Čo sme sa dozvedeli od Igora a Emmanuela? Pohľad amatérskeho politológa

· Čas čítania: 3 min.

Na spoločnom vystúpení slovenského premiéra a francúzskeho prezidenta v Paríži najprv prehovoril Emmanuel MACRON, ktorý Matovičovho predchodcu a Slovákov na čele s Matovičovým predchodcom pred dvoma rokmi poctil návštevou pri príležitosti (citujem) “storočnice získania nezávislosti Slovákov a Čechov”. Vyzdvihol solidaritu, partnerstvo, efektivitu, zodpovednosť, spoločné hodnoty, integráciu, nevyhnutnosť spoločného postupu v aktuálnych oblastiach: boj proti pandémii (testovanie, očkovanie, opatrenia na hraniciach), posilnenie Európskej únie vnútri aj na medzinárodnom poli, ambicióznejšie riešenia v boji proti klimatickému prehrievaniu a v oblasti zelenej planéty. Uviedol aj  “viaceré konkrétne francúzsko-slovenské priemyselné a technologické projekty, osobitne v oblasti energetiky a zelených transportov. „Nechcem to rozvádzať širšie,” povedal. Čo bolo zmyslom MACRONOVHO príhovoru? Nečudujem sa, že šéf francúzskej exekutívy zazerá na talianske, nemecké, holandské či americké peňazovody zo Slovenska (Enel, Telecom, intenzívne poľnohospodárstvo či US Steel), a tak presadzuje francúzske priemyselné a technologické projekty v oblasti energetiky a zelených transportov u nás. Možno predpokladať, že to bude Électricité de France, Gaz de France, doprava TGV a ďalšie projekty, ktoré naznačil francúzskej verejnosti. Možno predpokladať, že presadí export francúzskeho know-how, export výrobkov, prípadne podporí oblasť vzdelávania či oblasť bezpečnostnej spolupráce. Francúzi tak dostali jasné zameranie úsilia svojho prezidenta.

Potom prehovoril Igor MATOVIČ. Vyzdvihol slobodu, rovnosť a bratstvo (poplietol si ich poradie), informoval Francúzov, že “my sme taký menší európsky brat a chceli by sme byť majákom odvahy, spoľahlivosti” a zachovávania “našej histórie a našich tradícií”. Tu bezpochyby hovoril o sebe, a nie o slovenskom národe. To on je menší európsky politik a chcel by byť majákom odvahy, spoľahlivosti a zachovávania tradície, lebo doma má skôr nelichotivý imidž presne opačných atribútov. Na záver francúzskemu premiérovi, ktorý nemá deti, porozprával svoje bezprostredné zážitky s dcérkou Klárikou. Sám svoje faux-pas vysvetlil tak, že on je “taký netypický”, rozumej: človek bez empatie. Čo by však malo by byť zmyslom MATOVIČOVEJ cesty, sme sa z jeho príhovoru nedozvedeli, slovenský premiér nenaznačil nič.

Vyjednávanie medzi Slovákmi a Francúzmi isto nie je jednoduché. V zmysle tradícií, ktoré by si premiér chcel ctiť, tu jednajú zástupcovia dvoch významných historických európskych národov: Slovenov a Západných Frankov. “Drang nach Osten” nie je nemecká špecialita, spomeňme si na Napoleona a vydrancovanie Slovenska a na likvidáciu všetkého, čo sa nedalo odniesť, vrátane symbolu slovenskej histórie – hradu Devín, ktorý dal vyhodiť do vzduchu.

Zatiaľ sa naprieč Slovenskom vozíme vlakom na taliansku elektrinu, po americkom železe, voláme si cez nemeckú sieť a dívame sa z okna na holandské špargľové polia a na dánske kravíny. Vymenia nám Francúzi storočné vagóny, kde ako záchod dosiaľ slúži otvor v toaletnej mise, za perfektné, zelené TGV? Za akú cenu? Ktorým smerom potečú eurá? Isto, nebudeme dnes vyhadzovať do vzduchu Cluny či Versailles. Ale čo také by mal Matovič priniesť z Louvru do Slovenskej národnej galérie, aby sa učinilo za dosť rovnosti? Nemal by Macron zvesiť Monu Lízu alebo zabaliť dvadsať obrovských Rubensových obrazov a venovať ich slávnym Slovenom? Po celom Slovensku si kedykoľvek v ktoromkoľvek supermarkete kúpite syr Camembert z Normandie. Kedy bude severoslovenská bryndza v obchodných reťazcoch po celom Francúzsku? V Košiciach si ľahko zadovážite francúzske vína. Kedy bude v Burgundsku dostupné Tokajské trojputňové z Malej Tŕne? Mon cher Igor, priviezol si z Paríža objednávku na desať miliónov patentovaných germicídnych žiaričov z Košíc, aby sme z francúzskych rodín a nemocníc povymetali koronavírus? Alebo si priniesol megaobjednávku na slovenské biodegradovateľné plasty? Alebo už hľadajú francúzski experti na svojom vyľudnenom vidieku nejaký hektárik na uskladnenie toxických PCB-látok zo Zemplína?

To by bol odvážny obrat v medzištátnej politike, to by bolo naozajstné bratstvo, i rovnosť, i sloboda! A zapísal by si sa, cher Igor, zlatými písmenami do histórie vzťahov medzi Slovenmi a Západnými Frankami.

AUTOR: Štefan Hrušovský z občianskeho združenia Rastic

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár