Bratislava: Obamov dlžník Stoltenberg dozeral na diskusiu o posilnení európskej obrany

Add Comment

„Spolupráca medzi NATO a EÚ je bližšia ako kedykoľvek predtým. Vítam diskusie o tom, ako posilniť európsku obranu a bezpečnosť, pretože neexistuje rozpor medzi silnou európskou obranou a silným NATO, naopak, obe inštitúcie to posilňuje,“ vyhlásil 27. 9. na neformálnom zasadnutí ministrov obrany členských krajín EÚ v Bratislave generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ten spolu s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou prišiel do metropoly na Dunaji dozrieť, aby sa avizovaná debata o „implementácii obranných aspektov globálnej stratégie EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky“ nezvrhla smerom, ktorý by bol v Pentagóne ťažko obhájiteľný.

Ako informovali agentúry AP a DPA, Francúzsko s Nemeckom stoja na čele procesu, ktorý má posilniť vojenskú spoluprácu štátov EÚ a jej schopnosť podnikať vlastné obranné operácie. „Máme veľmi silný francúzsko-nemecký vzťah a myslíme si, že dokážeme dosiahnuť značný pokrok ešte pred koncom tohto roka,“ povedal francúzsky minister obrany Jean-Yves Drian v tandeme s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyenovou, ktorá sa však od rečí o európskej armáde formálne dištancovala.

Odhodlanie Paríža a Berlína posilniť európsky vojenský potenciál húževnato torpéduje Londýn, ktorý sa ústami britského ministra obrany Michaela Fallona pred bratislavským zasadnutím nechal počuť, že sa postaví proti založeniu akejkoľvek spoločnej armády či vojenského veliteľstva EÚ. Z Únie odchádzajúca Británia – „hovorca USA v Európe“ – trvá na téze, že jediné fórum na zaručenie európskej bezpečnosti je Severoatlantická aliancia, čo oslabuje dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o podmienkach brexitu.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová britský postoj podporila a ostatných účastníkov zasadnutia odkázala na zmluvy EÚ, ktoré vytvorenie európskej armády údajne nedovoľujú. Na znak svojej oddanosti prehnitému modelu nerozbornej jednoty EÚ a NATO vyzdvihla účasť jeho generálneho tajomníka v Bratislave. Stoltenberg jej gesto opätoval a pripomenul, že na júlovom samite prijatá implementácia Varšavskej deklarácie hovorí o spolupráci medzi NATO a EÚ pri spoločnom postupe voči hybridným hrozbám a kybernetickej bezpečnosti.

Stoltenbergova prítomnosť v Bratislave, ktorá mala prevažne symbolicko-koloratúrny účel, blízkosť rozpadu NATO zatiaľ nepotvrdila. No fakt, ktorý nórsky expremiér v dnes zverejnenej autobiografii sám priznal, že ho pri kandidatúre na šéfa NATO podržal prezident USA Barack Obama, celú informačnú mozaiku zaujímavo dopĺňa. Ako približuje agentúra AP, malo sa tak stať „neoficiálnymi krokmi v zákulisí celého hlasovania“, ktoré viedli 28. 3. 2014 k zvoleniu Jensa Stoltenberga za 13. generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie. Americký vodca mu už koncom roku 2013 poslal potvrdzujúci list, v ktorom pridal ručne napísaný odkaz: Dúfam, že v budúcnosti budeme mať možnosti spolupracovať“. Najvyšší úradník NATO nerobí s odhaľovaním pozadia svojho zvolenia žiadne tajnosti. Vedel som niečo aj o tom, že jeho ľudia o tom hovorili s Angelou Merkelovou,“ poukázal nechtiac na kľúčovú osobu, ktorá dohliada na dôsledné presadzovanie amerických národných záujmov v Európe.

Jens Stoltenberg musí mať teda pri každom kroku na pamäti, komu za svoju nadštandardne platenú funkciu ďakuje. Jeho predchádzajúca príslušnosť k Strane práce, s ktorou v nórskych parlamentných voľbách neuspel (2013), ho veľmi trápiť nemusí. A nad malým škrabancom v jeho „cévéčku“ z konca vietnamskej vojny, keď ako člen marxisticko-leninskej skupiny pod názvom Červená mládež hádzal spolu s ďalšími účastníkmi protestnej manifestácie kamene do okien amerického veľvyslanectva v Oslo, sa môže súčasný vládca Bieleho domu veľkoryso povzniesť. Svoju kohéziu s expanzívnou a konfrontačnou politikou USA preukázal Stoltenberg počas svojho dvaapolročného pôsobenia na šéfovskej stoličke paktu tak príkladne, že s jej udržaním bude mať jeho nástupca čo robiť. Či sa so svojím účinkovaním v tejto sekretárskej fraške stotožnil aj vnútorne, nie je známe. Isté je len, že ju bude musieť dohrať až do konca.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis