DiCaprio sa prepožičal na úbohú propagandu

Add Comment

Žiaľ, tento nesporne talentovaný a sympatický svetoznámy herec sa v poslednej dobe nezmyselne montuje do vrcholovej politiky, čím robí medvediu službu svojej kariére, hoci si to zrejme neuvedomuje. Nenaštudoval si totiž základné fakty. Rolu mediálno-politickej bábky však zahral dokonale. Skutočné problémy ľudstva totiž o tzv. globálne otepľovanie ani nezavadili.

Ale poďme po poriadku. Pred dvomi rokmi menoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun DiCapria „poslom mieru Spojených národov“ s prednostným zameraním na boj proti globálnemu otepľovaniu. Výsledkom jeho práce je aj prebiehajúca celosvetová premiéra dokumentu Je s nami koniec? (Before the Flood), ktorý DiCaprio produkoval spolu s režisérom Martinom Scorsesem a Fisherom Stevensom, producentom dokumentu Zátoka o zabíjaní delfínov v japonskom Taidži. Stevens je známy aj ako herec zo sci-fi komédií Číslo 5 žije a Číslo 5 žije 2, dobrý bol však najmä vo filmoch Keď sa končí partyNebezpečná sieť.

Podľa oficiálneho naratívu sa DiCaprio v dokumente „snaží pochopiť problém globálneho otepľovania z čo najširšieho pohľadu“, pričom debatuje s pochybnými indivíduami – vojnovými zločincami Barackom Obamom, Billom Clintonom a členom vplyvnej tajnej spoločnosti Lebka a kosti Johnom Kerrym, jezuitským pápežom Františkom a zaujatými vedcami z NASA. Celosvetová premiéra bola „zámerne načasovaná tak, aby rozprúdila debatu na tému klimatických zmien“ pred prezidentskými voľbami v USA 8. novembra tohto roku. Dokument má nehoráznu podporu hodnú zápisu do knihy rekordov. Má totiž svetovú premiéru na kanáloch National Geographic v 171 štátoch celého sveta v 45 jazykoch a bude sa bezplatne vysielať do 7. novembra. Budú ho premietať aj na asi 250 univerzitách na svete, ktorým by zato mali správne automaticky znížiť rating, keďže sa nechali zapriahnuť do smradľavej káry nevedeckých politických bludov.

„Zmena klímy je najväčšou hrozbou pre budúcnost našej spoločnosti a v nastávajúcich voľbách to pre voliča musí byť hlavná téma,“ tvrdí DiCaprio. To určite, brácho. „Podľa nášho názoru je to najdôležitejší príbeh, ktorý by sa mal rozprávať. Neexistuje dôležitejšia vec, s ktorou sa naša planéta musí vysporiadať,“ servíruje nám riaditeľka National Geographic Global Networks Courteney Monroeová, ktorú by mali okamžite prepustiť, aby mohla týmito nezmyslami ohurovať kdesi v zaprášenom bistre na stredozápade USA.

Už v diskusii na idnes.cz, kde tento film tiež streamujú, sa čitatelia a diváci pýtajú, či DiCaprio putoval z Grónska cez Sumatru až do Vatikánu pešo, aby nezvýšil uhlíkovú stopu, pripomínajú jeho prenajaté niekoľkoposchodové party jachty a vyslovujú podozrenie, že niekdajšieho nádejného politika menom Al Gore majú už všetci za klamára, tak tu máme novú postavičku. Správne dodávajú, že z otepľovania spravili politickú ideológiu, pomocou ktorej chcú osekávať slobodu ľudí (a zvierat– vypúšťať plyny). Kritike tohto filmu však nasadil korunu nebojácny český teoretický fyzik Luboš Motl. Mimochodom, na svojom blogu poslal tam kam patria aj podporovateľov dalajlámu a antizemanovskú úderku vrátane Jiřího Bartošku, ako český analóg prepožičania sa známeho herca na politickú agendu.

Mohol by som tu uviesť jeho argumenty, sám sa však viackrát odvoláva na film Veľký podvod s globálnym otepľovaním (The Great Global Warming Swindle). Takže všetkým, ktorí videli propagandistickú snímku Je s nami koniec? odporúčam zhliadnuť aj tento starší dokument. Nevedno prečo producentom Je s nami koniec? ušiel. Možno preto, lebo sa im nehodil do agendy, možno nevedia gúgliť (za 3 eurá, však), možno dostali príkazom sa ním nezaoberať. Hoci podľa mňa to bolo skôr odporúčanie s výstrahou. Ak však chcete poznať pravdu, nech sa páči, pozrite si tento film (s českými titulkami).

 

Sám som bol svedkom odpornej politizácie vedy, ale aj politizácie popularizácie vedy, počas môjho pôsobenia v Centre vedecko-technických informácií SR, kde už nepracujem, pretože ma nepripísali do ďalšieho eurograntu. A to nielen nepriamo cez „vedecké“ podvody, vďačne skopírované pseudonovinármi, ktoré pripomína aj Forbes, ale dokonca poskytnutím záštity súťaže Vedec roka SR podporovateľovi ukrajinského neonacizmu a tureckého diktátora, scientopolitickej figúrke menom Andrej Kiska. Kvôli jeho nevôli s mojím vyjadrením nesúhlasu s politizáciou popularizácie vedy a podporou ukrajinského neonacizmu ma legitimovala polícia. Slušných ľudí s vedeckým backgroundom sa totiž potrebujú zbaviť. Dnes som na Kiskovom zozname nežiaducich osôb, ale to je vzájomné. Osobne dúfam, že antifica v úrade vystrieda antikiska. No záleží to ako vždy od masy a jej aktuálnej bilbordovej hypnózy.

Čo sa týka DiCapria, čo si máme myslieť o jeho kompetencii, keď sa nedokázal v rámci prípravy dokumentu oboznámiť so starším, vedecky podloženým dokumentom Veľký podvod s globálnym otepľovaním (2007) a pre istotu ho v čerstvom paškvile vôbec nereflektoval? Naopak, trápne „argumentoval“ pomerne neškodným oxidom uhličitým? Nechám to na inteligencii a svedomí každého z vás, každopádne je jasné, že si na tom celom leští svoj imidž. Nepopieram jeho skvelé herecké výkony (Chyť ma, ak to dokážeš = <3), no po tomto náraze „jeho vlastnou hlavou“ do steny skutočnosti sa nebudem tváriť, že nevidím otras mozgu.

Paralelne so snahami transatlantickej kliky, ktorá sa rozhodla prezentovať démonickú „vedu“ súhlasu namiesto vedy faktov (podobne napríklad v otázke homosexuality) a zaťažiť tak vedecké publikácie politickými výkalmi, sa odohráva snaha o prijatie zmluvy TTIP. CETA im už vyšla a dnes vstupuje do platnosti aj tzv. Parížska dohoda, nesúca sa v znamení obmedzenia produkcie oxidu uhličitého, ktorý je z hľadiska ľudskej snahy o kontrolu skleníkového efektu úplne bezvýznamný. Skutočným problémom v ovzduší je okrem nanočastíc pridávaných do leteckého paliva pre zvýšenie účinnosti (= chemtrails) smog. Ten je samozrejme tvorený aj exhalátmi z tepelných elektrární a áut, no nebezpečný nie je oxid uhličitý, ale skôr oxid uhoľnatý, oxidy dusíka a síry a prízemný ozón. O tom asi DiCaprio radšej nepočul. Mimochodom, to predražené slizké sako mu nesedí. Ak chce pomôcť planéte, mal by v prvom rade prestať mediálne a mentálne prdieť. A ak nadšení diváci Je s nami koniec? stále cítia potrebu znižovať emisie oxidu uhličitého, mali by prestať piť bublinkové nápoje, kolu, Fantu, Sprite a dokonca aj sódu. A mali by čím menej dýchať.

Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).

Pridaj komentár

  & Časopis