Čo nám ponúka Veľká Británia

Nástup letného prázdninového a dovolenkového obdobia, keď poľavuje ruch v úradoch a na pracoviskách, zďaleka neznamená útlm v pozičnej vojne medzi technokratmi v Bruseli a novou britskou vládou. V hre sú podmienky vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorá učiní všetko, čo bude v jej silách, aby ostrovnú monarchiu tvrdo vytrestala. V neposlednom rade i na odstrašenie iných odvážlivcov. Bruselská eurokracia sa už nemusí obávať zajačích úmyslov Holanďanov alebo Francúzov, ktorí v tohtoročných parlamentných voľbách nenašli odvahu odovzdať v dostatočných počtoch hlasy protisystémovým kandidátom. Ostáva jej už len úloha „zdisciplinovať“ Stredoeurópanov z krajín Vyšehradskej štvorky: Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.

Nerovnaké potreby nových a starých členských štátov

Toto kvarteto tzv. nových členských štátov únie pociťuje azda najvypuklejšie zo všetkých ostatných krajín postbrexitovskej únijnej Dvadsaťsedmičky zrážku záujmov medzi Londýnom a Bruselom, a to v otázke budúcich práv občanov. Britských v EÚ a unijných v Británii. Tých prvých bude po marci 2019 asi trikrát viac ako tých druhých. Odlišné bude aj ich sociálno-ekonomické postavenie v hostiteľskom prostredí.

Väčšina poddaných Jej Veličenstva nebude chcieť ostať usadená na európskej pevnine kvôli vyšším zárobkom. O to naopak pôjde takmer všetkým Slovákom, Poliakom a iným občanom krajín, ktorí sa nebudú chcieť vrátiť spoza kanála La Manche do svojich domovín v nízkozárobkovej post-socialistickej Európe. Státisíce britských dôchodcov sa presťahovali na pevninu predovšetkým kvôli teplej klíme v Stredomorí a nižším životným nákladom. Vyjednávači z Londýna budú preto počas rozhovorov s Európskou komisiou o právach občanov po brexite (zániku členstva UK v EÚ) brať do úvahy túžby a potreby britských seniorov. Vyjednávač Európskej únie pre odchod Veľkej Británie z EÚ Michel Barnier by mal z hľadiska Slovákov, Poliakov a iných tzv. Východniarov držať na zreteli potreby naprosto odlišnej vekovej kategórie: mladej generácie v najproduktívnejšom veku. Živiteľov rodín, ktorí si potrebujú udržať nárok, aby sa ich manželky s deťmi smeli za nimi prisťahovať do Spojeného kráľovstva a požívali tam doterajší rozsah sociálnych práv a vymožeností.

Čertovo kopýtko

Vyšehradská štvorka a pobaltské trio Estónsko, Lotyšsko a Litva tlačia na Barniera ohľadom tejto problematiky oveľa nástojčivejšie ako krajiny západnej a severnej Európy. V Londýne o tom vedia a sú si vedomí aj toho, ako veľmi – a na dlhé desaťročia – by im boli „Východoeurópania“ za takúto špecifickú ústretovosť vďační.

V Bratislave, Varšave a iných metropolách post-socialistickej Európy sa však musia pripraviť aj na to, že ústredie Európskej únie v Bruseli by mohlo použiť kapitolu práv občanov ako páku pre vymáhanie poslušnosti vo sfére tzv. spoločnej migračnej politiky a prerozdeľovania afro-ázijských votrelcov.

Kľúčové body návrhu britskej premiérky Theresy Mayovej o recipročných právach občanov v znení tlačovej agentúry TASR:
1) Tí, ktorým bude udelený štatút usadených osôb, budú môcť žiť, pracovať, študovať a dožadovať sa výhod tak ako v súčasnosti;
2) Lehota vzťahujúca sa na príchod do krajiny je 29. marec 2017 až 29. marec 2019;
3) Občania EÚ žijúci v Spojenom kráľovstve menej než päť rokov budú môcť od určeného termínu ďalej žiť a pracovať v krajine;
4) Tieto osoby budú môcť požiadať o dočasný pobyt po vypršaní dvojročného “tolerančného obdobia”;
5) Tí, ktorí v krajine strávia päť rokov, budú môcť požiadať o štatút usadenej osoby;
6) Rodinní príslušníci občanov EÚ žijúci v zahraničí sa budú môcť vrátiť a uchádzať sa o štatút usadenej osoby;
7) Bude možné požiadať o “všeobecné povolenie na pobyt”, ktoré úradom poskytne čas na spracovanie žiadostí o zotrvanie v Spojenom kráľovstve;
8) Ministerstvo vnútra nebude viac požadovať dôkaz, že občania EÚ, ktorí nepracovali (študenti, osoby v domácnosti), majú “náležité zdravotné poistenie”.

Plné znenie dokumentu si možno stiahnuť tu: https://www.gov.uk/government/publications/safeguarding-the-position-of-eu-citizens-in-the-uk-and-uk-nationals-in-the-eu.

Hlavný britský vyjednávač pre brexit David Davis objasnil verejnosti na Slovensku postoj svojej vlády v posolstve, ktoré je dostupné pod titulom „Férová ponuka pre občanov EÚ“ na portále denníka Pravda: https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/433693-ferova-ponuka-pre-obcanov-eu/.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply