Európa a neviditeľné britské obušky

Európski politici pozorne sledujú dianie na Ukrajine a zásah policajných jednotiek podrobujú nekompromisnej kritike. Protestujú a vyjadrujú podporu opozičným demonštrantom. Ide predsa o ďalší veľký trh na východe Európy a preto ostrým politickým periskopom sledujú ukrajinské obušky, aby poukázali na nedemokratický charakter vládnutia v krajine. No na vlastnom dvorčeku trpia slepotou. V Británii mláti polícia študentov, pretože protestujú proti privatizácii služieb na univerzitách, zaobchádzaniu s ich zamestnancami a policajnej prítomnosti v areáloch vysokých škôl. Britské obušky sú pre europolitikov neviditeľné a metódy polície nestoja za zmienku, ani za pozornosť médií.

Už týždeň trvajú okupačné protesty a demonštrácie na univerzitách v Londýne, Birminghame, Brightone, Exeteri, vo Warwicku, v Derry a v Liverpoole. Média ich ignorujú, ale ich úlohy a povinnosti plnia sociálne siete. Študentské protesty spustil štrajk britských univerzitných učiteľov a ďalších univerzitných zamestnancov proti znižovaniu ich reálnych miezd. Študenti Londýnskej univerzity obsadili prvé poschodie    univerzitného Senate House s administratívnym centrom univerzity a kanceláriami manažmentu. Oznámili svoj desaťbodový program – od platov a pracovných podmienok externých pracovníkov až po štruktúru študentského zväzu na Londýnskej univerzite. Nechýbala ani požiadavka, aby pomer medzi platmi univerzitného zamestnanca s najnižším a s najvyšším platom bol obmedzený na maximum 10:1.

Proti študentom zasiahla súkromná bezpečnostná firma a odovzdala ich polícii, ktorá niektorých aktivistov zatkla. Študenti tvrdia, že protestujú proti privatizácii vzdelávania, pretože systém chce zmeniť študentov len na spotrebiteľov. Upozorňujú, že má byť zrušený Študentský zväz na Londýnskej univerzite a nahradený Centrom služieb pre študentov, riadeným univerzitným manažmentom. Okrem toho študentov znepokojuje, že vláda sa chystá sprivatizovať študentské dlhy, čo bude znamenať zhoršenie podmienok ich splácania. Navyše študenti, ktorí po zavedení nového zvýšeného školného platia už druhý rok 9 tisíc libier za štúdium, v obavách z rastúcej zadlženosti majú strach chodiť na protesty. Tí, ktorí odmietajú dlhové vydieranie a aktivizujú protesty, nepôsobia v politike a odmietajú politické zoskupenia od pravice po extrémnu ľavicu.

Polícia proti študentom používa kovové obušky (neviditeľné pre európskych a amerických politikov s pohľadom výlučne upretým na Ukrajinu) a metódu kettling – uzavretie do kanvice (kordón policajtov zovrie študentov v obkľúčení, izoluje ich a drží v zovretí niekoľko hodín s vrtuľníkmi nad hlavami a pravidelnou bitkou). Michael Chessum, predseda študentského zväzu na Londýnskej univerzite o tom povedal: „ Miera policajného násilia v priestoroch univerzity je úplne bezprecedentná. Vyzerá to ako naplánovaná akcia. Polícia reaguje ako keby išlo o násilné nepokoje a proti študentom používa špeciálne techniky.“

Študenti Londýnskej univerzity obvinili políciu   z neprijateľnej miery násilia s cieľom skoncovať s protestmi. Britských študentov neprichádzajú podporiť zahraniční diplomati, ani ich kancelárie nezverejňujú protestné nóty. Prečo asi? Na britskej demokracii totiž už nie je čo zlepšovať – je ideálnym vzorom aj pre iné časti Európy.

Zdroj: The Guardian Zdroj foto: davidicke.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply