Bojkotujú Babišove výrobky

· Čas čítania: 3 min.

Niektorí českí živnostníci bojkotujú výrobky Andreja Babiša, vyzývajú aj druhých, aby tovar potravinárskej skupiny Agrofert nekupovali ani nepredávali. Ako zverejnil spravodajský portál Týden.cz, živnostníkov spojila sociálna sieť Facebook, konkrétne skupina s názvom „Bojkot Babišových výrobkov“.

Český mäsiar Pavel Havlíček nalepil na svoj výklad plagát, na ktorom bola mapa Českej republiky s logami známych potravín od Babiša a s nápisom „Nedržíme, nepredávame“. Okoloidúcich plagát zaujal a pri výklade sa začali zastavovať. Havlíček si uvedomil, že väčší vplyv na ľudí bude mať vtedy, ak im bude môcť napísané sám vysvetliť, zmenil preto miesto plagátu a umiestnil ho priamo na okraj pultu.

Podľa českého portálu Týden.cz sú však samotní správcovia facebookovej stránky s názvom „Bojkot Babišových výrobkov“ opatrní a majú záujem len o anonymnú komunikáciu. O publicitu vraj nestoja, nemajú ani žiadne politické ambície a „keď im dá oligarcha pokoj“, radi skupinu zrušia. Skupina, ktorej na titulnom liste svieti „Andrew, go back to Blava!“ v informáciách píše, že ide o „Politický bojkot! Nechceme Andreja Babiša a „hnutie“ ANO v českej politike, preto okrem iného bojkotujeme výrobky Babišových firem!“. Do trinásteho mája mala 9584 „lajkov“ a sú v nej i návody, ako sa bez Babišových výrobkov zaobísť.

„Výrobkom potravinárskej skupiny Agrofert sa v bežných obchodoch dá ťažko vyhnúť. Koncern dodáva pečivo z viac než dvadsiatich piatich pekární, mliečne výrobky od dcérskych firiem Tatra a Olma, mäso a údeniny od Kosteleckých údenín, alebo firmy Mäso Planá,“ píše Týden.cz.

Podľa portálu nastáva problém vtedy, keď sa reťazce „rozhodnú produkty Agrofertu neodoberať“. Píše, že v roku 2012 sa spoločnosť Ahold (pod ktorú spadá obchodný reťazec Albert), rozhodla zrušiť zmluvu s pekárskou firmou Penam, ktorá spadá pod Agrofert z dôvodu, že bude odoberať pečivo od regionálnych pekárov. Babiš sa krátko na to vyjadril, že „Pôsobenie reťazcov je skutočne v rovine terorizmu“ a dodal, že Ahold na svoju politiku doplatí.

Ceduľu s nápisom „Nevedieme, nepredávame“ zavesili aj vo výklade v Tony Café v Prahe 4, mäsiarovi Havlíčkovi vyjadril podporu aj poslanec TOP 09 Jan Farský.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár