Červený kríž: 43 miliónov ľudí v Európe trpí nedostatkom jedla

Podľa Červeného kríža finančná kríza v Európe spôsobila, že 43 miliónov jej obyvateľov trpí nedostatkom potravy a nazýva to najhoršou humanitárnou krízou za posledné pol storočie.

Bekele Geleta, generálny tajomník Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, predložil vo štvrtok v Ženeve správu o dopade finančnej  krízy.

Správa tiež ukázala, že približne 120 miliónov Európanov čelí hrozbe chudoby a mnohí v krajinách ktoré sa finančne zotavujú trpia.

„Ľudské životy sa ocitli v zmätku a zdá sa že nastáva postupný úpadok, milióny ľudí prežívajú zo dňa na deň, bez úspor a bez rezervy na nepredvídané výdavky,“ povedal Geleta a dodal, „Európa čelí najväčšej humanitárnej kríze za posledných šesť desaťročí“.

Červený kríž uskutočnil prieskum vo svojich 22 národných organizáciách v Európe a zistil, že pre euro-krízu čoraz viac ľudí prichádza do humanitárnych organizácií a vyhľadáva ošetrenie, finančnú pomoc pri nákupe liekov alebo pomoc pri vypĺňaní tlačív na dávky v hmotnej núdzi.

Podľa predloženej správy, 3,5 milióna ľudí v Európe  poberá od Červeného kríža potravinovú pomoc, čo je o 75% viac ako pred tromi rokmi.

„Aj keď plne chápeme, že vlády potrebujú šetriť peniaze, dôrazne odporúčame, aby nerobili škrty v oblastiach ako verejné zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, pretože sa to môže v dlhšom časovom horizonte predražiť, “ varuje Geleta.

Zo správa tiež vyplynulo, že chudobou nie sú zasiahnuté len krajiny ako Lotyšsko, kde sa potravinová pomoc za posledné tri roky viac ako strojnásobila, ale aj bohatšie európske krajiny, vrátane Francúzska. Viac ako 350,000 ľudí žijúcich vo Francúzsku sa od roku 2009 ocitlo pod hranicou chudoby, tento trend môžeme vidieť aj v mnohých ďalších európskych krajinách.

Európska finančná kríza nastala začiatkom roku 2008, insolventnosť momentálne hrozí ťažko zadlženým krajinám ako Grécko, Portugalsko, Taliansko, Írsko a Španielsko.

Zhoršujúca sa dlhová kríza donútila vlády štátov Európskej únie prijať tvrdé úsporné oparenia a ekonomické reformy, ktoré odštartovali masové demonštrácie v mnohých európskych krajinách.

Preklad z presstv

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár