Dáždnikový pokus o skrotenie Číny

Je dáždniková revolúcia v Hongkongu spontánnym protestom nespokojných ľudí túžiacich po skutočne slobodných voľbách, alebo ide o ďalší pokus ako pod zámienkou ušľachtilých ideálov šíriť destabilizáciu a rozvrat? Čomu a komu veriť? Novodobé revolúcie totiž stratili svoj kredit od zamatovej cez oranžovú a tulipánovú v sovietskych satelitoch až po arabskú jar na severe Afriky. Po čase vychádzalo najavo, kto organizoval a financoval zmenu systému, aby z nej vyťažil maximum politickej a ekonomickej moci, pričom zúčastnenému davu ponúkol akúsi ilúziu slobody, prípadne danú krajinu urobil vazalom novej mocnosti.

Čína má vládu jednej strany, aj to komunistickej, a ľudské práva v západnom ponímaní tu nespĺňajú kritéria trhovej demokracie, no funguje tu trhový systém a v prvom rade ide o konkurenta s ambíciami veľmoci, ktorej nemožno diktovať zvonku predstavy o usporiadaní jej vnútorných pomerov. Spoza hraníc je Čína neporaziteľná, takže jedinou cestou na jej oslabenie a znemožnenie jej ďalšieho rastu je rozvrat zvnútra – cez domácu nespokojnosť, protesty a rozbroje znepriatelených skupín. Čiže scenár, ktorý vychádza strojcom Nového svetového poriadku na Blízkom Východe, v strednej Ázii i pri ruských hraniciach na Ukrajine. Ako teda na Čínu, aby spolu s Ruskom neprekážala víťaznému ťaženiu demokratúry západného typu pod jednotným vedením v mene svetového mieru, bezpečnosti a prosperity?

Moslimskí militanti z radov Ujgurov násilnými akciami vyvolali pozornosť a vzbudili aj záujem sveta, no islamským fanatizmom pod rúškom autonómnych práv nevyvolali náležitú odozvu, vzhľadom na svetový boj proti terorizmu.

Hongkongom teraz zmietajú najvážnejšie nepokoje za ostatných sedemnásť rokov, keď sa vrátil pod čínsku správu. Vtedy Peking sľúbil, že Hongkongu bude zaručená vysoká miera autonómie a slobôd. Teraz v lete čínske vedenie uviedlo, že vo voľbách v roku 2017 musí špeciálny výbor nominovať a schváliť nadpolovičnou väčšinou hlasov kandidátov do volieb a až potom budú o nich voliči hlasovať. Nominovaní môžu byť len dvaja alebo traja uchádzači. Prodemokratickí aktivisti žiadajú, aby voľby v roku 2017 boli plne demokratické. Študenti zvolali demonštrácie a ich účastníci obsadili dôležité časti mesta na protest proti výberu kandidátov do volieb a obmedzeniu ich počtu.        

Protest dostal názov dáždniková revolúcia, pretože demonštranti sa chránili dáždnikmi pred slzotvorným plynom a mali na nich napísané heslá o slobode v Hongkongu i v Číne.

Hnutie Occupy Central, ktoré organizuje protesty, dalo ultimátum čínskemu správcovi mesta Leung Čchun-jingovi, aby odstúpil, čo odmietol a navrhol rokovania.

Hviezdou dáždnikovej revolúcie nie je kurič, herec alebo pestovaný disident, ale sedemnásťročný mladík Joshua Wong, označovaný za jedného z vodcov protestov.

Študenti sú tradične vďačným nástrojom novodobých revolúcií s cieľom šikovne podchytiť ich prípadný idealizmus, či revolučnosť, ale usmernené v požadovanom duchu. Okupuj Wall Street nie je vhodný na celosvetovú podporu, myslím tým mediálnu a politickú, ale Okupuj centrum v Hongkongu je pre takzvaných demokratov mimoriadne pozitívnym smerovaním. Okamžite pribehol na pomoc šéf americkej diplomacie John Kerry a zdôraznil, že USA plne podporujú slobodu volebného práva pre ľudí v Hongkongu. Dokonca navrhol, aby Čína zmenila volebný systém. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi na to reagoval vyhlásením: „Záležitosti Hongkongu sú vnútornou záležitosťou Číny. Všetky štáty by mali rešpektovať jej zvrchovanosť.” 

Oficiálne miesta v Rusku a Číne tvrdia, že dáždniková revolúcia je len súčasťou takzvaných farebných revolúcií na dosiahnutie geopolitických zámerov pripravovaných s podporou zahraničia. Anglosaský svet so svojimi satelitmi v Európe a so svojou mediálnou mašinériou hovorí o krištáľovo čistom boji za slobodu. Zatiaľ v uliciach Hongkongu už bojujú medzi sebou stúpenci čínskej vlády s účastníkmi protestov a oddeľuje ich polícia. Prípadný vnútorný rozvrat Ruska a Číny na princípe vystupňovania nepokojov možno poskytne chvíľkovú ilúziu nového sveta, ale môže ním zatriasť tak, že úžitok z toho nebude mať nik iný, len pomätení plánovači panstva jedinej svetovej veľmoci.        

Zdroj: Reuters, AP, AFP

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply