Britská vláda vyváža chemikálie pre jadrové zbrane, slzný plyn a strelné zbrane do krajín s represívnymi praktikami

Britská vláda vyváža chemikálie pre jadrové zbrane, slzný plyn a strelné zbrane do krajín s represívnymi praktikami, píše britský denník Daily Mirror. Podľa denníka sa medzi nebezpečnými produktmi, určenými na export do Saudskej Arábie, nachádzali aj zložky deutéria, ktoré sa používa pri výrobe jadrových zbraní.

Briti okrem toho do Saudskej Arábie vyvážajú aj slzný plyn. Od roku 2010 bolo udelených 5000 licencií na kontrolované produkty, ktoré uvádzajú, že Egypt si objednal 1900 útočných brokovníc. Túto transakciu vláda schválila v máji.

Aktivisti za obchod bez zbraní sú prípadom znepokojení a tvrdia, že vývoz zbraní do krajín s autoritatívnymi režimami môže viesť k vytvoreniu pôdy pre medzinárodné represálie. Hovorkyňa kampane proti obchodu so zbraňami hovorí, že je načase povedať nie predávaniu zbraní autoritatívnym režimom. Podľa nej sa britský premiér David Cameron  snaží líškať vládcom na Strednom Východe, hoci evidentne potláčajú demokratických aktivistov.

Objednávky mali ďalej zahŕňať súčiastky pre bezpilotné stroje a bomby, ako aj raketové komponenty, ktoré boli určené pre Turecko, ktoré len nedávno po svojom riešilo protivládne protesty, čo sa nevyhlo ostrej kritike ľudskoprávnych organizácií.

Okrem týchto krajín sa na zozname exportu objavil napríklad aj Izrael.

Podľa skorších správ britské ministerstvo zahraničia schválilo licencie na export zbraní a vojenskej výbavy do kontroverzných krajín až vo výške 12 miliárd libier.

Saudskej Arábii sa ušlo 417 licencií v hodnote 1,8 miliardy libier a Izraelu 381 licencií v hodnote 7,8 miliardy libier.

Organizácia Amnesty International tieto praktiky britskej vlády odsúdila už skôr. Podľa nich verejnosť nikdy nebude dôverovať britskej politike exportu zbraní, pokiaľ celá záležitosť nebude omnoho transparentnejšia a nebude jasné, komu a čo sa presne predáva.

Preklad z presstv

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár