Čoraz viac Sloveniek odmieta hormonálnu antikoncepciu

· Čas čítania: 2 min.

O rizikách antikoncepčných tabletiek sa u nás v poslednom čase hovorí stále viac a možno aj to je dôvodom, prečo Slovenky vyšli v porovnaní s obyvateľkami iných krajín Európskej únie ako tie, ktoré tabletky odmietajú. Aspoň podľa TASR, odvolávajúcej sa na denník SME, užívajú Slovenky hormonálnu antikoncepciu v oveľa menšom rozsahu a „za posledných šesť rokov klesol počet žien užívajúcich antikoncepciu na Slovensku takmer o tretinu.“

Na tlačovej konferencii k veľkému Medzinárodnému prieskumu sexuálneho správania uverejneného na stránkach zdravie.sk minulý rok vyplynulo, že hormonálnu antikoncepciu užíva 13 – 14 % Sloveniek v plodnom veku. Zdajú sa vám nízke čísla alarmujúce? Alebo ide o prejav zdravého rozumu a snahu vyhnúť sa možným rizikám, ktoré hormonálna antikoncepcia so sebou prináša?

Nový výskum, ktorý vykonali neurovedci z Kalifornskej univerzity naznačuje, že antikoncepčné tabletky môžu zmeniť tvar ženského mozgu. Podľa štúdie dokážu syntetické steroidy, ktoré sa cez antikoncepčné tabletky dostanú do tela ženy, zmenšiť jeho určitú časť. Spomínaní neurovedci urobili mozgové skeny deväťdesiatich žien, ktoré tabletky brali, ale aj tých, ktoré hormonálne tabletky nikdy neužívali. Zistili, že dve kľúčové oblasti mozgu boli u užívateliek tenšie: bočná orbitofrontálna kôra a zadná cingulárna kôra. Tieto dve oblasti sa podieľajú na spracovávaní emócií, rozhodovaní a reakcii odmien a vedci sa domnievajú, že ich zistenia by mohli vysvetliť, prečo trpia niektoré ženy po užití tabletky úzkosťou či depresiou.

„Je možné, že táto zmena v bočnej orbitofrontálnej kôre môže súvisieť s emocionálnymi zmenami, s ktorými majú po užití tabletiek niektoré ženy skúsenosti,“ povedal pre The Huffington Post vedúci štúdie, Nicole Petersen. Vedci už skôr ukázali, že tabletky môžu mať vplyv napríklad na to, kto ženu priťahuje či môžu o polovicu zmenšiť veľkosť vaječníkov. No upozorňujú, že výskum je len v ranom štádiu a že tiež neštudovali, či sú účinky dočasné alebo trvalé.

Zdroje: zdravie.sk, teraz.sk, sciencealert.com

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár