Erdogan chrlí síru na vystresovanú Európu

· Čas čítania: 6 min.

Ak sa budete aj naďalej takto správať, nebude potom môcť zajtra žiadny Európan, žiadny Západniar, pokojne kráčať po uliciach kdekoľvek na svete,“ hromžil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred zhromaždenými novinármi v Ankare. Hoci ostrie svojho hnev namieril na štátnych predstaviteľov Nemecka a Holandska, pretože odmietli povoliť ministrom tureckej vlády viesť vnútrotureckú politickú agitáciu v nemeckých a holandských mestách, jeho zlostná rétorika obsiahla celý Starý svetadiel.

Kolosálne masy

Predovšetkým Západniarov, t.j. obyvateľov krajín spadajúcich pod olovené krídla Európskej únie. Kampaň mala presvedčovať Turkov žijúcich v štátoch únie, aby v aprílovom referende hlasovali za návrh ústavných zmien, ktoré majú umožniť premenu Turecka na prezidentskú republiku. Parlamentná demokracia sa tam  okliešti a prezident Erdogan bude môcť vládnuť na americký alebo ruský spôsob. Získa rozšírené exekutívne právomoci a bude môcť v prípade potreby vydávať prezidentské dekréty bez nutnosti konzultovať svoje kroky vopred s „pomalým a ťažkopádnym parlamentom“.

V Nemecku žije podľa opatrných odhadov minimálne tri milióny Turkov a z nich má približne polovica dvojité občianstvo. V Holandsku takmer štvrť milióna. Pridajme státisíce Turkov v Rakúsku a inde v celej západnej Európe a vezmime do úvahy oddanosť väčšiny z nich Erdoganovi a jeho Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) – a prestaňme sa báť vidieť to, čo sa nám vynorí pred očami  Zistíme, že turecká autokrat má k dispozícii kolosálne masy. Horlia za neho, hlasujú za neho a skandujú turecké vlastenecké heslá na pôde krajín, kde žijú a kde sa mnohí aj narodili. Ankara investovala za ostatné roky do výchovy hrdých a národnepoliticky uvedomelých Turkov prvej, druhej i tretej prisťahovaleckej generácie nemalé prostriedky.

Turci nie sú Arabi a mnohomiliónové turecké etnikum v západnej Európe nemožno ich hádzať do jedného vreca s dvoma miliónmi prevažne arabskojazyčných votrelcov z islamskej Ázie a Afriky, ktorí prišli do Európy v rokoch 2015/2016. Turci prichádzali po desaťročia ako zvaní hostia za prácou. Votrelci z vlaňajšej a predvlaňajšej inváznej vlny za lepším životom. Pracovať ich hostiteľské krajiny nenútia, ani nenabádajú. Tieto masy sú nástrojom demografického preformátovania európskych národov. Ich expanzia má živelný rozsah a lavínové tempo. Prebieha hrubo a bezohľadne.

Len aby neprebudil spiacich démonov

Mienkotvorná orwellovská mediálna propaganda popiera zákon o spojených nádobách v prípade spojitosti medzi migračnou záplavou z podkopávaného islamského sveta a rozmachom islamistického terorizmu v Európe. Erdogan to vníma a správa sa k EÚ ako k zdochýnajúcej kobyle. Tichou obchodnou spoluprácou a najrôznejšími službami a protislužbami uplácal v uplynulých rokoch teroristické hnutie Islamský štát, aby nevytváral pološtátny útvar na spôsob tzv. Islamského štátu v Sýrii a Iraku aj na tureckom území. Ak sa tí džihádistickí hrdlorezi, ktorí sú občanmi členských krajín EÚ, vracajú po rozprášení svojej dŕžavy v Sýrii po skupinkách cez Turecko do Európy, Erdogan im v tom nemôže zabrániť. Viac nechce ako nemôže, pretože by boli po zadržaní v Turecku príliš riskantným bezpečnostným bremenom. Nemá ani najmenší úmysel dráždiť proti sebe stratégov Islamského štátu vo fáze jeho rozptylu za hranice Sýrie. Čiastočne aj do Európy.

Nie je jasné, do akej miery budú turecké tajné služby a turecké záujmové kruhy v Európe pomáhať džihádistom budovať organizačné štruktúry v EÚ. Je však logické, že militantní islamisti žiadajú Turecko o pomoc pri vnikaní do Európy. Ankara môže využívať mechanizmy vplyvu, ktoré v západnej Európe má, na tlmenie bujnenia islamistického teroru. Môže, ale nemusí. Pokojne môže počkať, až ju európske metropoly a Brusel o to začnú prosiť. Ankara sa poučila z amerických skúseností a vie, že teroristické siete ako Islamský štát alebo al-Kájda nemožno spoľahlivo kontrolovať, ani usmerňovať. Teroristické útoky, ktoré sa v týchto dňoch vydarili (22. III. Londýn) alebo zlyhali (23. III. Antverpy) vybičúvajú v západnej Európe psychózu strachu a bezmocnosti.

Chrlenie verbálnej síry na Angelu Merkelovú a západoeurópskych štátnikov spojené s narážkami na stratu bezpečnosti Európanov na vlastných uliciach je od Erdogana takticky chybné. Vtláča všetkým obyvateľom EÚ do podvedomia spojitosť krvavých teroristických výčinov s krajinou polmesiaca a nadväznosť Islamského štátu na turecký štát. Prebúdza v najmocnejšej krajine EÚ – Nemecku – i u jej susedov spomienky na totalitné spôsoby, ako sa dá dosahovať a udržiavať vnútorná bezpečnosť. Metódami tvrdými, surovými a voči vybraným náboženským menšinám aj odsúdeniahodnými. Komisári v Bruseli sa ďalšiemu decimovaniu občianskych slobôd v EÚ v záujme udržiavania bezpečnosti brániť nebudú. A výzvyz úst Erdogana, aby Európa „dodržiavala ľudské práva a demokraciu“, prestanú vyznievať až tak absurdne.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár