Ďalší útok na ruské médiá priamo z epicentra svetovej propagandy

Add Comment

Ruská propaganda v strednej a východnej Európe. Vďačná téma, ktorá administratívu USA a jej spriaznené domáce i zahraničné organizácie čoraz viac oberá o pokojný spánok, začína dostávať náležitý priestor na všetkých frontoch. Napríklad americký Analytický inštitút pre európsku politiku (CEPA) uverejnil najnovšie referát s názvom „Propaganda na novom orbite: projekt informačnej vojny 2“. Jeho autor Ben Nimmo si v ňom berie na mušku i na Slovensku dobre známu agentúru Sputnik, ktorá skončila v jeho očiach ako bulvár. To pre ňu nakoniec nie je až také zhadzujúce, keďže bulvár ako taký nachádzal vždy najlepšiu živnú pôdu práve v USA.

Horšie je niečo iné. Nimmo pokračuje závažným, no súčasne absurdným tvrdením, že „ruská kampaň šírenia dezinformácií v týchto regiónoch presahuje rámec lingvistických a politických bariér“. Komentátorov v českej a poľskej mutácii spravodajstva obviňuje z „jednostranného nepriateľstva voči mainstreamu“ a vyčíta im presne to, čoho sa oficiálny prúd dopúšťa: totiž absenciu odlišného názoru. Sputnik podľa neho pravidelne uverejňuje názory europoslancov zo strednej a východnej Európy vyhraňujúcich sa proti európskej politickej elite a v prospech Ruska. Konečným cieľom, ktorý Moskva týmto sleduje, má byť diskreditácia západných vlád, politických iniciatív a organizácii ako EÚ či NATO.

Doktor politických vied a profesor Moskovskej štátnej univerzity Andrej Manojlo pripomína, že Sputnik je po RT druhou informačnou agentúrou, ktorá sa stala terčom takéhoto útoku. Jeho scenár je podľa neho vždy rovnaký: najprv nadávajú na ruské rozhlasové či televízne stanice, obviňujúc ich zo zúrivej propagandy. A potom hovoria, že Západ by taktiež niečo podobné potreboval, aby mohol ovplyvňovať ľudí žijúcich v Rusku. „To všetko je nepochybne svedectvom efektivity ruských masmédií,“ domnieva sa Manojlo. Zrejme trochu preceňuje ich vplyv, pretože na tvorbe geopolitického úsudku sa u obyvateľov východného krídla NATO azda viac než ruské informačné zdroje podpisuje primitívny propagandistický úzus domáceho mainstreamu, ktorý svojím celkovým „postojom“ ponúka copyright pôvodnej západnej predlohy.

Čo však v tejto súvislosti pôsobí oveľa kurióznejšie, je figurovanie Pentagónu a celého radu veľkých výrobcov vojenskej techniky (Lockheed Martin, Bell Helicopter, Sikorsky Aircraft) na zozname údajných darcov inštitútu CEPA. Podľa Manojlu je logické, že iniciátormi útokov na ruské médiá sú práve zbrojné firmy. „Predstavte si veľkú obchodnú zmluvu. Konfrontačný kurz, ktorý presadzujú niektorí západní politici, je v priamom súlade so záujmami zbrojných spoločností: rozdúchavajú nové konflikty, plánujú invázie do ďalších krajín, a to všetko znamená vznik nových trhov. (…) A potom prídu ruské médiá, ktoré začnú všetky tieto ilúzie mariť, strhávať rúška. Komu sa to môže páčiť?“ – uzatvára renomovaný moskovský politológ.

Poľutovaniahodné a zároveň príznačné na celom umelo živenom rozruchu je, že na údajnú propagandu sa sťažuje práve tá krajina, ktorá neamerickému svetu dodnes nevysvetlila, čo malo byť podstatou tajnej Operácie Drozd (Operation Mockingbird). V rámci nej zatiahla CIA do dezinformačnej mašinérie proti Rusku takmer 10-tisíc novinárov z významných printových titulov, spravodajských agentúr, knižných vydavateľstiev, rozhlasových a televíznych staníc a zahraničných médií, ktorí mali popri tom kryť jej ďalšie tajné operácie v USA, ako aj na území iných štátov. Obavu, či napriek svojmu formálnemu ukončeniu v roku 1976 fakticky nepokračuje ďalej, americkí predstavitelia do dnešného dňa nerozptýlili. Prečo by sa nakoniec mali až takto znížiť, keď vedia, že si budú aj tak robiť, čo chcú a kedy chcú. Kritika legálne pôsobiacej agentúry Sputnik priamo z epicentra svetovej propagandy teda nijako nezaráža.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis