Britská vláda vyváža chemikálie pre jadrové zbrane, slzný plyn a strelné zbrane do krajín s represívnymi praktikami

· Čas čítania: 2 min.

Britská vláda vyváža chemikálie pre jadrové zbrane, slzný plyn a strelné zbrane do krajín s represívnymi praktikami, píše britský denník Daily Mirror. Podľa denníka sa medzi nebezpečnými produktmi, určenými na export do Saudskej Arábie, nachádzali aj zložky deutéria, ktoré sa používa pri výrobe jadrových zbraní.

Briti okrem toho do Saudskej Arábie vyvážajú aj slzný plyn. Od roku 2010 bolo udelených 5000 licencií na kontrolované produkty, ktoré uvádzajú, že Egypt si objednal 1900 útočných brokovníc. Túto transakciu vláda schválila v máji.

Aktivisti za obchod bez zbraní sú prípadom znepokojení a tvrdia, že vývoz zbraní do krajín s autoritatívnymi režimami môže viesť k vytvoreniu pôdy pre medzinárodné represálie. Hovorkyňa kampane proti obchodu so zbraňami hovorí, že je načase povedať nie predávaniu zbraní autoritatívnym režimom. Podľa nej sa britský premiér David Cameron  snaží líškať vládcom na Strednom Východe, hoci evidentne potláčajú demokratických aktivistov.

Objednávky mali ďalej zahŕňať súčiastky pre bezpilotné stroje a bomby, ako aj raketové komponenty, ktoré boli určené pre Turecko, ktoré len nedávno po svojom riešilo protivládne protesty, čo sa nevyhlo ostrej kritike ľudskoprávnych organizácií.

Okrem týchto krajín sa na zozname exportu objavil napríklad aj Izrael.

Podľa skorších správ britské ministerstvo zahraničia schválilo licencie na export zbraní a vojenskej výbavy do kontroverzných krajín až vo výške 12 miliárd libier.

Saudskej Arábii sa ušlo 417 licencií v hodnote 1,8 miliardy libier a Izraelu 381 licencií v hodnote 7,8 miliardy libier.

Organizácia Amnesty International tieto praktiky britskej vlády odsúdila už skôr. Podľa nich verejnosť nikdy nebude dôverovať britskej politike exportu zbraní, pokiaľ celá záležitosť nebude omnoho transparentnejšia a nebude jasné, komu a čo sa presne predáva.

Preklad z presstv

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár