Chirurg: Nosenie rúšok na verejnosti je nezmysel

Hoci chirurgovia rúška naozaj nosia, aby zabránili nimi vydychovaným kvapkám kontaminovať operovanú oblasť a odhalené vnútorné tkanivá našich operovaných pacientov, ďalej analógia nesiaha. Chirurg Jim Meehan odpovedá ľuďom na otázku: „Keď rúška nefungujú, tak prečo ich nosia chirurgovia?“

Som chirurg, ktorý s chirurgickým rúškom na tvári vykonal viac než 10 000 chirurgických zákrokov. Tento fakt sám osebe ma však ešte v skutočnosti nekvalifikuje za odborníka na túto záležitosť. Dôležitejšie je, že som bývalý redaktor lekárskeho časopisu. Viem čítať lekársku literatúru, viem odlíšiť správnu vedu od tej zlej a fakty od beletrie.

Verte mi, lekárska literatúra je plná zlej beletrie, vydávajúcej sa za lekársku vedu. Nechať sa oklamať zlou vedou je veľmi ľahké.

Čo vraví o rúškach veda

Od začiatku pandémie som ohľadom lekárskych rúšok prečítal stovky vedeckých štúdií.

Na základe rozsiahlych skúmaní a analýz v duchu nepochybujem o tom, že zdraví ľudia by chirurgické ani látkové rúška nosiť nemali. Ani by nám nemali odporúčať univerzálne nosenie rúšok všetkými členmi populácie. Toto odporúčanie nie je podporované najvyššou úrovňou vedeckých dôkazov.

Najprv si niečo vyjasnime. Predpoklad, že nosenie rúšok chirurgmi slúži za dôkaz toho, „že rúška musia fungovať na zabránenie prenosu vírusu“ je logická chyba, ktorú by som klasifikoval ako argument nesprávnej rovnosti, alebo porovnávanie „jabĺk s pomarančmi“.

Hoci chirurgovia rúška naozaj nosia, aby zabránili nimi vydychovaným kvapkám kontaminovať operovanú oblasť a odhalené vnútorné tkanivá našich operovaných pacientov, ďalej analógia nesiaha.

Chirurgovia si od svojich operovaných pacientov očividne nemôžu udržiavať „sociálny odstup“ (pokiaľ nepoužívame robotické zariadenia a v takom prípade by som rúško rozhodne nenosil).

Pandémia ochorenia COVID-19 je o prenose vírusu. Chirurgické a látkové rúška prenosu vírusu nijako nebránia!!!

Mali by sme si už všetci uvedomiť, že u rúšok nebolo nikdy dokázané, že bránia prenosu vírusov alebo že pred ním chránia. Čo je presne dôvod, prečo ich nikdy neodporúčali na použitie pri sezónnych epidémiách chrípky, epidémiách či predošlých pandémiách.

To, že vedecká literatúra opomenula podporiť lekárske rúška pri chrípke a všetkých ostatných vírusoch je tiež dôvod, prečo Fauci, hlavný lekár zdravotníckej služby USA, CDC, WHO a takmer všetci odborníci na infekčné ochorenia uviedli, že nosenie rúšok prenosu SARS-CoV-2 nezabráni.

Aj keď sa „autority“ verejného zdravotníctva krútili a neskôr svoje odporúčania zmenili, veda sa nezmenila a neobjavila sa ani žiadna nová veda, ktorá by nosenie rúšok na verejnosti podporovala.

V skutočnosti najnovšia systematická analýza znova potvrdzuje, že pri zabraňovaní prenosu vírusov ako COVID-19 sú rúška neúčinné: cdc.

Keby bol chirurg chorý, najmä keby mal nejakú vírusovú infekciu, tak by operáciu nevykonával, lebo by vedel, že jeho chirurgické rúško vírus NEZASTAVÍ.

Rúška a prostredie v ktorom sa nosia

Ďalšia oblasť „nesprávnej rovnosti“ súvisí s prostredím, v ktorom sa rúška nosia. Prostredia, v ktorých nosia rúška chirurgovia, nepriaznivé účinky chirurgických rúšok na svojich nositeľov minimalizujú.

Na rozdiel od verejnosti, ktorá nosí rúška v komunite, chirurgovia pracujú v sterilných operačných sálach s výkonnými klimatizačnými zariadeniami, ktoré udržiavajú pozitívne tlaky, na veľmi vysokej úrovni vymieňajú a filtrujú vzduch v miestnosti a zvyšujú v ňom obsah kyslíka.

Tieto podmienky obmedzujú negatívne účinky rúšok na chirurga a personál operačnej sály.

A aj napriek týmto extrémnym požiadavkám na klimatizáciu, klinické štúdie demonštrujú negatívne účinky (zníženie arteriálneho kyslíka a spätné vdychovanie oxidu uhličitého) chirurgických rúšok na fyziológiu a výkon chirurga.

Chirurgovia a personál na operačných sálach sú v udržiavaní sterilnosti dobre školení, skúsení a dôkladní. Nosíme len nové sterilné rúška. Rúško si nasadzujeme sterilným spôsobom.

Rúško nosíme len krátko a meníme ho pri prvých známkach nadmernej vlhkosti, o ktorej vieme, že znižuje účinnosť rúška a zvyšuje jeho negatívne účinky. Chirurgovia NIKDY nepoužívajú chirurgické rúško viackrát, ani nikdy nenosíme látkové rúška.

Verejnosti hovoria, že má nosiť rúška, no nebola školená v správnych technikách ich používania.

V dôsledku toho zaobchádzajú ľudia s rúškami zle, často sa ich dotýkajú a používajú opakovane spôsobom, ktorý zvyšuje kontamináciu a k zvýšeniu prenosu ochorenia skôr prispieva, než ho zastavuje.

Choďte si pozrieť ľudí do potravín alebo do akéhokoľvek supermarketu a povedzte mi, čo si myslíte o účinnosti rúšok v komunite.

Záver

Ak si neviete pomôcť a veríte chabým retrospektívnym pozorovacím štúdiám a popleteným „autoritám“ verejného zdravotníctva, klamúcich vám o prínosoch a úplne ignorujúcich riziká lekárskych rúšok, potom by ste mali odmietnuť aspoň nelogické a nevedecké odporúčanie zaistiť pri vírusových ochoreniach len 2 z 3 vstupných brán.

Rúška zakrývajú iba ústa a nos. Nechránia oči.

Jim Meehan, MD, chirurg, zdroj thelibertybeacon.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Chirurg búra mýtus: „Ak rúška nefungujú, tak prečo ich nosia chirurgovia?“ Badatel,net, 20.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply