABLAHOŽELAL

HOCI SA PREZIDENTSKÉ VOĽBY V SPOJENÝCH ŠTÁTOCH KONALI 3. OKTÓBRA, MUSELO PREJSŤ NIEKOĽKO TÝŽDŇOV, ABY SA NAPLNILA LITERA ZÁKONA A ROZHODUJÚCE SLOVO MOHOL DOSTAŤ ZBOR VOLITEĽOV. MÁ 538 ČLENOV. KAŽDÝ ŠTÁT ÚNIE HO ZOSTAVUJE PODĽA POČTU SVOJICH KRESIEL V OBOCH KOMORÁCH KONGRESU, DVOCH V SENÁTE A ĎALŠÍCH PODĽA POČTU KRESIEL V SNEMOVNI REPREZENTANTOV. ZNAMENÁ TO, ŽE NAJĽUDNATEJŠIA  KALIFORNIA MÁ V ZBORE VOLITEĽOV 55 ČLENOV, KÝM NAJMENŠIE ŠTÁTY LEN TROCH. TROCH ČLENOV MÁ AJ FEDERÁLNY OKRES D. C., V KTOROM JE SITUOVANÉ HLAVNÉ MESTO WASHINGTON.

CUDZORODÝ PRVOK MENOM TRUMP

Členovia zboru voliteľov nehlasovali sústredení na jednom mieste, ale v metropolách jednotlivých štátov. V prvej štvrtine 21. storočia môžu spravodajcovia tlačových agentúr elektronicky informovať o súhrnných výsledkoch prakticky okamžite po skončení hlasovania v najodľahlejšom štáte. Tým je tichomorské súostrovie Havaj. Preto mohli hlavné mienkotvorné elektronické médiá 15. decembra potvrdiť predpoklad, že kandidát Demokratickej strany Joe Biden získal očakávaných 306 väčšinových hlasov. Úradný priebeh zrátavania je podstatne pomalší, pretože zodpovedá dopravným pomerom v ére otcov zakladateľov. Výsledky sa odosielajú z hlavného mesta každého štátu do Washingtonu, aby ich členovia oboch komôr Kongresu ceremoniálne zrátali na spoločnom zasadaní. Na prepravu a úradnú evidenciu sa dodnes zachováva archaicky dlhá čakacia doba viac ako troch týždňov.

Spoločné zasadanie bolo naplánované na 6. januára. Až tento dátum sa dá považovať za smerodajný pre oficiálne určenie víťaza, ktorý potom 20. januára zloží inauguračnú prísahu. Viaceré štáty únie ponechávajú voliteľom voľnosť pri rozhodovaní, ktorého z kandidátov vyberú. Neviaže ich stranícka disciplína, čo v súčasnej ére oligopolnej mediálnej mienkotvorby, ktorá démonizuje Donalda Trumpa, vedie k tomu, že na republikánskych voliteľov sa vyvíja nátlak, aby prešli na druhú stranu. Ani Republikánska strana a jej špičky v orgánoch federálnej, štátnej a komunálnej moci nestoja skalopevne za Donaldom Trumpom, ak sú profesionálnymi straníckymi karieristami a nechcú sa púšťať do rizík. Nevyšiel z ich radov a nešiel do politiky, aby zbohatol, pretože je už polstoročie finančne nezávislým realitným a stavebným veľkopodnikateľom. Nevtiera sa im do priazne a aj po štyroch rokoch ostáva pre nich cudzorodým prvkom. Nestoja za ním vrcholné stranícke grémiá, ale „iba“ niektoré nadnárodné oligarchické klany, a predovšetkým radoví občania. Desiatky miliónov Američanov našli v tomto excentrickom multimiliardárovi v hustnúcej atmosfére Sodomy a Gomory pred štyrmi rokmi tribúna ľudu. Sľúbil, že vyčistí žumpu, zastaví úpadkovosť a navráti Amerike jej predošlú veľkosť.

Celý text autora Patrika Slobodu Vám prinášame v januárovom čísle Zem a Vek

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár