Výtržnosti na Bradle. Fanúšikovia opozície narušili pietny akt za prítomnosti vládnych špičiek. Tu sa natíska viac otázok: Kto sú to teda tí dezoláti? Kto používa hrubosti a oplzlosti na verejnosti v priamom „triednom boji“? Je to napokon fanúšik progresívcov, a nie fanúšik Smeru či niektorej zo strán koalície, ako to bolo proklamované hlavne v poslednej volebnej kampani, a to unisono z úst súčasnej opozície – pravda sa napokon ukázala. Príčinou takéhoto neokrôchaného správania je nielen zlá výchova, ale s ňou súvisiaca absencia schopnosti vedieť prehrávať, čo napokon v najvyššej miere dokázal aj neúspešný prezidentský kandidát Korčok.
Podľa dosluhujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej chce mier na Ukrajine každý Slovák. Tvrdí, že Robert Fico zavádza falošnou dilemou, keď delí ľudí na tých, ktorí chcú mier (sú proti dodávkam zbraní), a tých druhých (podporujú zbrojenie Ukrajiny). Vyjadrila sa tak v nedeľnom vydaní relácie Na telo s Michalom Kovačičom v TV Markíza. Rozhovor bol sólo, bez oponentúry iného politického činiteľa, ale aj bez akejkoľvek oponentúry redaktora televízie. Ľudia na Slovensku rozdelení sú, a to do dvoch znepriatelených táborov. Nechcem vidieť to peklo, keby sa vojnový konflikt z Ukrajiny alebo z Palestíny nedajbože rozšíril až k nám. Tu sa vytratila solidarita a súdržnosť národa – kde by sa to asi skončilo?
Koalícia oznámila niekoľko dôvodov na odvolanie Márie Kolíkovej (SaS) z postu predsedníčky výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS). Kolíková, ako inak, dôvody koalície na odvolanie odmieta. K situácii sa vyjadril aj generál Jozef Viktorín (Republika) na sociálnej sieti Facebook. „Poslankyňa Kolíkova tvrdí, že naša civilná spravodajská služba (SIS) nedostáva všetky spravodajské informácie od partnerov,“ napísal v úvode svojho statusu generál. Jej tvrdenie v nedeľnej politickej diskusii podporil (kto iný) angažovaný redaktor Richard Dírer odvolávajúci sa na nemenovaných českých diplomatov, ktorých citovala česká redakcia Denníka N, píše Viktorín. Pekne zamotaná story. „Oni zjavne obaja vedia, prečo sa rozhodli útočiť na spravodajskú službu. Pre tento typ ľudí ako Kolíková a Dírer je totiž táto organizácia nebezpečná,“ uvádza Viktorín. Jedným z dôvodov je to, že SIS na útoky politikov zo zásady nereaguje. Toto je podľa generála to, čo Kolíkovej prekáža. „Nevie ich vtiahnuť do ,hry‘,“ myslí si. „Preto zneužíva ich nekomentovanie a rozpráva vo verejnom priestore skutočné nezmysly a svojím zvýšeným, zle znejúcim hlasom spolu s bláznivou gestikuláciou chce zaujať,“ píše.
Na Slovensku je to proste tak. Ešte raz o téme, ktorú som už spomínal. Naši ľudia žijúci v metropolách (Bratislava, Košice) sú pravdepodobne vzdelaní, ale pri ostatných vlastnostiach spomínaných vyššie mám vážne pochybnosti. O kultivovanosti našich „metropolitných ľudí“ sa dá presvedčiť na progresívnych demonštráciách. Stačí si prečítať niektoré transparenty, a najmä reakcie na doslova najprimitívnejšie vyhlásenia „profesionálnych roztlieskavačov davu“, aby o kultivovanosti aspoň určitej časti našich metropolitných občanov vznikli vážne pochybnosti. Keď sa tak človek zapozerá, s akým cieľom sa dá v Bratislave alebo v Košiciach zvolať masová demonštrácia, musí silno pochybovať o tom, či ľudia prijímajúci účasť v nich vedia svoje vzdelanie použiť nato, aby veci aj chápali. Ako môže niekto počúvať na heslo, ktoré je ústredným lákadlom PS v súčasnej dobe? Vraj zamedzia vystúpenie z EÚ! Kde na to prišli? Je na Slovensku niekto relevantný, kto propaguje vystúpenie z EÚ? Je niekto, kto by nás chcel z EÚ vystrčiť? Evidentne nie je, takže celé heslo sa mi zdá ako opíjanie rožkom bez rožka a alkoholu, len čistou vodou! Napriek tomu sa zdá, že náš „metropolitný občan“ je týmto heslom nadrogovaný ako z kokaínu.
Hoci politický subjekt Demokrati zaznamenal v minuloročných parlamentných voľbách iba 2,93 % a predstavitelia strany ako Eduard Heger či Jaroslav Naď už viackrát žiadali od voličov finančnú pomoc, zdá sa, že strana sa znovu výrazne mobilizuje pred voľbami do Európskeho parlamentu. Na zintenzívnenie mediálnych aktivít Demokratov upozorňuje na Facebooku aj súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, nazývajúc stranu lídra Jaroslava Naďa skrachovanou. „Z nových bilbordov strany Demokrati na nás prísne hľadí bývalý ,nezávislý‘ policajný prezident Štefan Hamran a sľubuje ,pokoj‘ a ,spravodlivosť‘? Áno, presne tieto dve slová zdobili jeho výkon na čele Policajného zboru,“ krúti hlavou Šutaj Eštok z Hlasu – SD. Mimoparlamentnú stranu Demokrati opisuje ako partičku, ktorá pred mesiacom v zúfalej snahe zaujať oblepila Slovensko bilbordmi „Bez Ruska neprežijeme“ a dnes vo svojej vtipnej produkcii pokračuje. „Ale viete, čo je zábavnejšie ako spojenie slova spravodlivosť s pánom Hamranom? Na Slovensku je predsa ústrednou témou pred každými jednými voľbami financovanie kampane. Červené denníčky za pomoci spriaznených nadácií dokážu vychrliť stovky článkov a dvestokrát sa pýtať na tlačovkách ,a kto vám to celé zaplatil‘. Ale zjavne len vtedy, ak sa to týka Hlasu a Petra Pellegriniho, Demokratov predsa riešiť netreba. Šutaj Eštok pripomína, že táto mimoparlamentná strana nedostáva od štátu ani cent, lebo vo voľbách „zúfalo pohorela“. „A ešte pred pol rokom nebola schopná splácať svoje dlhy! Prečítajte si článok, pridám Vám ho do komentára, stojí za to: prosili veriteľov o odpustenie dlhov (tí im to, samozrejme, ,odpustili‘), prosili ľudí o príspevky, aby prežili – a dnes už druhá mohutná bilbordová kampaň? Z čoho?“ pýta sa na Facebooku minister vnútra. Na záver dodal, že „politické hviezdy“ ako Naď, Šeliga a Hamran ho vôbec nezaujímajú, len ho fascinuje táto dvojitá realita médií a mimovládneho sektora. „Si náš, môžeš všetko…“
Keďže „štandardné médiá“ – údajní ochrancovia demokracie, pokrytecky čušali, zatiaľ čo bývalá vláda vypínala weby tým alternatívnym médiám, poslanci Juraj Gedra a Richard Glück, obaja nominanti SMER – SSD, sa rozhodli konať a prelomiť mlčanie. „Bývalý minister obrany Jaroslav Naď sa verejne priznal, že to bol on, kto zadával politickú objednávku na vypínanie nepohodlných webov a alternatívnych médií… Inými slovami – on dal politický pokyn na vypnutie a vymazanie iného a v tom čase hlavne kritického názoru,“ odhalil Glück. „Neveríte, nech sa páči,“ povedal Glück. Video pokračovalo zostrihom z diskusie poslaneckého klubu exministra Naďa, kde sa pochválil, ktorým redakciám vypol webové stránky, keď bol pri moci. Údajne vďaka tomu vyhrala súčasná koalícia voľby… „Pán Naď, okrem toho, že si Vás už národ navždy bude pamätať ako ministra, ktorý rozdal protiústavne našu obranu, a človeka, ktorý občanov Slovenskej republiky nazýval dezolátmi a opicami len preto, že mali kritický pohľad na vašu prácu, ste sa ako predstaviteľ strany Demokrati verejne priznali k sabotáži samotnej demokracie,“ povedal poslanec Juraj Gedra. „Keďže ste ako politici neboli schopní súťažiť férovo, podlo ste sa rozhodli zneužiť moc a siahnuť na despotické a autokratické nástroje: umlčať a vymazať iný názor…,“ dodal. „Aby sme neostali len pri slovách – beriem si to za svoje a ako člen Kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre činnosť NBÚ budem na najbližšom zasadnutí žiadať celé spisy a dôvody, prečo sa na politickú objednávku vypínali tzv. nepohodlné médiá,“ sľúbil Glück. „A áno, budeme žiadať aj o vyvodenie zodpovednosti,“ dodal Glück. „Prepáčte, ale kde boli v tom čase tie naše tzv. štandardné médiá, ktoré sa označujú za tých ,strážcov demokracie‘? Denník N, Sme, Aktuality, Markíza, Jojka…
AUTOR: Dušan Marušák
