Britský energetický monopol čelí výzve

· Čas čítania: 2 min.

Britský energetický trh čelí výzve mestských rád a prenajímateľov sociálneho bývania, ktorí sa snažia podkopať monopol šiestich veľkých dodávateľov energie, tzv. „Big Six“ uprostred rastúcej frustrácie z celoštátneho zvyšovania cien energií.

Miestne úrady sa zaviazali, že  ušetria okolo 100 libier (158 dolárov) z priemerného účtu za energiu, ktorý sa zvýšil na viac ako 1000 libier (takmer 1600 dolárov) na jednu domácnosť.

„Poskytovatelia sociálneho bývania a miestne orgány v celej krajine hľadajú zdroje energie a skutočne aj nachádzajú príležitosti robiť veci inak,“ povedal Dawn Muspratt, vedúci projektu, známeho ako Naša energia, pre denník The Independent.

Naša energia združuje osem škótskych bytových družstiev a neziskovú organizácia vyrábajúcu energiu z obnoviteľných zdrojov a údajne je už veľmi blízko k podpisu zmluvy s OFGEM – regulátorom energie vo Veľkej Británii, ktorá by umožnila, aby napájal desiatky tisíc domácností.

„Pre Našu energiu je to všetko o dopade na energetickú chudobu a to najmä na tých, ktorí sú na trhu s energiou najviac znevýhodnení,“ dodal Muspratt.

Zo začiatku budú dodávatelia predávať energiu, ktorú vyrobili iné energetické spoločnosti. Ich ciele sú nastavené na výrobu vlastnej elektriny – ako napríklad využitím veternej a solárnej energie.

„Chceli by sme nakupovať v prvom rade na veľkoobchodnom trhu, takisto však chceme vybudovať základňu obnoviteľnej energie, aby sme mohli vyrábať vlastnú,“ povedal Muspratt pre Third Force News.

Spoločnosti v maloobchodnej skupine „Big Six“ tvrdia, že na energii, ktorú dodávajú, majú 5-percentný zisk. Existuje však podozrenie, že zatajujú podstatne vyššie zisky.

Aj keď tento projekt vznikol v Škótsku, už aj ďalšie mestské rady vo Veľkej Británii skúmajú podobné potenciálne projekty. 39 prenajímateľov z grófstva Somerset spustilo začiatkom týždňa ďalší program, ktorého cieľom je dodávať energiu do viac než 6500 domácností.

„S rastúcou mierou energetickej chudoby si bytové spoločenstvá a družstvá nemohli vybrať lepší čas pre založenie a rozvoj vlastnej dodávateľskej energetickej spoločnosti,“ povedal David Stewart, politický manažér škótskeho Združenie bytových družstiev TFN.

Preložené z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár