Bojkotujú Babišove výrobky

Add Comment

Niektorí českí živnostníci bojkotujú výrobky Andreja Babiša, vyzývajú aj druhých, aby tovar potravinárskej skupiny Agrofert nekupovali ani nepredávali. Ako zverejnil spravodajský portál Týden.cz, živnostníkov spojila sociálna sieť Facebook, konkrétne skupina s názvom „Bojkot Babišových výrobkov“.

Český mäsiar Pavel Havlíček nalepil na svoj výklad plagát, na ktorom bola mapa Českej republiky s logami známych potravín od Babiša a s nápisom „Nedržíme, nepredávame“. Okoloidúcich plagát zaujal a pri výklade sa začali zastavovať. Havlíček si uvedomil, že väčší vplyv na ľudí bude mať vtedy, ak im bude môcť napísané sám vysvetliť, zmenil preto miesto plagátu a umiestnil ho priamo na okraj pultu.

Podľa českého portálu Týden.cz sú však samotní správcovia facebookovej stránky s názvom „Bojkot Babišových výrobkov“ opatrní a majú záujem len o anonymnú komunikáciu. O publicitu vraj nestoja, nemajú ani žiadne politické ambície a „keď im dá oligarcha pokoj“, radi skupinu zrušia. Skupina, ktorej na titulnom liste svieti „Andrew, go back to Blava!“ v informáciách píše, že ide o „Politický bojkot! Nechceme Andreja Babiša a „hnutie“ ANO v českej politike, preto okrem iného bojkotujeme výrobky Babišových firem!“. Do trinásteho mája mala 9584 „lajkov“ a sú v nej i návody, ako sa bez Babišových výrobkov zaobísť.

„Výrobkom potravinárskej skupiny Agrofert sa v bežných obchodoch dá ťažko vyhnúť. Koncern dodáva pečivo z viac než dvadsiatich piatich pekární, mliečne výrobky od dcérskych firiem Tatra a Olma, mäso a údeniny od Kosteleckých údenín, alebo firmy Mäso Planá,“ píše Týden.cz.

Podľa portálu nastáva problém vtedy, keď sa reťazce „rozhodnú produkty Agrofertu neodoberať“. Píše, že v roku 2012 sa spoločnosť Ahold (pod ktorú spadá obchodný reťazec Albert), rozhodla zrušiť zmluvu s pekárskou firmou Penam, ktorá spadá pod Agrofert z dôvodu, že bude odoberať pečivo od regionálnych pekárov. Babiš sa krátko na to vyjadril, že „Pôsobenie reťazcov je skutočne v rovine terorizmu“ a dodal, že Ahold na svoju politiku doplatí.

Ceduľu s nápisom „Nevedieme, nepredávame“ zavesili aj vo výklade v Tony Café v Prahe 4, mäsiarovi Havlíčkovi vyjadril podporu aj poslanec TOP 09 Jan Farský.

Veronika Mráziková
"V jednej ruke kniha, v druhej pero, s myšlienkami na druhom konci sveta a s túlavými topánkami na nohách..."

Pridaj komentár

  & Časopis