Chce to viac Mujicov v politike

· Čas čítania: 2 min.

Uruguajský prezident José Mujica je odstrašujúci príklad pre politikov, pretože sa úplne vymyká predstave skorumpovaného, zištného, či karieristického zástupcu ľudu, občanov, národa. Cudzia mu je hrabivosť, intrigánstvo alebo manipulácia s voličmi v mene krajšej budúcnosti, prosperity a civilizačných hodnôt. Namiesto fráz, prázdnych sľubov a vznešených prejavov ponúka činy a osobný príklad.

Josého Mujicu označujú médiá za najchudobnejšieho prezidenta sveta. Viac ako 90 percent svojho prezidentského platu vo výške 12 tisíc dolárov dáva na charitu a tak vlastne zarába ako priemerný uruguajský občan. Odmieta tvrdenie, že je chudobný prezident: „Chudobný nie je ten, kto má málo, ale ten, kto potrebuje stále viac a viac a viac. Nežijem v chudobe, ale v jednoduchosti. Je len málo vecí, ktoré potrebujem pre život.“

Istý arabský šejk teraz ponúkol prezidentovi Uruguaja, že kúpi jeho starý volkswagen „chrobák“ za milión dolárov. Mujica jazdí bledomodrým veteránom z roku 1987 občas cez víkendy. Reálna hodnota prezidentovho auta je odhadovaná na 2 816 dolárov.

Mujica potvrdil, že dostal exkluzívnu ponuku od šejka: „Zo začiatku ma to trocha prekvapilo a nevenoval som tomu pozornosť. No vzápätí prišla ďalšia ponuka a začal som ju brať vážnejšie. V každom prípade, pokiaľ sa uskutoční, všetky peniaze pôjdu na Plan Juntos (program výstavby bytov pre ľudí bez prostriedkov) a ďalšie služby v Uruguaji.“

79-ročný bývalý člen partizánskeho hnutia Tupamaros a súčasný prezident už v terajších voľbách hlavy štátu nekandidoval, pretože podľa ústavy sa nemôže uchádzať o druhé funkčné obdobie za sebou. Mujicov prezidentský mandát tak skončí v marci budúceho roku.

Zdroj: Búsqueda

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár