Budú voľby len pre očkovaných?

Mikulec chce podľa Petra Pčolinského zakázať voliť neočkovaným. Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra podľa názoru koaličného poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina) umožňuje vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Pčolinský to uviedol na sociálnej sieti. Poukázal pritom na paragraf, podľa ktorého sú „orgány verejného zdravotníctva na účely vyznačenia prekážky práva voliť povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému bolo ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia“. Pčolinský v tejto súvislosti skonštatoval, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) musí odstúpiť.

V dôvodovej správe sa uvádza, že „novou právnou úpravou sa zabezpečuje, aby prekážka práva voliť podľa § 4 zákona bola vykonateľná v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a najmä v súlade s ochranou osobných údajov voličov podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 221/2019 Z. z. Potrebu právnej úpravy potvrdila aplikačná prax v čase prípravy a vykonania volieb do orgánov samosprávy obcí v roku 2020, ktoré sa konali v čase pandémie ochorenia COVID-19.“

Keďže v októbri 2020 sa konali voľby do orgánov samosprávy, čo už bolo v čase pandémie, niektorí ľudia, ktorí mali nariadenú karanténu, sa k volebným urnám nevedeli dostať. Už vtedy dostali obce zoznam občanov, ktorí boli v karanténe a do volebných miestností ich nepustili ani s negatívnym testom. Z návrhu zákona zatiaľ nie je zrejmé, aké budú podmienky pri nadchádzajúcich voľbách a či na ich účasť bude potrebný napríklad negatívny PCR test. Všetko to bude, zrejme, závisieť od aktuálnej epidemickej situácie a od rozhodnutia orgánov verejného zdravotníctva.

Rezort vnútra reaguje, že novela zákona nemení pravidlá. „Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,“ skonštatovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová. Ako vysvetlil rezort, zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia. „V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. Tento postup je predmetom novely tzv. volebného zákona,“ vysvetlili v stanovisku. To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa rezortu osobitný predpis, a to zákon na ochranu verejného zdravia. „Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,“ zdôraznila Túrosová.

Reformu ale vnímajú rôzni politici odlišne, voči novele sa ohradila aj opozičná strana Hlas pod vedením Petra Pellegriniho. „Odmietame novelu volebného zákona z dielne ministra vnútra Mikulca, ktorý obmedzuje základné právo ľudí slobodne voliť,“ píše o Mikulcovej novele strana v stanovisku. „Tento paragraf vyvoláva otázniky a preto veríme, že štát zabezpečí adekvátnou cestou ústavou garantované volebné právo pre všetkých svojich občanov a nebude takýmto spôsobom deliť ľudí na dve kategórie. Siahať na volebné právo jednotlivca je neprípustné,“ dodali.

Tomáš Taraba, nezaradený poslanec sa k novej novele vyjadril takto: „3.7. na 28 zasadaní legislatívnej rady Mikulec predložil zmenu volebného zákona, podľa ktorého je jasné, že vláda sa pripravuje na zmanipulovanie volieb cez hlavného hygienika. Chcú očividne urobiť zoznam osôb, ktorým Mikas zakáže prísť k voľbám. Priatelia. Na Slovensku skončila demokracia. Manipulujú vyšetrovania, idú manipulovať voľby?“

Podľa ústavného právnika Kresáka môžeme povedať, že novela sa snaží dosiahnuť, aby karanténa alebo izolácia v domácom prostredí nariadená štátnym orgánov bola vnímaná ako prekážka práva voliť. Návrh je podľa neho protiústavný.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Pčolinský tvrdí, že nezaočkovaní nebudú môcť voliť. Ministerstvo vnútra reaguje,ta3.com, 3.8.2021

2./ Hegerova vláda chce vyprovokovať v štáte občianske nepokoje: V mene korona-opatrení chce arogantne a protiústavne znemožniť voliť nezaočkovaným a neotestovaným, infovojna.sk, 3.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár