Deepfake videá sú v dnešnej dobe na nerozoznanie od reality

· Čas čítania: 2 min.

NOVÁ ZBRAŇ V INFORMAČNEJ VOJNE – DEEPFAKE

Videli ste už video s Barackom Obamom, ktorý nazval Donalda Trumpa úplným blbcom? Alebo Marka Zuckerberga, ako sa chválil totálnou kontrolou nad údajmi miliárd ľudí? Pokiaľ je vaša odpoveď áno, potom to, čo ste videli, nebolo skutočné. Skutočne. Tomuto počinu sa hovorí deepfake.

Ani nie pred dvoma rokmi bolo ľahké postrehnúť rozdiel medzi reálnym videom a videom generovaným umelou inteligenciou, avšak vďaka neuveriteľne rýchlemu pokroku výpočtovej techniky je dnes naozaj veľmi ľahko možné vložiť do úst významných osobností, či politikov akékoľvek slová a navodiť zdanie reality.

UŽ TO NIE JE NEŠKODNÁ ZÁBAVA

Tým, že sú deepfake videá v dnešnej dobe naozaj na nerozoznanie od reality, vzniká svetu nová hrozba, keďže videozáznam je v trestnoprávnom konaní stále všeobecne považovaný za nespochybniteľný dôkaz. Prominentný jednotlivec, celebrita, či politik, by mohli byť takýmto videom jednoducho skompromitovaní, čo by dokázalo ovplyvniť kľudne aj voľby. Alebo by si vedel vplyvný jedinec deepfake videom vytvoriť alibi pri spáchaní trestného činu. Možnosti sú neobmedzené a ak sa technológia dostane do nesprávnych rúk, následky môžu byť fatálne.

MYSLÍTE SI, ŽE NA VIDEU JE TOM CRUISE?

Na TikToku sa len nedávno objavil profil @deeptomcruise, na ktorom môžeme vidieť zatiaľ tri videá s týmto hviezdnym hercom v hlavnej úlohe. Videá sú tak realistické, že keby vás o ich technologickom pôvode neinformoval profil už vo svojom názve, zrejme by ste verili, že dané videá naozaj natočil Tom Cruise.

Rachel Tobac, generálna riaditeľka spoločnosti SocialProof Security, v sérii tweetov varuje, že deepfake videá na profile @deeptomcruise hrozia ďalším narušením dôvery verejnosti, a to najmä v tejto dobe, kedy už ľudia veľmi ťažko dokážu rozoznať, čo je pravda, alebo HOAX.

AKO SA MÔŽEME BRÁNIŤ?

Technologický gigant Microsoft vyvinul nástroje umožňujúce detekovanie deepfake videí na základe signálov, že s obsahom vo videách sa manipulovalo, ako napríklad jemné blednutie obrazu v niektorých miestach, ktoré sú voľným okom nepozorovateľné, no bude to zrejme len hra na mačku a myš, keďže aj technológia deepfake sa neustále vyvíja a zlepšuje.

Ďalším problémom je detekovanie v čase a kyberpriestore, čo znamená, že aj vyhľadávanie a odstraňovanie týchto videí si vyžaduje svoj čas. V praxi to môže znamenať, že sa na internete napríklad objaví deepfake pornovideo známej celebrity, ale kým ho technológia Microsoftu stihne odstrániť, stiahnu si ho do počítaču tisíce ľudí po celom svete. Následne kyberpriestor zaplavia stovky týchto videí na desiatkach rôznych portáloch, fotografie a daná celebrita si už len ťažko zachráni svoju „nevinnosť.“

Microsoft, vedomý si vážnosti tejto hrozby, vyhlásil, že jeho detekčná technológia bude musieť byť neustále aktualizovaná. To je jednoducho podstata technológie, ktorá jediná dokáže aspoň trochu oddialiť nevyhnutný koniec internetu takého, aký ho poznáme dnes.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Deepfake videos of Tom Cruise show the technology’s threat to society is very real, Inputmag.com, 27.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár