Dlhové delírium EÚ/USA a nástup nových hráčov

Medzinárodný menový fond vo svojej najnovšej správe o perspektívach rozvoja svetovej ekonomiky uvádza, že tradičná G7 najvyspelejších priemyselných krajín (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a Spojené štáty) je minulosťou. Nastupujú ekonomickí hráči, ktorí z hľadiska hrubého domáceho produktu (HDP) tvoria novú sedmičku – Brazília, Rusko, India, Čína, Mexiko, Indonézia a Turecko.

Podľa Jona Helleviga, fínskeho ekonóma a spoluautora štúdie Awara Group (medzinárodná spoločnosť, ktorá poskytuje poradenstvo zahraničným klientom pre strategický rozvoj podnikania a investovania na ruskom trhu) HDP západných krajín klesá už dlhé roky vzhľadom na ich neustále rastúci dlh. Fínsky ekonóm uvádza, že západné krajiny sa správajú ako potomkovia aristokracie v 19. storočí. Každý rok si požičiavali na vysoký životný štandard tak dlho, až prišli o zdedené majetky.

„Redukcia neprimeraného konzumu neminie ani európske štáty a USA. Pokiaľ konečné vyúčtovanie len odďaľujú ďalším zadlžovaním, sú na tom ako alkoholik, čo siahne po fľaši hneď, ako sa zobudí a vytriezvenie odsúva na neskoršie. V prípade EÚ a USA trvádlhové delírium už celé desaťročia.“

Ekonóm Jon Hellevig s celým autorským tímom po sumarizovaní rôznych ukazovateľov dospeli k záveru, že západné ekonomiky v ostatných desaťročiach nerástli, ale vlastne len vo veľkom hromadili dlhy a nemôžu to dlhšie udržať. Dodnes profitujú z toho, že svet nestratil dôveru v ich meny a americký dolár a euro ťažia zo svojho monopolného postavenia. Riziko spočíva v tom, že s rastom dlhu a redukciou vlastného podielu na svetovej ekonomike hrozí už v najbližšej budúcnosti, päť až desať rokov, západným štátom totálny krach. Podľa Helleviga a jeho tímu sa nepodarí tomu zabrániť, pretože západné ekonomiky už svoje konkurenčné výhody ekonomických mocností nenávratne stratili. Napokon sa budú musieť stiahnuť na úroveň, ktorá zodpovedá ich vlastným zdrojom a počtu obyvateľov. Západná vládnuca elita sa zrejme nemieni pozrieť realite do očí a zdanie prosperity udržiava len za cenu nových a nových dlhov.

Zdroj: Financial Times, awaragroup.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár