Bývalého financmajstra Ivana Mikloša ťahá srdce na Ukrajinu

· Čas čítania: 4 min.

Exminister financií a niekdajší podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš to nevzdáva. Po tom, ako jeho materská strana utrpela v posledných parlamentných voľbách zdrvujúcu porážku, si to namieril rovno do Kyjeva. Pre človeka, ktorý už nevidí svoje miesto v slovenskej politike, by mohla účasť vo vláde susedného štátu znamenať začiatok novej kariéry. Kariéry s nejasným priebehom, rozohranej v úplne inej krajine, kde časopriestor počas uplynulého štvrťstoročia takpovediac zamrzol.

Podľa tlačovej agentúry Reuters nádej na prelom v ukrajinskej kríze dáva možná dezignácia 38-ročného Volodymyra Hrojsmana, doterajšieho šéfa Verchovnej Rady Ukrajiny a spojenca prezidenta Petra Porošenka, za premiéra. Ten vyhlásil, že známeho slovenského ekonóma a politika Ivana Mikloša pozve do svojho kabinetu. Aj keď prípadný zverený post nespresnil, v kuloároch sa hovorí o kresle ministra financií. „Ak budú splnené moje požiadavky, pristúpim na to,“ naznačil v reakcii na otázku, či by mal o takýto post záujem, Mikloš. Svoj predbežný súhlas však podmienil ponechaním si slovenského občianstva.

Keďže podľa ukrajinského zákonodarstva môže byť členom vlády výlučne občan Ukrajiny, Hrojsman už predložil snemovni návrh zvláštneho zákona, ktorý dovolí Miklošovi stať sa v novom kabinete šéfom rezortu financií aj bez zrieknutia sa slovenského občianstva. Ako píše web denníka Ukrajinská pravda, predloha umožní cudzincovi viesť rezort počas jedného roka bez toho, aby nadobudol ukrajinské občianstvo, pokiaľ „ovláda štátny jazyk, alebo mu rozumejú v objeme dostatočnom na plnenie služobných povinností“.

Zatiaľ čo ekonóm a financmajster Mikloš získal celý rad vysokých postov a efektných ocenení (výkonný riaditeľ a prezident M.E.S.A. 10, člen Dozornej rady FNM, guvernér Svetovej banky, MMF a EBOR za SR, Minister financií roka 2004 podľa časopisu Euromoney), jeho k ortodoxnej pravici primknutá politická dráha už taká jednoznačná a presvedčivá nebola. Svidnícky rodák s rusínskou národnosťou, ktorý pôsobí od februára 2015 ako poradca ukrajinskej ministerky financií Natalie Jareskovej (daňový systém, decentralizácia a reorganizácia štátnych financií), akiste tuší, že odchodom na Ukrajinu riskuje svoju druhú politickú samovraždu. Asi sú v živote situácie, keď treba takéto riziká vnímať ako výzvu.

Ukrajinský problém však nespočíva – a Ivan Mikloš to dobre vie – iba v nahradení Západom podporovaného, doma však nepopulárneho Arsenija Jaceňuka iným človekom. Od násilností na tzv. Euromajdane v rokoch 2013 a 2014 prechádza krajina silnými turbulenciami počnúc permanentnou politickou nestabilitou, korupčnými škandálmi a končiac rozpadom koalície, ktorá až do parlamentných volieb v roku 2014 nemala ústavnú legitimitu. Aj keď doterajšiu ministerku, technokratku a favoritku Washingtonu Jareskovú nahradí ďalší technokrat Mikloš, je diskutabilné, či sa mu podarí obnoviť zmarené rokovania s MMF o novej pôžičke vo výške 1,7 miliardy dolárov na oživenie vojnou poškodenej ekonomiky. Samotný Hrojsman, ktorého nominácia stále nie je istá, bude mať problém presvedčiť frustrované USA a EÚ, že Kyjev svoje medzinárodné záväzky dodrží.

Ivan Mikloš by však nebol prvým cudzincom v ukrajinskej vláde. Šéf rezortu hospodárstva Aivaras Abromavičius, ktorého demisia na protest proti pomalosti reforiem odštartovala vládnu krízu, mal litovské a financmajsterka Jaresková americké občianstvo. Rozdiel je len v tom, že vtedy im prezident Petro Porošenko musel na vstup do vlády občianstvo udeliť. Tak či onak skutočnosť, že výkonná moc v Kyjeve si musí vypomáhať cudzincami, poukazuje na nedostatok vlastných personálnych kapacít disponujúcich potrebnou odbornosťou. To je pre renomé krajiny uchádzajúcej sa v budúcnosti o členstvo v EÚ dosť nelichotivá vizitka, ktorá vypovedá prinajmenšom o tom, že cesta k štandardnému a civilizovanému štátu bude v prípade Ukrajiny ešte veľmi dlhá a tŕnistá.

Zdroje: TASR, ČTK

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár