Domáci elektrolytický drink

Add Comment

Prečo potrebujeme elektrolyty? Stručne povedané, elektrolyty sú v podstate soli, konkrétne ióny v soli. Podľa portálu discovery.co.za sú „elektrolyty dôležité, pretože sú tým, čo vaše bunky (najmä nervové, srdcové a svalové) využívajú k udržaniu napätia v celej ich bunkovej membráne a vykonávajú elektrické impulzy (nervové impulzy, svalové sťahy) ako cez seba, tak aj na iné bunky.“

Navyše, keď deti dostanú črevnú chrípku, majú hnačky či vracajú, strácajú elektrolyty, ktoré je potrebné im doplniť. To isté platí aj pre dospelých, či deti, ktoré veľa cvičia, pretože potením elektrolyty strácajú (najmä sodík a draslík).

Aj po dlhom dni na slnku strácate určitú energiu (a elektrolyty). Podľa naturalnews.com je však väčšina elektrolytových nápojov plná chemikálií, rafinovaného cukru, potravinárskych farbív, umelých aróm či rastlinných olejov. Lepšie je skúsiť na minerály bohatý domáci citrusový elektrolytický drink, ktorý si pripravíte v priebehu niekoľkých minút. Môže byť urobený z čerstvých citrusových plodov a domáceho medu. Telu dodáte potrebné látky a doma pripravený elektrolytický nápoj je vhodný nielen pre ľudí, ktorí sú dlho na slnku či veľa pracujú, ale aj pre tých, ktorí sú chorí či pre tehotné a dojčiace ženy.

Návod:

Ingrediencie:

½ šálky čerstvého pomarančového džúsu/šťavy

¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy

2 šálky vody (filtrovanej alebo vyčistenej), prípadne kokosovej vody

2 lyžice medu alebo javorového sirupu

1/8 lyžičky himalájskej soli alebo morskej soli (himalájska soľ má 84 stopových materiálov)

Postup:

Všetky vyššie spomenuté položky dajte do mixéra a poriadne pomixujte.

Veronika Mráziková
"V jednej ruke kniha, v druhej pero, s myšlienkami na druhom konci sveta a s túlavými topánkami na nohách..."

Pridaj komentár

  & Časopis