Čína zamestnáva 2 milióny analytikov sledujúcich internetové aktivity

Čína a komerční klienti zamestnávajú dva milióny analytikov, ktorí sledujú názory ľudí zverejnené na sociálnych sieťach, informujú čínske štátne médiá. Niektorí analytici takéto analýzy zasielajú denne čínskym vodcom, ako prostriedok spätnej väzby.

Podľa Beijing News bola práca súvisiaca so zberom a podávaním správ o názoroch a postojoch ľudí na sociálnych sieťach nedávno oficiálne uznaná ako „analytik internetovej mienky“.

Aj napriek zdanlivo obrovskému počtu týchto odborníkov, ale zrejme veľký dopyt v Číne pretrváva, v súvislosti s otvorením kurzov školení analytikov, ktoré sa konajú v polovici októbra .

Beijing News na príklade Tanga Xiaotaoa popísali náplň práce takéhoto analytiky internetovej mienky.

Tang pracuje so špeciálnym softvérom, do ktorého zadáva kľúčové slová stanovené „zákazníkom“. Vyhľadáva predovšetkým nejakú „negatívnu verejnú mienku“ a hlási takéto názory kolegovi v kancelárii, ktorí rozhoduje o nálezoch.

Verí , že inštitúcie by nemali skrývať, alebo ignorovať verejnú mienku, ale že by ju mali používať na to, aby aktívne identifikovali a riešili problémy.

Tang uviedol, že analytici neodstraňujú žiadne príspevky, popisujúc takúto taktiku ako neefektívnu, pretože pôvodná správa je často krát kopírovaná zdieľaním a ukladaná do vyrovnávacej pamäte.

Denník pokračuje popísaním niekoľko prípadov efektívneho zvládnutia na internete zverejnených škandálov, v ktorých boli zapletení miestni politici a polícia, „upokojením“ mienky užívateľov internetu rýchlym vyšetrovaním, vyhodením zodpovedných verejných činiteľov a dôkladným on-line spravodajstvom.

Avšak taktiež dáva možnosť nahliadnuť na účasť čínskej vlády v analytických programoch týkajúcich sa online mienky.

Tang, ktorý pracuje v bližšie neurčenej spoločnosti, hovorí, že solu s kolegami dostávajú vládny zoznam, niekedy priamo od vodcov strany, požadujúci správu o „náladách verejnej mienky“ v určitých otázkach.

Medzitým Yan Ming, riaditeľ Centra sietí a informácií v provincii Che-nan, spresňuje, aké typy analýz predkladá „lídrom krajiny“.

Yan denne priamo podáva správu o verejnej mienke na vládu prostredníctvom textových správ a každodenných tlačených správ, rovnako ako prostredníctvom rozsiahlejších týždenných správ. Tie sa môžu skladať aj z viac ako 20 strán, dodáva.

Podľa Shan Xueganga, námestníka generálneho tajomník Centra pre monitoring a analýzu online verejnej mienky, prevádzkovaného štátnou agentúrou Xinhua, softvér používaný čínskymi analytikmi sa stal veľmi sofistikovaný, keďže pracuje s tisíckami procesorov filtrujúcimi informácie z miestnych i zahraničných webových stránok.

Je omnoho vyspelejší, ako bolo používanie Google, Baidu a ďalších vyhľadávačov, ktoré čínska webová analytika používala predtým, dodal.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár