Ekonomika manželstva

Add Comment

Komentár Michaela Snydera

Miera sobášnosti v Spojených štátoch klesla na svoju vôbec najnižšiu úroveň. Prečo sa to deje? Pravdou je, že existuje mnoho dôvodov, prečo sa toľko mladých ľudí dnes rozhodne nevstúpiť do manželstva. Hlavným dôvodom sú peniaze.

Mladí ľudia v USA sa skutočne snažia nájsť si dobrú prácu a mnohí váhajú urobiť tak veľký krok, akým je manželstvo, bez toho, aby predtým dosiahli určitú úroveň finančného zabezpečenia. A ako uvidíte ďalej, mnohí mladí ľudia (najmä ženy) dnes nechcú dokonca ani len chodiť s niekým, kto nie je zamestnaný.

Ďalším významným dôvodom poklesu počtu uzatvorených manželstiev v Amerike je priam seizmický posun v kultúrnych postojoch. Američania (najmä mladí ľudia) nepripisujú manželstvu a deťom rovnaký význam ako kedysi. Namiesto toho sa viac Američanov, ako kedykoľvek predtým, rozhoduje „žiť spolu“. Ale ak sa percento Američanov, ktorí sa rozhodnú uzavrieť manželstvo, neustále zmenšuje, čo to bude znamenať pre našu budúcnosť a ako bude naša krajina vyzerať v budúcnosti?

Podľa prekvapujúcej novej štúdie uskutočnenej v Bowling Green University, sobášnosť v Amerike v priebehu posledných 100 rokov prudko poklesla.

V roku 1920 bolo 92,3 sobášov na každých 1000 nevydatých žien. V roku 2012 to už bolo len 31,1 sobášov.

To nie je len nové historické minimum, je to kolosálne demografické zemetrasenie.

V rovnakej štúdii bolo zistené, že od roku 1970 miera sobášnosti klesla o neuveriteľných 60 percent.

Výsledkom je, že zloženie amerických domácností je úplne iné ako kedysi.

V roku 1950 tvorili manželské páry 78 percent zo všetkých domácností v USA. Dnes toto číslo kleslo na 48 percent.

Ak ste presvedčení, že rodina je jedným zo základných stavebných kameňov spoločnosti, je to veľmi znepokojujúce znamenie.

Keď sa mladých ľudí pýtali, prečo sa zdráhajú vstúpiť do manželstva a manželstvo odkladajú, jedna z vecí, ktorá vždy vyvstala, boli peniaze. Hlavne muži majú pocit, že pred vykonaním tak závažného životného rozhodnutia by mali dosiahnuť určitú úroveň finančného zabezpečenia.

A je fakt, že čím viac peňazí máte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa oženíte či vydáte. Stačí si prečítať nasledujúce štatistiky o príjmoch a manželstvo z nedávneho článku uverejneného v Business Insider:

83 % 30­ až 50­ročných mužov spomedzi 10 % najlepšie zarábajúcich je dnes ženatých, zatiaľ čo iba 64 % z priemerne zarábajúcich a polovica z 25 % najchudobnejších sa oženila.

V porovnaní s tým v roku 1970 bolo ženatých 95 % mužov s najvyššími príjmami, 91 % s priemernými príjmami a 60 % zo štvrtiny najchudobnejších.

Je mnoho ľudí, ktorí si radi myslia, že „láska je jediná vec, na ktorej záleží,“ ak ide o manželstvo, ale chladné, tvrdé čísla rozprávajú iný príbeh. V skutočnosti jeden veľmi šokujúci prieskum zistil, že až 75 percent všetkých amerických žien by malo problém čo len ísť na rande s nezamestnaným mužom.

Z 925 opýtaných žien 75 percent uviedlo, že by malo problém chodiť s niekým bez práce. Iba 4 percentá respondentiek na otázku, či by išli von s nezamestnaným mužom, odpovedali: „Samozrejme.“

„Dohovoriť si schôdzku s neznámym človekom, keď ste bez práce, je určite ťažšie pre mužov,“ uviedla v tlačovej správe Irene LaCota, hovorkyňa agentúry It’s Just Lunch, ktorá uskutočnila prieskum. „Je to výnimočná oblasť, v porovnaní s inými témami, ktoré sme skúmali, kde sa zdá, že stále platia dámske staromódne predstavy o rozdelení sexuálnych rolí.“

Bohužiaľ pre amerických mužov, jednoducho nie je k dispozícii dosť dobrých pracovných miest. V skutočnosti sa počet Američanov v produktívnom veku bez práce od roku 2000 zvýšil o 27 miliónov a podniky v USA zanikajú rýchlejšie, než vznikajú nové.

Vzhľadom na nedostatok ekonomických príležitostí, rastúce percento našich mladých ľudí rezignovalo na „skutočný svet “ a presťahovalo sa späť k mame a otcovi. Mladí muži majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa vrátia k rodičom ako mladé ženy.

Ale ekonomické faktory samy o sebe rozhodne nie sú zodpovedné za obrovský pokles sobášnosti, ktorého sme v tejto krajine svedkami. Posun kultúrnych postojov hrá tiež veľkú úlohu.

Celý rad prieskumov verejnej mienky ukazuje, že Američania si jednoducho manželstvo a deti necenia rovnako ako kedysi. Napríklad, Pew Research Center zistil, že čím ste mladší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ste presvedčený, že „manželstvo je prežitok“ a že „deti nepotrebujú matku a otca k tomu, aby šťastne vyrastali.“

V skutočnosti je v súčasnosti ohromujúcich 44 percent všetkých Američanov vo veku 18 až 29 rokov presvedčených, že „manželstvo je zastarané.“

A prečo by sa ženili a vydávali? Naše filmy a televízne relácie im stále ukazujú, že môžu mať výhody manželského stavu aj bez toho aby museli urobiť takýto celoživotný záväzok.

To znie obzvlášť lákavo pre mužov, pretože môžu prebiehať a mať sex s mnohými rôznymi ženami, bez toho aby sa museli „usadiť.“

Takéto správanie má však aj dôsledky. „Sexuálna revolúcia“ nechala za sebou nespočetné množstvo zlomených sŕdc, rozbitých snov, nechcených tehotenstiev a zničených rodín.

Okrem toho sa USA stali svetovou jednotkou, čo sa týka sexuálne prenosných chorôb.

Je ťažké uveriť tomuto číslu, ale podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) približne jedna tretina z celkového počtu obyvateľov v Spojených štátoch (110 miliónov ľudí) trpí v súčasnej dobe sexuálne prenosnou chorobou.

Takže by nikto nemal tvrdiť, že „sexuálna revolúcia “ nemala žiadne následky.

Ale väčšina Američanov v skutočnosti nepobehuje a nespí s množstvom rôznych ľudí naraz. Zdá sa, že väčšina Američanov namiesto toho prijala formu „sériovej monogamie.“

V Amerike má dnes väčšina ľudí len jedného sexuálneho partnera a „spolužitie“ sa nazýva „nový sobáš“.

Podľa CDC, 74 percent všetkých 30­ročných žien v USA hovorí, že žijú v spoločnj domácnosti s romantickým partnerom, bez toho by bol s nimi ženatý, a odhaduje sa, že 65 percent všetkých párov, ktoré sa v Spojených štátoch vzali, predtým žili spoločne.

Mnohí veria, že „vyskúšanie“ inej osoby im oveľa lepšiu šancu na fungujúce manželstvo, ak by sa preň prípadne rozhodli. Bohužiaľ sa nezdá, že by to fungovalo v praxi. V skutočnosti je miera rozvodovosti párov, ktoré spolu žili pred manželstvom, výrazne vyššia ako u tých, ktoré nežili.

A pokiaľ ide o rozvody, Amerika vedie.

Po celé roky majú USA v rozvinutom svete najvyššiu mieru rozvodovosti.

Ale nebolo to tak vždy. V roku 1920, bolo rozvedených alebo žijúcich v odluke menej ako jedno percento všetkých žien v Spojených štátoch. Dnes je to približne 15 percent.

Tak prečo sa toľko ľudí rozvádza?

Samozrejme, existuje veľa faktorov (vrátane peňazí), ale jednám veľkým je podvádzanie. Podľa jedného prieskumu sa 41 percent všetkých ženatých mužov a vydatých žien priznalo k nevere. Mnoho Američanov jednoducho považuje za veľmi ťažké zostať oddaný a verný jednej osobe po dlhšiu dobu.

V dôsledku toho, čo som doteraz povedal, je ľahké pochopiť, prečo sú ľudia v našej spoločnosti takí osamelí a izolovaní. Je menej sobášov, viac rozvodov a páry majú menej detí. To znamená, že naše domácnosti sú menšie a máme oveľa menej rodinných vzťahov ako kedysi.

Pred 100 rokmi žilo v priemernej domácnosti 4,52 ľudí, teraz sa domácnosť skladá v priemere len z 2,59 ľudí.

To je ohromujúce číslo. Spojené štáty majú najvyššie percento jednočlenných domácností na celom svete.

Ale nikto nechce žiť sám. Sme tu na to, aby sme milovali a boli milovaní.

Tí, ktorí najviac trpia našimi voľbami, sú deti. Potrebujú vyrastať v pevnom a stabilnom domove a my ho nevieme poskytnúť miliónom a miliónom z nich.

Keď sa pozriete na dnešné americké ženy mladšie ako 30 rokov, viac ako polovica ich detí sa rodí mimo manželstva.

To by bolo pred 100 rokmi nepredstaviteľné.

A samozrejme, keď nie je chlap zapojený do manželstva, nebude sa veľmi zdržiavať doma. Približne jedno z troch detí v Spojených štátoch žije v domácnosti bez otca a v mnohých chudobných oblastiach krajiny tento podiel presahuje 50 percent.

Okrem toho, ženy čakajú oveľa dlhšie na to, aby mali deti, ako kedysi.

V roku 1970 mali ženy prvé dieťa priemerne vo veku 21,4 rokov. Teraz je to cca 25,6 rokov.

Hlavným dôvodom sú opäť peniaze…

Tri štvrtiny Američanov oslovených v prieskume Gallup vlani uviedlo, že hlavným dôvodom, prečo nemali viac detí bol nedostatok peňazí alebo strach z nedostatku financií.

Tento trend sa javí ako kľúčový pre budúce ekonomické zdravie krajiny ­ nárast v skupine potenciálnych pracovníkov vo veku 20 ­ 64 rokov signalizuje budúce problémy. Táto skupina sa po celé desaťročia rozširovala vďaka obrovskej generácii baby boomu. Teraz deti z tohto obdobia odchádzajú do dôchodku a nie je dosť nových pracovníkov, ktorí ich nahradia.

Čakáme dlhšie na to, kým máme deti a máme ich menej, ale tie deti sú potrebné pre ekonomickú budúcnosť tejto krajiny.

O pätnásť rokov bude mať každý piaty Američan viac ako 65 rokov. Všetci starší Američania budú požadovať od zvyšku, aby splnil finančné sľuby, ktoré dostali. Nebude to však možné. Jednoducho nebudeme mať na to dostatok ľudí.

Napokon, ekonomika manželstva neovplyvňuje len tých, ktorí uvažujú o svadbe, alebo tých, ktorí už sú ženatí a vydaté. Pravdou je, že ekonomika manželstva ovplyvňuje nás všetkých.

Preklad z infowars.com

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis