DARPA navrhuje obrie skladacie satelity schopné sledovať 40 % povrchu Zeme súčasne

Add Comment

Americké ministerstvo obrany navrhlo ďalšiu generáciu satelitov, schopných kedykoľvek súčasne pozorovať 40 percent zemského povrchu. Satelit MOIRE  bude schopný vysielať obrázky s vysokým rozlíšením v reálnom čase z ľubovoľného miesta na našej planéte.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) – inštitúcia, ktorá prichádza s novými technológiami pre americkú armádu – vyvinula revolučný satelit. Membrane Optical Imager for  Real – Time Exploitation  (MOIRE) sa skladá z 18-tich  osemhranných  zrkadiel, ktoré sa rozostrú, aby  tak vytvorili  masívne oko, ktoré meria  v priemere 68 stôp (20,7 m).

Zo svojej pozície vo výške 35.000 km nad Zemou bude MOIRE môcť sledovať približne 40 percent povrchu planéty. Satelit bude vo vysokom rozlíšení a v reálnom čase vysielať to, čo nasníma.

„Bolo by  optimálne, ak by sme kedykoľvek mali  fotografie a videá z ľubovoľného miesta na Zemi v reálnom čase – to je, schopnosť, ktorá v súčasnosti zatiaľ neexistuje“ píše DARPA na svojich internetových stránkach. V súčasnej dobe je MOIRE v druhej fáze svojho vývoja a jeho pozemný prototyp už bol úspešne testovaný.

Až do tohto bodu  však z toho logistika prepravy takého obrovského satelitu do vesmíru robí skutok, ktorý zatiaľ nie je možný.  18 osemhranných  zrkadiel v MOIRE je vyrobených  z plastovej membrány hrubej asi ako priľnavá fólia,  namiesto ťažkých sklenených šošoviek.  Nový materiál je podstatne ľahší, rovnako  je tiež flexibilnejší, dá sa  zložiť  a v dôsledku toho zaberá pri uvedení do chodu menej miesta.

„Membránové optika by nám mohla umožniť, aby sa  oveľa väčšie  ďalekohľady s vyšším rozlíšením zmestili do  menších a ľahších obalov“ povedal  programový manažér DARPA,  Larry Gunn,  vo svojom vyhlásení. „V tomto smere „prekonávame sklený strop“ tradičných materiálov využívaných   pre optiku.“

Navyše sa  membrány  chránia ľahšie  ako ich sklenení predchodcovia a sú schopné prežiť väčšie opotrebenie. Membrány na rozdiel od zrkadiel svetlo neodrážajú,  membrány svetlo ohýbajú pomocou  špeciálne umiestnených prekážok vyrytých do ich povrchov. Membrána sústreďuje  svetlo do snímača, ktorý ho potom transformuje do obrazu.

Hoci DARPA nevydala žiadne informácie o tom, koľko stojí výroba  membrány, nový dizajn má potenciál výrazne znížiť náklady na uvedenie satelitu na obežnú dráhu.

[youtube id=“q5oqle9Ct4Q“ width=“600″ height=“350″]

Preklad z RT Zdroj foto: darpa.mil

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis