Éra ochrany bankového tajomstva vo Švajčiarsku končí

· Čas čítania: 2 min.

Švajčiarska vláda plánuje výrazne zvýšiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti fiškálnej transparentnosti sprístupnením súkromných informácií o klientoch bánk v krajine.

Automatická výmena informácií (AEOI) o bankových účtoch sa rozšíri do ďalších 22 krajín, vrátane Argentíny, Mexika, Brazílie a Uruguaja a aj do Indie a Južnej Afriky, podľa vyjadrenia Federálneho ministerstva financií.

Tento krok má za cieľ skoncovať s dlhoročnou ochranou netransparentných postupov bánk vo Švajčiarsku, ako aj zabrániť bohatým cudzincom, aby utajovali svoje nepriznané príjmy.

Systém AEOI je celosvetovým štandardom, ktorý zaviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v boji proti daňovým únikom. Podľa predpisov sú všetky banky povinné zasielať informácie o klientoch vnútroštátnym daňovým orgánom, pričom tieto musia údaje o zahraničných rezidentoch poskytnúť finančnými úradom v ich domovských krajinách.

Švajčiarsko bolo centrom záujmu debaty o čiernych peniazoch zahraničných rezidentov, ktoré údajne schovávajú za hrubými stenami bankového tajomstva.

Konzultácie sa budú konať v marci budúceho roka s tým, že dohody budú platiť od januára  2018 a výmena informácií by sa mala spustiť o rok neskôr.

Vláda hovorí: „Prispeje to k posilneniu konkurencieschopnosti, dôveryhodnosti a integrity finančného centra Švajčiarska.“

Švajčiarsko už uzavrelo dohody o automatickej výmene informácií s 38 ďalšími krajinami vrátane všetkých členských krajín EÚ, Gibraltáru a Austrálie. Výmenu informácií spustí akonáhle to bude možné v budúcom roku.

Švajčiarsky parlament v súčasnosti uvažuje o podobných dohodách s Kanadou, Japonskom, Južnou Kóreou, Islandom, v Nórsku a britskými závislými územiami Jersey, Guernsey a Ostrovom Man.

Preložené z: https://www.rt.com/business/368985-swiss-economy-banks-secret-transparency/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár