Daňová reforma

Šéf rezortu financií a momentálne aj dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger chystá daňovú reformu, ktorá má vraj ľudí motivovať pracovať a nevlastniť a detaily reformy sa chystá predstaviť už v najbližších týždňoch. „Chceme, aby daňový systém ostal neutrálny z hľadiska zaťaženia, ale kvôli atraktivite musíme ísť na strane práce dolu. Preto potom bezpodmienečne treba ísť niekde hore, a to práve na strane majetkových a spotrebných daní,“ hovorí Heger. Daň z nehnuteľností by sa po novom už nemala počítať podľa rozlohy nehnuteľnosti, ale zohľadní sa jej skutočná trhová hodnota s parametrami, ktoré štát určí.

PROBLÉMY SA DAJÚ OČAKÁVAŤ

Keďže by sa daň mala odvíjať od trhovej ceny nehnuteľnosti, ktorá bude slúžiť ako podklad pre cenové mapy, tie sa budú dať ľahko vytvoriť na veľkých sídliskách v pár mestách, kde sa ročne predávajú desiatky až stovky identických bytov, ale väčšina Slovákov býva v menších mestách a na vidieku, kde sú honosné haciendy na jednej ulici so starými domčekmi a tu dostatok transakcií neprebieha.

Ako informuje Radovan Ďurana z Inštitútu INESS, štát určite pri tejto reforme narazí na problém, ako zabezpečiť relatívne spravodlivé zdaňovanie v praxi. Ilustruje to napríklad problém starších ľudí s hodnotnou nehnuteľnosťou. Človek nedokáže ovplyvniť, či sa napríklad jeho kedysi lacný dom neocitne nakoniec v strede lukratívnej štvrte. „Bez akéhokoľvek pričinenia zrazu šetrný, skromný človek, ktorý nikdy nemal nadštandardné príjmy, bude čeliť vysokému daňovému zaťaženiu,“ konštatuje.

Obhajcovia tejto dane však podľa neho už dávno vymysleli „riešenie“ tohto problému. Dotyčný človek nebude musieť zaplatiť celú daň naraz, ale bude sa mu evidovať daňový dlh, ktorý bude neskôr splatený z predaja tejto nehnuteľnosti po smrti vlastníka, alebo pri jej predaji či dedičskom konaní. To podľa analytika INESS ukazuje na skutočnosť, že nehnuteľnosť vlastne nebude plnohodnotným vlastníctvom.

Daň z nehnuteľnosti tak bude v skutočnosti zavádzajúci pojem. Človek bude platiť takzvanú daň z bývania.

VYŠŠIA DAŇ, VYŠŠIA CENA, VYŠŠIE NÁJOMNÉ

Zvýšenie dane z nehnuteľností bude mať vplyv aj na ceny domov a bytov. Tie už teraz nie sú najmenšie. Podľa Vladimíra Kubrického, hlavného analytika z Realitnej únie, pôjdu hore takmer s určitosťou aj ceny nájmov. „Od ľudí, ktorí žijú v prenájmoch, by si vyššiu daň vo forme upraveného nájmu mohol vyinkasovať práve prenajímateľ,“ hovorí analytik.

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz vlajkovú loď novej daňovej reformy ponesú až trojnásobne vyššie dane oproti súčasnému stavu. Štát jednoducho hľadá nové zdroje príjmov a toto je jednou z možností, ako chce rezort financií dosiahnuť tento cieľ. Vyššie dane z nehnuteľností teda ovplyvnia aj náš majetkový vzťah k nehnuteľnostiam. Daň z nehnuteľností sa stane akýmsi nájomným dosahujúcim aj cez 1 000 eur ročne.

Na Slovensku je vysoké percento nehnuteľností v súkromnom vlastníctve, viac ako 90 percent. Je to najmä v súvislosti s takmer bezplatným prevodom bytového fondu do osobného vlastníctva ľudí, ktoré sa udialo v 90-tich rokoch. Toto je podľa tajomníka a advokáta Realitnej únie SR Mojmíra Plavca anomália, ktorá v západnej Európe nemá obdobu.

„Preto zvýšenie dane z nehnuteľností zasiahne omnoho väčší počet ľudí, ako keby takúto reformu uskutočnili v západných krajinách. Tento fakt treba vnímať pri porovnávaní sadzieb daní z nehnuteľností s inými vyspelými krajinami,“ spresňuje advokát.

ČO NA TO MINISTERSTVO?

Ministerstvo financií SR namiesto toho, aby prezradilo viac z pripravovanej reformy, ohradilo sa voči šíriacim sa správam analytikov a rovno ich označilo za HOAX, v poslednej dobe tak obľúbeným slovom. My, keďže veríme ľuďom, že dokážu samostatne spracovávať informácie bez toho, aby ich niekto tvrdošijne presviedčal o „svojej pravde“, prinášame aj vyjadrenie ministerstva v plnom znení a bez úprav:

‼️ ZDIEĽAJTE: NEDOVOĽME ŠÍRIŤ POPLAŠNÉ SPRÁVY ‼️

Ministerstvo financií sa ohradzuje voči opakujúcim zavádzajúcim informáciám ohľadne údajne chystaného drakonického zvýšenia daní z nehnuteľností. Je to hlboko nekorektné a patrí to do kategórie šírenia poplašných správ.

Eduard Heger – minister financií SR sa už viackrát vyjadril, že daňová reforma vrátane zmien v dani z nehnuteľností žiadne takéto necitlivé zásahy do sociálnej štruktúry slovenskej spoločnosti neprinesie. Jej podstatou je podpora pracovnej aktivity, podnikania, tvorivosti, investícií, lebo to sú základné atribúty rastu životnej úrovne a kvality života našich občanov.

Ministerstvo financií ubezpečuje občanov, že pri akýchkoľvek daňových zmenách zohľadňuje sociálne aspekty a inak to nebude ani pri daňovej reforme.

Na Slovensku roky chýbali reformy a aj preto sme začali zaostávať v životnej úrovni za vyspelými krajinami. Teraz ich chceme priniesť, lebo cieľom každej reformy je zlepšiť život občanom v krajine a nie naopak.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Hegerova mapa odhalí, kto čo vlastní. Daň z bývania cez tisíc eur môže byť realitou, Trend.sk, 26.2.2021
  2. Heger chystá daňovú reformu. Má vraj motivovať pracovať a nevlastniť, ekonomika.pravda.sk, 24.2.2021
  3. Stovky eur navyše za veľký dom či byt? Daň z bývania môže byť o rok až trikrát vyššia, Trend.sk, 24.2.2021
  4. Ministerstvo financií SR, Facebook.com, 10.3.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár