Dokument o vzostupe ISIS „v súlade so sýrskou izoláciou“

· Čas čítania: 5 min.

18.mája americká vládna sledovacia skupina Judicial Watch zverejnila výber predtým utajovaných dokumentov. Získala ich z ministerstva obrany a ministerstva zahraničných vecí, prostredníctvom federálneho súdneho procesu.

Zatiaľ čo médiá v septembri 2012 ostro sledovali útok na konzulát v Benghází, oveľa širší a „veľavravnejší obraz“ bol v tom čase obsiahnutý v jednom z dokumentov Defense Intelligence Agency: že „islamský štát“ je vo východnej Sýrii žiaduci pre uskutočnenie západných opatrení v regióne.

Prekvapujúco, novo odtajnená správa uvádza, že „pre Západ, krajiny Perzského zálivu a Turecko, ktoré podporuje sýrsku opozíciu… je tu možnosť zriadenia deklarovaného alebo nedeklarovaného saláfistického kniežatstva vo východnej Sýrii (Hasaka a Der Zor); to je presne to, čo sily podporujúce opozíciu chcú, v súlade s izoláciou sýrskeho režimu…“

Správa DIA, predtým klasifikovaná ako „SECRET//NOFORN“ a datovaná na 12 .augusta 2012, cirkulovala medzi širokou paletou rôznych vládnych agentúr, vrátane CENTCOM, CIA, FBI, DHS, NGA, ministerstvom zahraničných vecí a mnohými ďalšími.

Dokument preukazuje, že americká rozviedka predpovedala vzostup Islamského štátu (ISIL alebo ISIS) už na začiatku roka 2012, ale namiesto jasného vymedzenia skupiny ako nepriateľa, správa považuje teroristickú skupinu za strategické aktívum.

Mnoho analytikov a žurnalistov dokumentovalo rolu západných spravodajských agentúr v tvorbe a výcviku ozbrojenej opozície v Sýrii. Toto je však potvrdenie teórie z najvyšších úrovní vnútorného spravodajstva. Teórie, že západné vlády v podstate videli ISIS ako ich vlastný nástroj pre zmenu režimu v Sýrii. Dokument vecne uvádza práve tento scenár.

Forenzné dôkazy, videozáznamy, rovnako ako nedávne priznania zapletených vysokých funkcionárov (pozri vyhlásenia bývalého ambasádora v Sýrii, Roberta Forda, TU a TU) dosvedčili materiálnu podporu teroristom z ISIS na sýrskych bojiskách, ktorá prebiehala minimálne v roku 2012 a 2013 (pre jasný príklad „forenzných dôkazov“: pozri britský Výskum vyzbrojovania v konfliktoch, ktorý sledoval chorvátske protitankové rakety ukoristené rebelom z ISIS, až späť k spoločnému programu Saudskej Arábie a CIA, prostredníctvom identifikačných sériových kódov).

Odhalená správa sa vyjadruje v bodoch ohľadom „ISI“ (v roku 2012 „Islamský štát v Iraku,“) a skorého vzostupu ISIS:

  •          Al-Kájda poháňa opozíciu v Sýrii,
  •          Západ sa identifikuje s opozíciou,
  •          Vyhlásenie rodiaceho sa Islamského štátu sa stalo realitou vzostupom sýrskej vzbury (nie je tam žiadna zmienka o stiahnutí amerických oddielov z Iraku ako katalyzátoru pre vzostup Islamského štátu, o ktorej hovorí množstvo politikov a učencov [pozri bod 4D nižšie]),
    Zriadenie „Saláfistického kniežatstva“ vo východnej Sýrii je „presne“ to, čo externé sily podporujúce opozíciu požadujú (identifikované ako „Západ, krajiny Perzského zálivu a Turecko“), v súlade s oslabením Assadovej vlády,
  •          „Bezpečné útočiská“ sú navrhnuté v oblastiach dobytých islamskými povstalcami v duchu líbyjského modelu (v preklade takzvané bezletové zóny ako prvý akt „humanitárnej vojny“; pozri 7B),
  •          Irak je identifikovaný so „šíitskou expanziou“ (8C),
  •          Sunnitský „Islamský štát“ môže byť devastujúci pre „unifikáciu Iraku“ a môže viesť k „obnove vstupu teroristických elementov z celého arabského sveta, ktoré prichádzajú do irackej arény.“ (pozri posledný neredigovaný riadok v plnom zobrazení PDF).

Nasleduje výňatok zo 7-stranového deklasifikovaného reportu DIA:

R 050839Z AUG 12

VŠEOBECNÁ SITUÁCIA:

A. VNÚTORNE, UDALOSTI NABERAJÚ JASNÝ SEKTÁRSKY SMER.

B. (SALÁFISTI), MOSLIMSKÉ BRATSTVO A AQI (AL-KÁJDA IRAK) SÚ HLAVNÝMI SILAMI, KTORÉ POHÁŇAJÚ POVSTANIE V SÝRII.

C. ZÁPAD, KRAJINY PERZSKÉHO ZÁLIVU A TURECKO PODPORUJE OPOZÍCIU; KÝM RUSKO, ČÍNA A IRÁN PODPORUJÚ REŽIM…

3. (C) AL-KÁJDA IRAK (AQI):… B. AQI PODPORUJE SÝRSKU OPOZÍCIU OD ZAČIATKU, IDEOLOGICKY, AJ PROSTREDNÍCTVOM MÉDIÍ…

4.D. NASTALA REGRESIA AQI V ZÁPADNÝCH PROVINCIÁCH IRAKU POČAS ROKOV 2009 a 2010; PO ROZPÚTANÍ POVSTANIA V SÝRII, NÁBOŽENSKÉ A KMEŇOVÉ SILY V REGIÓNE ZAČALI SYMPATIZOVAŤ SO SEKTÁRSKYM PUČOM. TIETO (SYMPATIE) SA OBJAVILI V PIATOK MODLITIEB A KÁZNÍ, KTORÉ NABÁDALI K DOBROVOĽNÍCTVU NA PODPORU (SUNNITOV) V SÝRII.

7. (C) BUDÚCE PREDPOKLADY KRÍZY:

A. REŽIM PREŽIJE A MÁ KONTROLU NAD SÝRSKYM TERITÓRIOM.

B. VÝVOJ AKTUÁLNYCH UDALOSTÍ V ZÁSTUPNEJ VOJNE:… OPOZIČNÉ JEDNOTKY SA POKÚŠAJÚ OVLÁDNUŤ VÝCHODNÉ OBLASTI (HASAKA A DER ZOR), PRIĽAHLÉ ZÁPADOIRACKÉ PROVINCIE (MOSUL A ANBAR), OKREM SUSEDIACICH S TURECKÝMI HRANICAMI. ZÁPADNÉ ŠTÁTY, KRAJINY PERZSKÉHO ZÁLIVU A TURECKO PODPORUJÚ TIETO SNAHY. HYPOTÉZA JE NAJPRAVDEPODOBNEJŠIA V SÚLADE S ÚDAJMI Z NEDÁVNYCH UDALOSTÍ, ČO POMÔŽE PRI PRÍPRAVE BEZPEČNÝCH ÚTOČÍSK ZA MEDZINÁRODNÉHO KRYTIA; PODOBNE AKO V LÍBYI, KEĎ SA BENGHÁZÍ VYBRALO AKO VELITEĽSTVO DOČASNEJ VLÁDY.

8.C. AK TO SITUÁCIA UMOŽNÍ, JE TU MOŽNOSŤ ZRIADENIA DEKLAROVANÉHO ALEBO NEDEKLAROVANÉHO SALÁFISTICKÉHO KNIEŽATSTVA VO VÝCHODNEJ SÝRII (HASAKA A DER ZOR); PRESNE TOTO PODPORNÉ SILY OPOZÍCIE CHCÚ, V SÚLADE S IZOLÁCIOU SÝRSKEHO REŽIMU, KTORÝ JE STRATEGICKÝM STREDOM ŠÍITSKEJ EXPANZIE (IRAK A IRÁN).

8.D.1. … ISI MÔŽE TAKTIEŽ VYHLÁSIŤ ISLAMSKÝ ŠTÁT PROSTREDNÍCTVOM SPOJENIA SA S ĎALŠÍMI TERORISTICKÝMI ORGANIZÁCIAMI V IRAKU A SÝRII, ČO VYTVORÍ VÁŽNE NEBEZPEČENSTVO PRE ZJEDNOTENIE IRAKU A OCHRANU JEHO ÚZEMÍ.

Na záver si pozrite video, v ktorom jeden z kľúčových amerických spolupracovníkov v Sýrii, plukovník Abdel Jabbar al-Okaidi zo Slobodnej sýrskej armády (FSA) otvorene hovorí o svojej každodennej spolupráci s džihádistami z ISIS:

 

Zdroje: Levant Report / NY Times / FOX News / Judicial Watch / conflictarm.com

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár