Diktatúra čínskeho typu. Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti

„Deň za dňom a takmer minútu za minútou prispôsobovali minulosť prítomnosti. Takto sa dokumentárne dala dokázať správnosť každej predpovede Strany, nesmela zostať zaznamenaná nijaká správa, nijaký názor, ktoré by protirečili potrebám bezprostrednej súčasnosti. Celá história bola palimpsest, dočista oškrabaný a prepisovaný toľko raz, koľko bolo nutné,“ uvádza sa v knihe Georga Orwella – 1984.

V záujme boja proti „praniu špinavých peňazí“ chce štát kontrolovať naše účty, hoci aj suma, ktorú máme na osobnom účte, je osobným údajom. Nikdy v minulosti nemali autoritatívne režimy väčšie možnosti sledovať a ovládať masy ľudí ako v dnešnej digitálnej dobe a očividne to stále nestačí. Ukazuje sa, že toto pandemické šialenstvo v spojení s núdzovým stavom sú ideálnou príležitosťou na zmenu, akú by sme si pred rokom vedeli sotva predstaviť. A deje sa prirýchlo a deje sa na celom svete. Zákaz anonymných SIM kariet, e-Kasa, postupné zrušenie používania hotovosti, sledovanie pohybu obyvateľov pomocou mobilných telefónov, to bol zrejme len začiatok. Kvôli boju proti “terorizmu”, daňovým únikom, nelegálnemu gamblingu, praniu špinavých peňazí si každým dňom ukrajujeme zo súkromia a slobôd, neuvedomujúc si, že sa závratne rýchlo blížime k zavedeniu skutočnej digitálnej diktatúry čínskeho typu.

V spomínanom boji proti „terorizmu“ Slovensko získa o pár mesiacov novú moc – bude vedieť zablokovať akýkoľvek škodlivý obsah na internete. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) by mal získať od 1. júla tohto roka širšie právomoci vrátane možnosti blokovať škodlivý obsah a škodlivú činnosť v kyber priestore a umožniť mu to má vládny návrh novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, o ktorom by mal parlament rokovať na májovej schôdzi v prvom čítaní, čo okamžite spustilo širokú diskusiu. Teda aspoň v odbornej verejnosti.

Pred niekoľkými týždňami Vláda SR schválila novelu zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti, ktorá je v súčasnosti prerokúvaná v Národnej rade SR ako Parlamentná tlač 441. Táto novela zavádza viaceré nové mechanizmy a právomoci pre Národný bezpečnostný úrad SR na “zlepšenie kybernetickej bezpečnosti”. Prináša mnohé riziká.

Napr. zasiahne do základných práv a slobôd a práva na slobodu prejavu. Bezpečnostné požiadavky podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti nie sú aplikovateľné na sektor elektronických komunikácií. Keby sa totiž v absolútnej miere uplatnili v praxi, išlo by o celoplošné nepretržité sledovanie. Je v poriadku, keď citlivé dáta občanov a firiem zhromažďuje štát, ktorý má za sebou bohatú históriu únikov informácií a ich zneužitia? Išlo by aj o výrazný zásah do súkromia občanov. Navyše to prináša vysoké riziko úniku citlivých informácií vzhľadom na skutočnosť, že úroveň zabezpečenia v bankovom či telekomunikačnom sektore je vyššia ako na strane vládnych organizácií. Takisto nie je jasné, kto bude mať systémový dozor nad činnosťou NBÚ, či sa bude môcť užívateľ domáhať preskúmania na súde. 

Návrh novely ide nad rámec aktuálne platnej Smernice NIS (Smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2016/1148 zo 6. júla 2016 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v Únii.

Zaviesť sa má všeobecná povinnosť poskytovať úradu súčinnosť v rámci kybernetickej bezpečnosti.

„Prax ukázala, že bez adekvátnych praktických vstupov nie je možné realizovať výstupné činnosti úradu s požadovanou kvalitou tak, aby odzrkadľovali reálny stav,“ vysvetľuje NBÚ v materiáli. Subjekty majú informácie poskytovať na základe odôvodnenej žiadosti.

Inštitút blokovania má umožniť NBÚ pri riešení kybernetických incidentov zablokovať škodlivý obsah alebo aktivitu. Rozhodnutiu úradu o blokovaní sa musí každý povinný subjekt podriadiť. Navrhuje sa tiež zavedenie automatizovaného zasielania systémových informácií zo sietí a informačných systémov.

„Hlásenie sa realizuje na rozhraní siete internet a siete prevádzkovateľa základnej služby,“ vysvetľuje úrad. Nedotknuteľnosť tajomstva a osobných údajov má zostať zachovaná. Pre predchádzanie pochybnostiam by mal úrad každoročne vypracovávať správu o ochrane osobných údajov.

NBÚ by mohol po novom zakázať alebo obmedziť prevádzkovateľovi základnej služby využívať konkrétny produkt, proces alebo službu z dôvodu bezpečnostných záujmov štátu a z dôvodu závažných okolností predpokladaných zákonom.

„Platí, že obmedzenie alebo zákaz možno realizovať len na základe podrobnej analýzy rizík a len na základe vyjadrenia Bezpečnostnej rady SR,“ zdôrazňujú predkladatelia. Otázne je, ako sa to bude aplikovať v praxi.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Štát získa o pár mesiacov novú moc. Bude vedieť zablokovať akýkoľvek škodlivý obsah na internete, fontech.startitup.sk, 18.4.2021
  2. Ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie diktatúry čínskeho typu, paralelnapolis.sk
  3. Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti má priniesť obmedzenie ekonomických slobôd firiem., teraz.sk, 19.4.2021
  4. Vláda schválila novelu zákona o kyberbezpečnosti, právomoci NBÚ v tejto oblasti by sa mali posilniť, zive, 24.2.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár