So špeciálnou vojenskou operáciou, ktorú Západ posudzuje ako porušenie medzinárodného práva, súvisia terajšie sankcie voči Rusku. Dotýkajú sa dvoch oblastí – a síce embarga na dovoz energetických surovín, pretože sa tvrdí, že z ich príjmov sa financuje rusko-ukrajinský konflikt, a financií, ktoré má Rusko uložené ako devízové rezervy na svojich účtoch v bankách v zahraničí. Sankcie sú jednou z príčin rastu cien energií. Finančné sankcie, pod ktorými sa rozumie zmrazenie ruských devízových rezerv a odstrihnutie ruských bánk od medzinárodného platobného styku SWIFT, najprv „zakývalo“ výmenným kurzom rubľa, ale aj „neschopnosťou“ ruskej strany zaplatiť dva dlhopisy 4. apríla v dolároch, ktoré zaplatili v rubľoch, čo bolo v rozpore so zmluvnými podmienkami. Keďže veritelia dlhopisov odmietli prijať ruble, americká ratingová agentúra Moody sa „poponáhľala“ tento stav označiť ako default, ktorého dátum vypršal 4. mája tohto roku, čo je – ináč povedané – bankrot ruskej ekonomiky. Rusko sa napokon rozhodlo na konci apríla uhradiť úroky zo svojich dlhopisov v objeme 649 miliónov dolárov, čím sa vyhlo vyhláseniu platobnej neschopnosti na medzinárodných finančných trhoch.
Po sankciách je na rade odškodnenie a reparácie
Pozrime sa však na právnu podstatu sankcií EÚ voči súkromným osobám a firmám v Rusku, ktoré sa začali uplatňovať po anexii Krymu a pokračujú teraz z dôvodu spomínaného konfliktu. Zaradiť Rusko na sankčný zoznam je však právny problém v tom, že je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, má teda právo veta – a bez jeho súhlasu nie je možné zaradiť na zoznam žiadnu osobu. Rada EÚ ako politický orgán si dala odobriť svoje sankcie Súdnym dvorom EÚ, ktorý ich pokladá za dôležitý ekonomický nástroj nátlaku na Rusko, aby ukončilo terajší vojnový konflikt. Súdny dvor potvrdil, že opatrenia sú dočasnej povahy a odvrátiteľné, pod čím treba rozumieť, že dotknutým osobám sa zmrazený majetok vráti, keď zmizne dôvod na zaradenie osoby na sankčný zoznam, z ktorého ho následne vyškrtnú so všetkými dôsledkami. S terajším konfliktom súvisí okrem spomenutých sankcií aj otázka následného odškodnenia a nárokov na reparáciu, pretože Ukrajina sa pokladá za napadnutú krajinu. Navrhuje, aby sa v rámci EÚ zriadil osobitný účet, na ktorý by západní odberatelia platili Rusku za odobraný plyn a ropu a z tých peňazí by sa po skončení konfliktu platila obnova ukrajinského hospodárstva. V podstate by išlo o započítavanie škôd vzniknutých konfliktom na ukrajinskej strane a nezaplatených odberov za ropu a plyn na ruskej strane, ak by jej neboli uhradené. Keďže sa počíta s tým, že suma reparácií bude vyššia ako suma prípadných úhrad za ropu a plyn, Ukrajina by už neplatila nič. Rusko odmieta platenie čohokoľvek, čo súvisí s terajším konfliktom; namiesto slova vojna hovorí len o špeciálnej vojenskej operácii, ktorej cieľom je demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny.
Jednotný sankčný postup platenia sa zmiernil
Rusko počíta s tým, že po skončení konfliktu sa budú riešiť nielen negatívne dopady sankcií na ich ekonomiku, ale aj otázky odškodnenia s nárokmi na prípadnú reparáciu. Jedným z dôvodov, prečo dal ruský prezident Vladimir Putin pokyn Gazpromu upraviť doterajšie zmluvy tak, aby odberatelia platili za odbery plynu namiesto dolárov a eur len v ruských rubľoch, sú otázky, kto a z akých zdrojov bude financovať obnovu Ukrajiny. Samozrejme, západní odberatelia to na základe rozhodnutia európskych inštitúcií odmietli, na čo ruská strana odpovedala, že preruší dodávky plynu, čo sa napokon už v prípade Poľska a Bulharska aj stalo. Uvidíme, kto bude ďalší v prerušení dodávok, pretože EÚ si uvedomila, že nie je možné uplatňovať jednotný sankčný postup voči členských štátom EÚ, ak zaplatia v rubľoch. V prípade okamžitého prerušenia dodávok plynu pre niektoré členské štáty EÚ vrátane Slovenska by aj podľa vyjadrenia kapitánov nášho priemyslu došlo k vážnemu poškodeniu ekonomiky. Skvapalnený plyn z druhej strany Atlantiku nenahradí ruský výpadok, čo je pre nás prekvapením, pretože doteraz nám nikto nepovedal, aký bude „lacný“.
Ako teda bude fungovať Ruskom navrhovaný mechanizmus platenia odberu plynu v rubľoch? Nebude sa platiť priamo v rubľoch, ale v ruskej Gazprombanke si treba otvoriť dva účty, a síce devízový a rubľový. Na devízový sa v našom prípade zaplatí v eurách, ktoré ruská centrálna banka konvertuje na ruble a zašle na bankový účet Gazpromu. Nikto nebude platiť nič navyše, ide len o to posúdiť, či je tento mechanizmus v súlade s doteraz platnými zmluvami na odber plynu, ako aj s európskymi sankciami.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc.
