„Easy money“: Úľava pre finančníkov, záťaž pre väčšinu Američanov

Add Comment

Čierny piatok 2008: FED začal pumpovať miliardy dolárov do finančných trhov. Výhody pre Main Street (väčšinu národa) sa však nepodarilo dosiahnuť, namiesto toho ich zhltol  Wall Street, povedal exkluzívne pre RT Andrew Huszár, bývalý úradník FED-u.

Huszár, ktorý bol v tom čase úradníkom Federálneho rezervného systému, zodpovedným za prvé kolo nákupného experimentu s cennými papiermi, sa neskôr verejne ospravedlnil za „najväčšie zachraňovanie Wall Street-u zadnými dvierkami všetkých čias“ … „výhody kvantitatívneho uvoľňovania išli do veľkých bánk,“ nie  obyčajným ľuďom.

„Päťdesiat percent Američanov nevlastní ani jednu akciu, tak kde sa tie peniaze strácajú?“     Povedal Huszár v rozhovore pre reportérku  RT Marinu Portnayovú.

Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) alebo „easy money“ je neortodoxný monetárny program centrálnej banky na záchranu finančného sektora nákupom dlhodobých štátnych obligácií  a znížením  úrokových sadzieb.

Programu, ktorý   sa  snažil zmierniť dopad krízy, sa podarilo zachrániť finančné trhy, ale k obyčajným ľuďom sa „ľahké peniaze“ nedostali. A keďže banky sa  spoliehali  na ľahké peniaze, nevykonali potom väčšie štrukturálne reformy, povedal Huszár.

„Zachraňovali sme banky na určitej úrovni, ale skutočné štrukturálne reformy, ktoré by mohli pomôcť  bežnému Američanovi sa neuskutočnili,“ povedal Huszár  pre RT.

V prvom kole QE, v rokoch 2008-2010 FED nalial  2,1 bilióna dolárov aby  zachránil zadlžené banky, a v novembri 2010 kúpil  štátne  dlhopisy v hodnote 600 miliárd dolárov,  aby naštartoval ekonomiku. Teraz  v treťom kole ( QE3 ), sa  súvaha FED-u  vyšplhala  na 3,7 biliónov dolárov, takmer štyrikrát toľko ako  pred recesiou. V súčasnej dobe  kupuje FED  každý mesiac  dlhopisy za 85 miliárd  dolárov.

Skutočné ekonomické bolesti

Milióny Američanov prišlo v dôsledku finančnej krízy o svoje domovy, nakoľko najväčšie banky v Amerike,  Bank of America, JPMorgan a Citigroup ich pri predaji hypoték zavádzali.

„Aj keď sme sa snažili prispieť k zlepšeniu hypotekárnych úverov a urobiť ich pre Američanov prístupnejšími, reálne  v tej  dobe  došlo  k ďalšiemu poklesu objemu poskytnutých úverov “ povedal Huszásr pre RT.

„Problém je, že FED je v tejto chvíľi jediný, ktorý niečo  robí a má pocit, že je potrebné, aby aj naďalej pomáhal. To, čo však robí, je nielen pomoc, ale možno aj poškodzovanie americkej ekonomiky“ povedal Huszár.

Pred recesiou bola Amerika v konkurencieschopnosti na prvom mieste vo  svete, teraz je siedma. Zvyčajne stála na najvyšších priečkach rebríčkov svetovej infraštruktúry,   teraz klesla na piate miesto.

Huszár pre RT povedal: Kvantitatívne uvoľňovanie „je pokus získať úver späť do ekonomiky pomôcť niektorým z krátkodobých problémov, pričom tu máme dlhodobé strategické otázky, ktoré potrebujeme zodpovedať.“

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Consumer Finance, pôsobiacej pri Federálnom rezervnom systéme, len v priebehu troch rokov sa priemerné  čisté imanie amerických rodín  znížilo o 39 percent zo 126 400 dolárov v roku 2007 na 77 300 dolárov v roku 2010, čím sa životná úroveň dostala na  úroveň  roku 1992. Za rovnaké obdobie sa príjem priemernej americkej rodiny  znížil o 7,7 percenta, zatiaľ čo nižšie úrokové sadzby prispeli k stratám.

Štyridsaťsedem miliónov Američanov je odkázaných na potravinovú pomoc.

Zisky Wall Streetu

Skupovanie dlhopisov zvyšuje ich ceny a znižuje úrokové sadzby, aby sa akcie stali príťažlivejšími pre investorov. To napomohlo stabilizácii finančných trhov, ale výhody zostali na Wall Street.

Index Dow Jones Industrial Average pokračuje vo svojej víťaznej sérii nad 16.000 bodov, minulý týždeň Standard & Poor´s 500 Index prvýkrát v histórii dosiahol 1800 bodov a v utorok sa index Nasdaq Composite  zvýšil na 4,1017,75, čo je najvyššia denná hodnota  od septembra 2000.

Podľa údajov Federal Deposit Insurance Corp. finančný sektor Ameriky aj napriek tomu, že musel platiť obrovské pokuty za zlé pôžičky, v prvej polovici roka 2013 vykázal rekordný zisk 42,2 miliardy dolárov. V treťom štvrťroku bankové zisky klesli na 36 mld. dolárov, pretože banky museli uhradiť záväzky vyplývajúce zo súdnych rozhodnutí a pokuty.

Preklad z RT

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis