Ďalšie nediplomatické faux pas diplomatky USA v Budapešti

Podozrivé 7-mesačné ticho v amerických diplomatických kruhoch, ktorých neštandardné a nemiestne správanie predstavuje špeciálne v strednej Európe isté unikum, ukončila 17. 5. 2016 veľvyslankyňa USA v Budapešti Colleen Bellová. „Podnikatelia nedokážu konkurovať, ak pravidlá prospievajú tým, ktorí majú silné väzby na vládu. Občania sa cítia podvedení, ak z ich daní idú peniaze štátnym úradníkom, poslancom a ich rodinným príslušníkom namiesto toho, aby dostali služby a bezpečnosť, za ktoré platia,“ povedala okrem iného v prednáške Postoj USA k migrácii, bezpečnosti a zahraničnej politike, ktorú na pôde Stredoeurópskej univerzity (CEU) sponzorovanej americkým finančným špekulantom Georgeom Sorosom adresovala jej poslucháčom. Ako zároveň pripustila, korupcia je globálny problém, ktorý nepozná hranice, oslabuje právny štát a brzdí rozvoj, inováciu aj investície.

Agentúrny zdroj (MTI) neuvádza, či na provokatívne slová Colleen Bellovej zareagovali maďarskí predstavitelia aspoň v podobe oficiálnej tlačovej správy. Dá sa však predpokladať, že s prihliadnutím na podobné protokolárne faux pas Jej Excelencie z minulého roku, keď na pôde Korvínovej univerzity pokarhala Orbánov kabinet za jeho prístup k migračnej kríze, to považovali za zbytočné plytvanie časom. Keď obvinenie maďarského premiéra z „rétoriky namierenej proti cudzincom“ nielenže nezabralo, ale inšpirovalo ho k ešte razantnejšej vôli vzoprieť sa nadiktovaným povinným kvótam, vytiahla americká ambasádorka v Budapešti tradičný, osvedčený, vo svojej podstate primitívny manipulačno-nátlakový inštrument: korupciu. Ak ani tento nezaberie, príslušné zložky zvážia tretiu možnosť – dať vodcom opozície, aktivistom a ďalším „užitočným idiotom“ v správnom okamihu pokyn, aby vyrazili do ulíc a pod názvom občianske nepokoje vyvolali v celej krajine riadený chaos.

Dnes 49-ročná bývalá televízna producentka a šéfka niekoľkých mimovládnych organizácií, ktorá sa vedenia Veľvyslanectva Spojených štátov v Budapešti ujala 21. 1. 2015, s obľubou navštevuje univerzitné prostredie, kde sa v rozpore s pravidlami diplomatickej misie neúctivo vyjadruje o pomeroch v hostiteľskej krajine a o jej legitímne zvolených predstaviteľoch. „Vieme, že USA by chceli vidieť čo najviac prisťahovalcov v Európe, zrejme preto sformulovali svoj názor. Viackrát sme počuli Bellovej prednášky na univerzitách, v ktorých prezentovala americké postoje, tie však neobsahujú žiadne nové prvky,“ uviedol vo svojej reakcii na kritiku netaktnej Američanky z októbra 2015 šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Priebežne vykonávané prieskumy potvrdzujú, že korupcia je problém, ktorý ľudí znepokojuje. Ak by sme si položili otázku, ktorej európskej krajiny sa toto konštatovanie netýka, odpoveď by dozaista znela – žiadnej. Zobrať si účelovo na mušku jeden štát môže znamenať len dvoje: buď tam situácia v danom ohľade prekročila medze únosnosti, alebo jeho vedenie odbočilo zo „správnej cesty“ a vydalo sa vlastným smerom. Asi tak, ako sa to deje práve v Maďarsku, ktorého relatívne autonómna vnútorná aj zahraničná politika začala byť pichajúcim tŕňom v oku washingtonských projektantov etnického, ekonomického a bezpečnostného rozvratu Európy a ich bruselských prisluhovačov.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár