Bratislava prežíva „potemkiádu“ ako za Brežneva

· Čas čítania: 3 min.

Keď mal prísť kedysi na návštevu Bratislavy generálny tajomník ÚV KSSZ a predseda prezídia Najvyššieho sovietu Leonid Iľjič Brežnev, hlavné mesto SSR sa zmenilo na veľké neurotické stavenisko. Nešlo však o skutočnú investičnú aktivitu, ktorej výsledkom by azda mohlo byť zásadné skvalitnenie vzhľadu a funkčnosti mestského organizmu Bratislavy.

Fasády budov, ktoré boli najviac na očiach, dostali nové, väčšinou nekvalitné nátery, ktoré nevydržali ani do nasledujúceho roka, výtlky na trase, kadiaľ mal prechádzať diplomatický konvoj, sa narýchlo vyplnili smolou, no a výklady obchodov sa všetky bez výnimky zaskveli v nádhere filozoficky hĺbavých hesiel ako „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak!“ alebo „Leninskou cestou k ďalšiemu rozvoju našej socialistickej vlasti“, aby vzácny sovietsky hosť, ktorému to bol aj tak ľahostajné, nemal námietky.

Nápadne podobnú aktivitu, ktorej sa v tých časoch zvyklo hovoriť „potemkinovská dedina“ alebo „potemkiáda“, pozorujeme práve teraz. Keďže Slovensko preberá 1. júlom 2016 po Holandsku polročné predsedníctvo Rady EÚ, čo je jej hlavný rozhodovací orgán, vyplývajú mu z toho zvýšené nároky na svoju reprezentáciu. Táto sa má prednostne koncentrovať v jeho metropole, kde bude počas 6 mesiacov 20 podujatí na vysokej a ďalších 200 na expertnej úrovni. Z tohto titulu očakáva Bratislava príchod okolo 20-tisíc delegátov a zatiaľ bližšie neznámeho počtu novinárov a zástupcov svetových médií.

Pripraviť sa na takéto gigantické poslanie môže vzhľadom na aktuálny reálny stav Bratislavy vyzerať ako nezvládnuteľná úloha. No magistrát ani vláda nemajú čas na špekulácie, a preto sa v marci spustilo v uliciach historického aj širšieho centra rozsiahle skrášľovanie a opravy ciest, ktoré si vyžiadajú značné dopravné obmedzenia, aké si metropola nepamätá vari už desaťročia.

Podľa informácií, ktoré priniesol nedávno TREND.sk, musí byť asfaltový povrch na približne 20-tich hlavných komunikačných uzloch a ťahoch (Hodžovo námestie, Námestie slobody, Štefánikova ulica, Palisády, Trnavská cesta) do polovice júna hotový. Za 14 miliónov z 15-tich, ktoré na tento účel poskytla bratislavskej samospráve vláda, sa navyše ponatierajú zábradlia na mostoch, opravia tri podchody, zabezpečia lavičky a zrekonštruujú vybrané pamiatky buď kompletne (Bratislavský hrad), alebo čiastočne (Mirbachov palác, Klarisky, Radničná veža, Primaciálny palác).

Za zvyšný jeden milión eur chce Staré Mesto nainštalovať bezplatnú wifi zónu v celom historickom centre až po nábrežie Dunaja, zriadiť automatické toalety, väčšie 80-litrové odpadkové nádoby, novú zeleň, samozavlažovacie kvetináče i kvetinové záhony a opraviť dlažbu v pešej zóne historického jadra (Michalská, Baštová, Panská, Ventúrska, Sedlárska, Laurinská, Zámocké schody). Aký dojem však v návštevníkoch Bratislavy zanechá zaostalý vzhľad hlavnej železničnej a autobusovej stanice, Predstaničného či Kamenného námestia, si možno hravo domyslieť.

Zarážajúce je, že potrebu vyzerať ako európska metropola nemala Bratislava nikdy vlastnú, ale výlučne a vždy iba z donútenia. Historická tradícia jej „otcov“, ktorá siaha hlboko do jej provinčnej predsocialistickej minulosti, visí nad ňou ako dlhoročná kliatba. Na predstavu, čo bude nasledovať po 31. decembri 2016, keď SR odovzdá predsedníctvo Rady EÚ Malte, veľa fantázie netreba. Konečne si vydýchneme a začneme byť opäť tým, kým v skutočnosti sme.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár