Čínsky minister školstva žiada odmietnuť západné hodnoty

Add Comment

Čínsky minister školstva dôrazne varoval pred ohrozením komunistickej ideologickej čistoty v oblasti vyššieho vzdelávania, pričom povedal, že Čína nesmie nikdy dovoliť, aby do učební prenikli západné hodnoty.

Yuan Guiren zopakoval, že je potrebné zachovať striktnú kontrolu vládnucej komunistickej strany nad vzdelaním a povedal, že vychovávatelia musia zabezpečiť, aby učebné materiály nekritizovali vedúce postavenie strany, ani socialistický systém, uviedla vo svojej správe vo štvrtok večer tlačová agentúra Xinhua.

Profesori sa nemôžu „sťažovať, ventilovať svoje osobné krivdy alebo vyjadrovať svoje negatívne emócie študentom,“ citovala Xinhua Yuana. Požiadal učiteľov, aby držali pevnú smerodajnú líniu politiky, práva a morálky, pričom ju však bližšie nešpecifikoval a nekonkretizoval.

Yuanove poznámky na štvrtkovej akademickej konferencii sa objavili uprostred sprísňovania politických obmedzení pod vedením straníckeho vodcu Si Ťin-pchinga, ktorý od svojho nástupu do funkcie aj napriek zachovaniu ekonomickej otvorenosti krajiny rýchlo presadil komunistickú ortodoxiu.

V roku 2013 zo strany unikli vnútrostranícke dokumenty, varujúce pred západnými hodnotami, ako je konštitucionalismus, rešpekt pre občiansku spoločnosť a sloboda tlače, a štátne médiá napádali profesorov s kritickými postojmi.

Kariéra a dokonca aj osobná sloboda akademikov, ktorí túto líniu nebudú dodržiavať, sú ohrozené. Najmenej traja profesori v Pekingu dostali výpoveď alebo ich inak potrestali za ich prednášky k citlivým témam, ako je povstanie „Arabská jar“ a konštitucionalismus v Číne.

Profesora ekonómie, Ilhama Tohtiho, v septembri odsúdili na doživotné väzenie za separatizmus, keďže pri svojich prednáškach na Minzu univerzite v Pekingu presadzoval práva moslimskej ujgurskej menšiny. Sedem z jeho študentov, príslušníkov ujgurskej menšiny, takisto obvinených zo separatizmu, odsúdili na tri až osem rokov.

Preložené z Axisoflogic.com

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis